Deltagarlista Gren 1-32 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 1    Utskriftsdatum  23 januari 2014   
  Tävlingsort  Uppsala    Utskriftstid  19:45   
  Arrangör  SSF/Upsala S         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 januari 2014         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men 
World Seniors: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
Europe Seniors: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
62  Ekström Oscar  1994  LASS  AA2994  50 m  50.75   
175  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  50 m  50.98   
39  Gustavsson Emil  1995  JÖNKÖPING  AD9995  50 m  51.51   
177  Jonsson Jesper  1993  UDDEVALLA  AS9393  50 m  51.68   
196  O´Sullivan Brian  1995  UCD    50 m  51.82   
197  Prendergast David  1994  UCD    50 m  52.02   
198  Stacey Séamus  1990  UCD    50 m  52.17   
191  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  52.29   
52  Eriksson Gustav  1994  KUNGSBACKA  AB9394  50 m  52.32   
10  68  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  50 m  52.33   
11  36  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING  AB5797  50 m  52.71   
12  33  Andersson Anton  1993  JÖNKÖPING  AC1593  50 m  52.88   
13  83  Forsgren Marcus  1996  NKK  AM4196  50 m  52.89   
14  19  Steén Robbin  1987  HS  AE5187  50 m  52.93   
15  170  Kling Jonathan  1993  ÖSA  AF1193  50 m  52.93   
16  77  Magnusson Linus  1990  SK NEPTUN  AB4790  50 m  53.18   
17  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  50 m  53.26   
18  185  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  53.29   
19  190  Karlsson Sebastian  1992  POLISEN  AF3192  50 m  53.40   
20  199  McCarthy Michael  1989  UCD    50 m  53.50   
21  14  Kertes Viktor  1996  HS  AP5196  50 m  53.60   
22  55  Hörndahl Viktor  1995  KUNGSBACKA  AT5395  50 m  53.74   
23  38  Grimberg Filip  1998  JÖNKÖPING  AL0198  50 m  53.78   
24  16  Lundahl Daniel  1991  HS  AG5991  50 m  53.79   
25  59  Persson Martin  1992  KUNGSBACKA  AC2792  50 m  53.80   
26  141  Fürst Markus  1996  VÄSBY SS  AA2196  50 m  53.81   
27  192  Hammarlind Joakim Q  1993  POLISEN  AM7593  50 m  53.96   
28  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  54.18   
29  159  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  50 m  54.27   
30  200  Keogh Jack  1994  UCD    50 m  54.41   
31  113  Hagström Marcus  1991  SÖDERTÖRN  AQ5191  50 m  54.48   
32  115  Huth Joel  1996  SÖDERTÖRN  AK1596  50 m  55.02   
33  165  Olsson Hampus  1991  YSTADS SS  AE2191  50 m  55.29   
34  76  Lutula Antonio  1993  SK NEPTUN  BC8793  50 m  55.37   
35  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  55.45   
36  96  Bååthe Axel  1997  SKURU IK  AQ6597  50 m  55.79   
37  166  Olsson Joachim  1995  YSTADS SS  AC4795  50 m  55.81   
38  92  Altman Elias  1998  SALTSJÖB  AH6998  50 m  55.98   
39  161  Christiansson Johan  1996  YSTADS SS  AD4396  50 m  56.28   
40  90  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  56.38   
41  48  Gilliusson Emil  1993  KARLSTAD  AZ2193  50 m  56.41   
42  50  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  56.59   
43  103  Ny Hampus  1990  STRÄNGNÄS  AP1190  50 m  56.73   
44  40  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING  AA7798  50 m  56.74   
45  10  Kotevski Alexander  1994  ESKILSTUNA  AI8994  50 m  57.25   
46  167  Blomquist Anton  1995  ÅKERSBERGA  AK1995  50 m  58.04   
47  95  Schariot Jakob  1995  S 02  AH6795  50 m  58.33   
48  137  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  58.98   
49  169  Gradin André  1994  ÖSA  AN1194  50 m  59.35   
50  21  Norén-Vosveldt Gustav  1996  HÄRNÖSAND  AL0396  50 m  1:03.51   
51  213  Nystrand Stefan  1981  SPÅRVÄGEN  AB1181  25 m  50.67   
52  11  Skoglund Simon  1991  ESKILSTUNA  AH0191  25 m  52.13   
53  97  Lindström Niklas  1991  SKURU IK  AQ6991  25 m  54.03   
54  69  Jedel Christopher  1995  MASS  AG7995  25 m  55.35   
55  110  Kesenci Alexander  1995  SÖDERTÄLJE  AK7195  25 m  55.46   
56  157  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  25 m  59.33   
 
Gren 2, 200m Freestyle Women 
World Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
151  Salomonsson Nadja  1992  VÄSBY SS  AD2892  50 m  2:04.93   
144  Hippi Jaqueline  1996  VÄSBY SS  AJ8496  50 m  2:05.00   
89  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  2:05.13   
152  Sjösten Emma  1996  VÄSBY SS  AG2496  50 m  2:05.47   
74  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  2:05.49   
156  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  2:05.62   
101  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  2:05.72   
94  Dahlgren Erica  1997  S 02  AE3497  50 m  2:07.86   
44  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  2:08.46   
10  142  Halldén Louise  1998  VÄSBY SS  AW2498  50 m  2:08.62   
11  26  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  2:08.94   
12  32  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  2:09.09   
13  188  Haikola Benita  1989  POLISEN  BS7689  50 m  2:09.15   
14  208  Sundstedt Emma  1998  SPÅRVÄGEN  BE7498  50 m  2:09.17   
15  84  Franzén Michelle  1993  NKK  AN0893  50 m  2:09.21   
16  139  Bäck Emelie  1996  VÄSBY SS  AE4696  50 m  2:09.48   
17  30  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  2:10.12   
18  201  Comerford Lisa  1994  UCD    50 m  2:11.29   
19  119  Klasson Carin  1995  SÖDERTÖRN  BB4695  50 m  2:11.74   
20  114  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  2:11.93   
21  105  Heimsten Sofia  1997  SK SYDSIM  AT8697  50 m  2:12.72   
22  138  Öhman Emma  1997  WISBY SS  AL8297  50 m  2:15.45   
23  18  Sjöberg Sofie  1994  HS  BV0494  50 m  2:15.66   
24  23  Almvret Josefine  1999  JÄRFÄLLA S  AA0699  50 m  2:15.76   
25  106  Johansson Malin  1997  SK SYDSIM  AL0497  50 m  2:16.34   
26  29  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  2:17.52   
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men 
World Seniors: Cameron van der Burgh (1988) 26.67 2009-07-29 
Europe Seniors: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
80  Tour Niklas  1989  SK NEPTUN  AQ3789  50 m  28.89   
140  Fürst Andreas  1990  VÄSBY SS  AE1990  50 m  29.07   
35  Dobrescu Sebastian  1994  JÖNKÖPING  AC0794  50 m  29.22   
176  Elofsson Andreas  1995  UDDEVALLA  AF3995  50 m  29.30   
178  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA  AC7592  50 m  29.48   
187  Falk Hansson Joel  1994  POLISEN  AT7394  50 m  29.52   
60  Peter Jeremy  1988  KUNGSBACKA  AQ5988  50 m  29.86   
186  Dahlgren Johan  1986  POLISEN  AB4986  50 m  29.93   
149  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS  AC1392  50 m  30.05   
10  130  Strand Ludvig  1994  TÄBY SIM  AE5794  50 m  30.11   
11  194  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS  AM3594  50 m  30.21   
12  49  Ivars Nils  1993  KARLSTAD  AH8593  50 m  30.53   
13  47  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  50 m  30.54   
14  113  Hagström Marcus  1991  SÖDERTÖRN  AQ5191  50 m  31.43   
15  179  Koch Noa  1996  UDDEVALLA  AA0396  50 m  31.50   
16  174  Andersson Johan  1995  UDDEVALLA  AB9595  50 m  32.15   
17  Reinholdsson William  1997  ELFSBORG  AP8597  50 m  32.27   
18  148  Ozerov Alexander  1996  VÄSBY SS  AS0396  50 m  32.39   
19  164  Mononen Mika  1996  YSTADS SS  AQ5196  50 m  32.56   
20  124  Bolle Henrik  1996  TUREBERG  AO3196  50 m  32.82   
21  210  Henriksson Tobias  1996  SPÅRVÄGEN  AN4796  50 m  33.31   
22  Engfors-Nyqvist Sebastian  1996  ELFSBORG  AB9996  50 m  33.33   
23  183  Svensson Kalle  1997  UDDEVALLA  AB4797  50 m  33.47   
24  104  Andersson Jonas  1996  SK SYDSIM  AE2396  50 m  34.98   
25  58  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  25 m  28.79   
26  48  Gilliusson Emil  1993  KARLSTAD  AZ2193  25 m  31.61   
27  122  Marijanovic Denis  1996  SÖDERTÖRN  AP3596  25 m  33.78   
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
209  Billquist Jessica  1996  SPÅRVÄGEN  AV1496  50 m  1:10.01   
112  Eriksson Jessica  1993  SÖDERTÖRN  AT2293  50 m  1:10.68   
155  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS  AB5298  50 m  1:12.81   
20  Tran Mari Louise  1997  HS  AL2897  50 m  1:13.01   
135  Westerlund Lina  1995  UPSALA S  BD5295  50 m  1:13.19   
75  Lindberg Linnea  1996  SK NEPTUN  AL7696  50 m  1:13.25   
195  Norrman Vendela  1995  TYRESÖ SS  AQ4495  50 m  1:13.64   
87  Wallberg Sara  1999  NKK  AJ2899  50 m  1:14.03   
67  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  1:14.47   
10  63  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  50 m  1:14.56   
11  136  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  50 m  1:14.59   
12  158  Åkerström Emelie  1995  VÄSBY SS  AM6295  50 m  1:14.88   
13  180  Niklasson Johanna  1996  UDDEVALLA  AQ6896  50 m  1:15.65   
14  215  Strömstedt Fanny  1996  SPÅRVÄGEN  AK4696  50 m  1:15.94   
15  189  Jaraquemada Ida  1996  POLISEN  AT2896  50 m  1:16.87   
16  168  Fredriksson Isabelle  1999  ÖSA  AG9699  50 m  1:16.91   
17  Sveronius Jennie  1994  BOLLNÄS SS  BG0694  50 m  1:17.94   
18  108  Christensen Erica  1997  SÖDERTÄLJE  AO5897  50 m  1:17.95   
19  172  Thurfjell Julia  1994  SS04  BG3894  50 m  1:18.49   
20  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  50 m  1:19.90   
21  212  Nelin Olivia  1995  SPÅRVÄGEN  BE1695  25 m  1:15.94   
 
Gren 5, 400m Medley Men 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 4:06.61 2008-08-10 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 4:20.96 2011-12-03 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
Nation Juniors: Fredrik Lundin (1975) 4:23.74 1993-08-04 
Nation Juniors: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
58  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  50 m  4:26.07   
160  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS  AP5991  50 m  4:28.67   
Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  50 m  4:32.77   
70  Löfgren Patrik  1996  MASS  AA4396  50 m  4:34.95   
181  Risebrandt Fredrich  1992  UDDEVALLA  AF1392  50 m  4:38.05   
147  Norlander Carl  1997  VÄSBY SS  AH5397  50 m  4:41.51   
22  Westerlind Joel  1996  HÄRNÖSAND  AD2796  50 m  4:47.99   
31  Swedenborg Gustav  1998  JÄRFÄLLA S  AD7598  50 m  4:59.69   
28  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S  AO4798  50 m  5:03.96   
10  88  Nicklasson Erik  1998  OSKARSHAMN  AG2598  50 m  5:12.82   
11  182  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  25 m  4:24.79   
12  127  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM  AF9397  25 m  4:28.31   
13  132  Wikström Isak  1999  UMEÅ SS  AJ3199  25 m  5:18.61   
 
Gren 6, 100m Butterfly Women 
World Seniors: Dana Vollmer (1997) 55.98 2012-07-29 
Europe Seniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
146  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  50 m  1:00.42   
202  O´Brien Shauna  1994  UCD    50 m  1:00.78   
156  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  1:01.33   
85  Podéus Elin  1997  NKK  AE8297  50 m  1:02.67   
67  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  1:02.89   
203  Mc Glynn India  1994  UCD    50 m  1:03.10   
171  Rohlin Johansson Vera  1995  ÖSA  AQ2695  50 m  1:03.35   
82  Diaz-Nilsson Rebecca  1996  NKK  AD8296  50 m  1:03.62   
133  Wikström Ronja  1996  UMEÅ SS  BQ0696  50 m  1:04.79   
10  131  Uusaro Alexandra  1995  TÄBY SIM  AN0295  50 m  1:05.69   
11  78  Mattsson Rebecca  1995  SK NEPTUN  AQ0295  50 m  1:05.85   
12  173  Eriksson Anna  1999  SK STRÄNGN  AI0499  50 m  1:05.92   
13  29  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  1:06.60   
14  46  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  1:07.14   
15  45  Stillman Ebba  1996  JÖNKÖPING  AH9496  50 m  1:07.34   
16  61  Andersson-Ekström Caroline  1994  LANDSKRONA  AE9494  50 m  1:08.79   
17  145  Kjellberg Isabell  1997  VÄSBY SS  AR7497  50 m  1:09.72   
18  32  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  1:10.17   
19  30  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  1:14.39   
 
Gren 7, 100m Backstroke Men 
World Seniors: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
Europe Seniors: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
Nation Juniors: Axel Pettersson (1995) 56.35 2013-07-14 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
175  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  50 m  55.62   
43  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING  AE8995  50 m  56.35   
196  O´Sullivan Brian  1995  UCD    50 m  57.63   
65  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  50 m  57.86   
93  Bergman Fabian  1994  SALTSJÖB  AQ2194  50 m  57.93   
191  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  58.72   
197  Prendergast David  1994  UCD    50 m  58.92   
211  Karlsson Adam  1994  SPÅRVÄGEN  AC7594  50 m  59.40   
79  Nyström Alexander  1990  SK NEPTUN  AG1590  50 m  59.58   
10  60  Peter Jeremy  1988  KUNGSBACKA  AQ5988  50 m  1:00.20   
11  83  Forsgren Marcus  1996  NKK  AM4196  50 m  1:00.20   
12  150  Papantoniou Michail  1997  VÄSBY SS  AX7397  50 m  1:00.69   
13  154  Törnqvist Samuel  1997  VÄSBY SS  AI6197  50 m  1:01.22   
14  110  Kesenci Alexander  1995  SÖDERTÄLJE  AK7195  50 m  1:02.40   
15  104  Andersson Jonas  1996  SK SYDSIM  AE2396  50 m  1:02.54   
16  163  Lienau-Petersson Alexander  1993  YSTADS SS  AR5393  50 m  1:02.67   
17  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  1:02.70   
18  157  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  50 m  1:02.75   
19  92  Altman Elias  1998  SALTSJÖB  AH6998  50 m  1:02.83   
20  210  Henriksson Tobias  1996  SPÅRVÄGEN  AN4796  50 m  1:03.05   
21  159  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  50 m  1:03.21   
22  50  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  1:04.83   
23  98  Lulek William  1998  SKURU IK  AJ6998  50 m  1:04.88   
24  115  Huth Joel  1996  SÖDERTÖRN  AK1596  50 m  1:08.30   
 
Gren 8, 50m Backstroke Women 
World Seniors: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
Europe Seniors: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nation Seniors: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
Nation Juniors: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
13  Hafström Sandra  1991  HS  AR1891  50 m  30.07   
118  Klarén Lovisa  1992  SÖDERTÖRN  AK1692  50 m  30.25   
51  Elvind Carolina  1994  KUNGSBACKA  BD4694  50 m  30.45   
143  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  30.87   
99  Pavlu Lewin Marlene  1997  SKURU IK  AH9497  50 m  31.08   
162  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  31.18   
34  Carlén Erika  1994  JÖNKÖPING  AM5294  50 m  31.53   
136  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  50 m  31.55   
37  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING  AD9495  50 m  31.85   
10  44  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  32.07   
11  204  Clegg Dayna  1995  UCD    50 m  32.24   
12  101  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  33.41   
13  123  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN  AI9697  50 m  33.79   
14  139  Bäck Emelie  1996  VÄSBY SS  AE4696  50 m  34.02   
15  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  50 m  34.05   
16  91  Svendsen Therese  1989  SK RAN  BM2689  25 m  28.12   
17  152  Sjösten Emma  1996  VÄSBY SS  AG2496  25 m  31.78   
18  133  Wikström Ronja  1996  UMEÅ SS  BQ0696  25 m  32.25   
 
Gren 9, 200m Butterfly Men 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Nation Juniors: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
185  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  2:01.55   
66  Bratt Joachim  1995  MASS  AE6395  50 m  2:06.62   
Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  2:07.93   
15  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  2:09.41   
182  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  2:09.57   
141  Fürst Markus  1996  VÄSBY SS  AA2196  50 m  2:10.89   
70  Löfgren Patrik  1996  MASS  AA4396  50 m  2:11.14   
Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  2:12.13   
64  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  50 m  2:12.32   
10  42  Larsson David  1996  JÖNKÖPING  AH7196  50 m  2:12.70   
11  41  Kerman Henry  1997  JÖNKÖPING  AI6597  50 m  2:12.76   
12  28  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S  AO4798  50 m  2:13.15   
13  200  Keogh Jack  1994  UCD    50 m  2:15.62   
14  56  Johansson Anton  1996  KUNGSBACKA  AJ5996  50 m  2:15.90   
15  50  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  2:16.28   
16  147  Norlander Carl  1997  VÄSBY SS  AH5397  50 m  2:18.14   
17  107  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  2:19.07   
18  21  Norén-Vosveldt Gustav  1996  HÄRNÖSAND  AL0396  50 m  2:19.91   
19  88  Nicklasson Erik  1998  OSKARSHAMN  AG2598  50 m  2:20.38   
20  19  Steén Robbin  1987  HS  AE5187  25 m  2:02.36   
21  57  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA  AY7593  25 m  2:15.25   
22  90  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  25 m  2:20.31   
 
Gren 10, 200m Medley Women 
World Seniors: Ariana Kukors (1989) 2:06.15 2009-07-27 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
Nation Juniors: Stina Gardell (1990) 2:13.52 2009-07-26 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
205  Stallard Shani  1994  UCD    50 m  2:18.25   
144  Hippi Jaqueline  1996  VÄSBY SS  AJ8496  50 m  2:19.43   
67  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  2:23.61   
117  Jörlund Hanna  1991  SÖDERTÖRN  BL6891  50 m  2:24.52   
63  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  50 m  2:25.26   
74  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  2:25.51   
116  Hägglund-Björklund Sara  1995  SÖDERTÖRN  BB3695  50 m  2:26.31   
158  Åkerström Emelie  1995  VÄSBY SS  AM6295  50 m  2:27.01   
29  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  2:27.34   
10  87  Wallberg Sara  1999  NKK  AJ2899  50 m  2:27.69   
11  151  Salomonsson Nadja  1992  VÄSBY SS  AD2892  50 m  2:27.75   
12  23  Almvret Josefine  1999  JÄRFÄLLA S  AA0699  50 m  2:28.84   
13  128  Johansson Emelie  1996  TÄBY SIM  AN2496  50 m  2:28.97   
14  155  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS  AB5298  50 m  2:29.03   
15  114  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  2:29.48   
16  208  Sundstedt Emma  1998  SPÅRVÄGEN  BE7498  50 m  2:37.60   
17  145  Kjellberg Isabell  1997  VÄSBY SS  AR7497  50 m  2:37.68   
18  153  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS  AQ3296  50 m  2:38.78   
19  173  Eriksson Anna  1999  SK STRÄNGN  AI0499  50 m  2:39.14   
20  89  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  25 m  2:27.01   
21  172  Thurfjell Julia  1994  SS04  BG3894  25 m  2:27.87   
 
Gren 11, 400m Freestyle Men 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  50 m  3:57.49   
198  Stacey Séamus  1990  UCD    50 m  4:00.22   
69  Jedel Christopher  1995  MASS  AG7995  50 m  4:05.42   
159  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  50 m  4:06.31   
68  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  50 m  4:06.60   
36  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING  AB5797  50 m  4:07.90   
62  Ekström Oscar  1994  LASS  AA2994  50 m  4:08.94   
17  Plato Simon  1993  HS  AO6993  50 m  4:10.54   
40  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING  AA7798  50 m  4:11.69   
10  86  Podéus Henrik  1995  NKK  AG2195  50 m  4:12.28   
11  182  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  4:13.10   
12  184  Wanna Simon  1996  UDDEVALLA  AD3996  50 m  4:13.67   
13  38  Grimberg Filip  1998  JÖNKÖPING  AL0198  50 m  4:13.92   
14  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  4:16.49   
15  22  Westerlind Joel  1996  HÄRNÖSAND  AD2796  50 m  4:16.55   
16  193  Christensen Cebastian  1998  TRELLEBORG  AE7798  50 m  4:17.01   
17  161  Christiansson Johan  1996  YSTADS SS  AD4396  50 m  4:17.19   
18  192  Hammarlind Joakim Q  1993  POLISEN  AM7593  50 m  4:17.66   
19  31  Swedenborg Gustav  1998  JÄRFÄLLA S  AD7598  50 m  4:20.85   
20  90  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  4:22.82   
21  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  4:23.16   
22  190  Karlsson Sebastian  1992  POLISEN  AF3192  50 m  4:25.64   
23  96  Bååthe Axel  1997  SKURU IK  AQ6597  50 m  4:27.19   
24  95  Schariot Jakob  1995  S 02  AH6795  50 m  4:28.05   
25  137  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  4:29.22   
26  132  Wikström Isak  1999  UMEÅ SS  AJ3199  50 m  4:35.63   
27  175  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  25 m  3:46.75   
28  53  Frankenfelt Oscar  1994  KUNGSBACKA  AS6594  25 m  4:17.97   
 
Gren 12, 50m Freestyle Women 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
146  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  50 m  25.83   
151  Salomonsson Nadja  1992  VÄSBY SS  AD2892  50 m  26.02   
89  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  26.43   
34  Carlén Erika  1994  JÖNKÖPING  AM5294  50 m  26.48   
202  O´Brien Shauna  1994  UCD    50 m  26.85   
206  Stallard Jess  1995  UCD    50 m  26.94   
46  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  26.99   
129  Johansson Mathilda  1991  TÄBY SIM  CB2491  50 m  27.03   
203  Mc Glynn India  1994  UCD    50 m  27.14   
10  51  Elvind Carolina  1994  KUNGSBACKA  BD4694  50 m  27.17   
11  152  Sjösten Emma  1996  VÄSBY SS  AG2496  50 m  27.18   
12  136  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  50 m  27.30   
13  18  Sjöberg Sofie  1994  HS  BV0494  50 m  27.38   
14  112  Eriksson Jessica  1993  SÖDERTÖRN  AT2293  50 m  27.39   
15  143  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  27.45   
16  171  Rohlin Johansson Vera  1995  ÖSA  AQ2695  50 m  27.46   
17  214  Rahim Helin  1995  SPÅRVÄGEN  AM7895  50 m  27.56   
18  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  50 m  27.82   
19  162  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  27.90   
20  180  Niklasson Johanna  1996  UDDEVALLA  AQ6896  50 m  28.34   
21  153  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS  AQ3296  50 m  28.38   
22  173  Eriksson Anna  1999  SK STRÄNGN  AI0499  50 m  28.45   
23  133  Wikström Ronja  1996  UMEÅ SS  BQ0696  50 m  28.87   
24  54  Hansson Liz  1988  KUNGSBACKA  AJ1488  25 m  26.47   
25  156  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  25 m  26.86   
26  32  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  25 m  27.69   
27  30  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  25 m  28.40   
28  135  Westerlund Lina  1995  UPSALA S  BD5295  25 m  28.50   
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men 
World Seniors: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
Europe Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 2:13.81 2004-05-12 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:14.55 2013-03-29 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
58  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  50 m  2:14.55   
160  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS  AP5991  50 m  2:18.46   
140  Fürst Andreas  1990  VÄSBY SS  AE1990  50 m  2:18.94   
149  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS  AC1392  50 m  2:18.96   
178  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA  AC7592  50 m  2:19.04   
176  Elofsson Andreas  1995  UDDEVALLA  AF3995  50 m  2:19.80   
187  Falk Hansson Joel  1994  POLISEN  AT7394  50 m  2:21.89   
35  Dobrescu Sebastian  1994  JÖNKÖPING  AC0794  50 m  2:22.90   
60  Peter Jeremy  1988  KUNGSBACKA  AQ5988  50 m  2:23.79   
10  194  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS  AM3594  50 m  2:25.04   
11  179  Koch Noa  1996  UDDEVALLA  AA0396  50 m  2:26.60   
12  47  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  50 m  2:27.16   
13  14  Kertes Viktor  1996  HS  AP5196  50 m  2:28.46   
14  Engfors-Nyqvist Sebastian  1996  ELFSBORG  AB9996  50 m  2:29.17   
15  186  Dahlgren Johan  1986  POLISEN  AB4986  50 m  2:31.59   
16  183  Svensson Kalle  1997  UDDEVALLA  AB4797  50 m  2:32.18   
17  164  Mononen Mika  1996  YSTADS SS  AQ5196  50 m  2:33.68   
18  122  Marijanovic Denis  1996  SÖDERTÖRN  AP3596  50 m  2:33.85   
19  Reinholdsson William  1997  ELFSBORG  AP8597  50 m  2:34.25   
 
Gren 14, 800m Freestyle Women 
World Seniors: Katie Ledecky (1997) 8:13.86 2013-08-03 
Europe Seniors: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
Nation Juniors: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
94  Dahlgren Erica  1997  S 02  AE3497  50 m  8:56.04   
26  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  9:05.08   
188  Haikola Benita  1989  POLISEN  BS7689  50 m  9:10.14   
82  Diaz-Nilsson Rebecca  1996  NKK  AD8296  50 m  9:13.05   
101  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  9:13.76   
142  Halldén Louise  1998  VÄSBY SS  AW2498  50 m  9:14.71   
201  Comerford Lisa  1994  UCD    50 m  9:18.00   
32  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  9:22.46   
84  Franzén Michelle  1993  NKK  AN0893  50 m  9:22.80   
10  29  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  9:24.44   
11  105  Heimsten Sofia  1997  SK SYDSIM  AT8697  50 m  9:26.47   
12  30  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  9:26.49   
13  119  Klasson Carin  1995  SÖDERTÖRN  BB4695  50 m  9:32.56   
14  23  Almvret Josefine  1999  JÄRFÄLLA S  AA0699  50 m  9:32.91   
15  138  Öhman Emma  1997  WISBY SS  AL8297  50 m  9:42.78   
16  106  Johansson Malin  1997  SK SYDSIM  AL0497  50 m  9:48.15   
 
Gren 15, 50m Butterfly Men 
World Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Europe Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
Nation Juniors: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
72  Holmberg Sebastian  1991  SK NEPTUN  AG9391  50 m  24.68   
71  Flodqvist Pontus  1988  SK NEPTUN  AB5388  50 m  24.82   
177  Jonsson Jesper  1993  UDDEVALLA  AS9393  50 m  24.83   
170  Kling Jonathan  1993  ÖSA  AF1193  50 m  25.17   
125  Borin Niklas  1989  TUREBERG  AD5189  50 m  25.19   
77  Magnusson Linus  1990  SK NEPTUN  AB4790  50 m  25.37   
66  Bratt Joachim  1995  MASS  AE6395  50 m  25.44   
79  Nyström Alexander  1990  SK NEPTUN  AG1590  50 m  25.46   
181  Risebrandt Fredrich  1992  UDDEVALLA  AF1392  50 m  25.71   
10  185  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  25.72   
11  65  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  50 m  25.77   
12  16  Lundahl Daniel  1991  HS  AG5991  50 m  25.85   
13  130  Strand Ludvig  1994  TÄBY SIM  AE5794  50 m  25.87   
14  59  Persson Martin  1992  KUNGSBACKA  AC2792  50 m  26.00   
15  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  26.03   
16  191  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  26.03   
17  192  Hammarlind Joakim Q  1993  POLISEN  AM7593  50 m  26.13   
18  126  Wangel Axel  1994  TUREBERG  AJ2994  50 m  26.21   
19  103  Ny Hampus  1990  STRÄNGNÄS  AP1190  50 m  26.37   
20  52  Eriksson Gustav  1994  KUNGSBACKA  AB9394  50 m  26.42   
21  97  Lindström Niklas  1991  SKURU IK  AQ6991  50 m  26.46   
22  49  Ivars Nils  1993  KARLSTAD  AH8593  50 m  26.55   
23  64  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  50 m  26.56   
24  33  Andersson Anton  1993  JÖNKÖPING  AC1593  50 m  26.71   
25  141  Fürst Markus  1996  VÄSBY SS  AA2196  50 m  26.73   
26  48  Gilliusson Emil  1993  KARLSTAD  AZ2193  50 m  26.78   
27  169  Gradin André  1994  ÖSA  AN1194  50 m  26.79   
28  10  Kotevski Alexander  1994  ESKILSTUNA  AI8994  50 m  26.83   
29  200  Keogh Jack  1994  UCD    50 m  27.15   
30  39  Gustavsson Emil  1995  JÖNKÖPING  AD9995  50 m  27.24   
31  199  McCarthy Michael  1989  UCD    50 m  27.28   
32  41  Kerman Henry  1997  JÖNKÖPING  AI6597  50 m  27.32   
33  157  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  50 m  27.51   
34  154  Törnqvist Samuel  1997  VÄSBY SS  AI6197  50 m  27.67   
35  165  Olsson Hampus  1991  YSTADS SS  AE2191  50 m  27.69   
36  15  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  27.92   
37  166  Olsson Joachim  1995  YSTADS SS  AC4795  50 m  28.10   
38  22  Westerlind Joel  1996  HÄRNÖSAND  AD2796  50 m  28.53   
39  107  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  29.11   
40  21  Norén-Vosveldt Gustav  1996  HÄRNÖSAND  AL0396  50 m  30.64   
41  132  Wikström Isak  1999  UMEÅ SS  AJ3199  50 m  30.94   
42  68  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  25 m  25.74   
43  56  Johansson Anton  1996  KUNGSBACKA  AJ5996  25 m  27.30   
 
Gren 16, 200m Backstroke Women 
World Seniors: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
Europe Seniors: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nation Seniors: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
Nation Juniors: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
13  Hafström Sandra  1991  HS  AR1891  50 m  2:16.90   
205  Stallard Shani  1994  UCD    50 m  2:19.28   
99  Pavlu Lewin Marlene  1997  SKURU IK  AH9497  50 m  2:19.91   
37  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING  AD9495  50 m  2:22.69   
117  Jörlund Hanna  1991  SÖDERTÖRN  BL6891  50 m  2:23.40   
123  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN  AI9697  50 m  2:24.54   
44  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  2:25.19   
204  Clegg Dayna  1995  UCD    50 m  2:25.70   
143  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  2:27.10   
10  45  Stillman Ebba  1996  JÖNKÖPING  AH9496  50 m  2:30.05   
11  162  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  2:31.34   
12  26  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  2:31.85   
13  118  Klarén Lovisa  1992  SÖDERTÖRN  AK1692  50 m  2:33.10   
14  23  Almvret Josefine  1999  JÄRFÄLLA S  AA0699  50 m  2:42.76   
15  168  Fredriksson Isabelle  1999  ÖSA  AG9699  50 m  2:46.45   
16  91  Svendsen Therese  1989  SK RAN  BM2689  25 m  2:09.07   
17  155  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS  AB5298  25 m  2:28.74   
 
Gren 17, 100m Freestyle Women 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
146  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  50 m  56.60   
151  Salomonsson Nadja  1992  VÄSBY SS  AD2892  50 m  57.19   
89  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  57.55   
34  Carlén Erika  1994  JÖNKÖPING  AM5294  50 m  57.88   
202  O´Brien Shauna  1994  UCD    50 m  57.92   
206  Stallard Jess  1995  UCD    50 m  58.16   
27  Eriksen Josefin  1995  JÄRFÄLLA S  AS2495  50 m  58.49   
152  Sjösten Emma  1996  VÄSBY SS  AG2496  50 m  58.54   
100  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  58.65   
10  111  Ramdén Alida  1997  SÖDERTÄLJE  AP0297  50 m  58.84   
11  74  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  58.97   
12  37  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING  AD9495  50 m  59.15   
13  101  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  59.26   
14  46  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  59.37   
15  32  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  59.45   
16  82  Diaz-Nilsson Rebecca  1996  NKK  AD8296  50 m  59.50   
17  18  Sjöberg Sofie  1994  HS  BV0494  50 m  59.58   
18  171  Rohlin Johansson Vera  1995  ÖSA  AQ2695  50 m  59.65   
19  143  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  59.68   
20  156  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  59.96   
21  94  Dahlgren Erica  1997  S 02  AE3497  50 m  1:00.08   
22  142  Halldén Louise  1998  VÄSBY SS  AW2498  50 m  1:00.30   
23  84  Franzén Michelle  1993  NKK  AN0893  50 m  1:00.33   
24  26  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  1:00.56   
25  188  Haikola Benita  1989  POLISEN  BS7689  50 m  1:00.68   
26  114  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  1:01.05   
27  133  Wikström Ronja  1996  UMEÅ SS  BQ0696  50 m  1:01.37   
28  153  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS  AQ3296  50 m  1:01.45   
29  173  Eriksson Anna  1999  SK STRÄNGN  AI0499  50 m  1:01.51   
30  30  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  1:01.92   
31  105  Heimsten Sofia  1997  SK SYDSIM  AT8697  50 m  1:02.64   
32  45  Stillman Ebba  1996  JÖNKÖPING  AH9496  50 m  1:02.83   
33  54  Hansson Liz  1988  KUNGSBACKA  AJ1488  25 m  58.28   
 
Gren 18, 200m Freestyle Men 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Nation Juniors: Christoffer Wikstöm (1987) 1:50.12 2007-07-26 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
175  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  50 m  1:51.12   
Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  50 m  1:51.91   
198  Stacey Séamus  1990  UCD    50 m  1:52.26   
62  Ekström Oscar  1994  LASS  AA2994  50 m  1:53.64   
19  Steén Robbin  1987  HS  AE5187  50 m  1:54.50   
68  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  50 m  1:55.05   
39  Gustavsson Emil  1995  JÖNKÖPING  AD9995  50 m  1:55.69   
36  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING  AB5797  50 m  1:55.94   
33  Andersson Anton  1993  JÖNKÖPING  AC1593  50 m  1:56.19   
10  185  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  1:56.44   
11  159  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  50 m  1:56.76   
12  38  Grimberg Filip  1998  JÖNKÖPING  AL0198  50 m  1:57.49   
13  113  Hagström Marcus  1991  SÖDERTÖRN  AQ5191  50 m  1:57.99   
14  69  Jedel Christopher  1995  MASS  AG7995  50 m  1:58.06   
15  83  Forsgren Marcus  1996  NKK  AM4196  50 m  1:58.30   
16  191  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  1:58.78   
17  192  Hammarlind Joakim Q  1993  POLISEN  AM7593  50 m  1:58.79   
18  16  Lundahl Daniel  1991  HS  AG5991  50 m  1:59.33   
19  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  1:59.55   
20  86  Podéus Henrik  1995  NKK  AG2195  50 m  1:59.56   
21  17  Plato Simon  1993  HS  AO6993  50 m  1:59.64   
22  40  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING  AA7798  50 m  2:00.02   
23  193  Christensen Cebastian  1998  TRELLEBORG  AE7798  50 m  2:01.13   
24  161  Christiansson Johan  1996  YSTADS SS  AD4396  50 m  2:01.18   
25  184  Wanna Simon  1996  UDDEVALLA  AD3996  50 m  2:01.38   
26  190  Karlsson Sebastian  1992  POLISEN  AF3192  50 m  2:01.39   
27  98  Lulek William  1998  SKURU IK  AJ6998  50 m  2:01.91   
28  22  Westerlind Joel  1996  HÄRNÖSAND  AD2796  50 m  2:02.12   
29  90  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  2:02.14   
30  57  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA  AY7593  50 m  2:02.19   
31  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  2:03.13   
32  50  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  2:03.15   
33  120  Kron Markus  1994  SÖDERTÖRN  AP2994  50 m  2:04.01   
34  109  Hansson Theodor  1994  SÖDERTÄLJE  AG8394  50 m  2:05.62   
35  95  Schariot Jakob  1995  S 02  AH6795  50 m  2:05.65   
36  137  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  2:06.24   
37  28  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S  AO4798  50 m  2:06.82   
38  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  2:06.99   
39  73  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN  AS1594  50 m  2:07.04   
40  31  Swedenborg Gustav  1998  JÄRFÄLLA S  AD7598  50 m  2:07.15   
41  96  Bååthe Axel  1997  SKURU IK  AQ6597  50 m  2:07.66   
42  115  Huth Joel  1996  SÖDERTÖRN  AK1596  50 m  2:07.84   
43  132  Wikström Isak  1999  UMEÅ SS  AJ3199  50 m  2:16.29   
44  59  Persson Martin  1992  KUNGSBACKA  AC2792  25 m  1:57.07   
45  121  Lind David  1994  SÖDERTÖRN  AK6994  25 m  1:59.94   
46  53  Frankenfelt Oscar  1994  KUNGSBACKA  AS6594  25 m  2:00.96   
 
Gren 19, 50m Breaststroke Women 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 30.55 2013-08-03 
Nation Juniors: Rebecca Ejdervik (1987) 31.54 2007-03-25 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
209  Billquist Jessica  1996  SPÅRVÄGEN  AV1496  50 m  32.03   
112  Eriksson Jessica  1993  SÖDERTÖRN  AT2293  50 m  32.25   
203  Mc Glynn India  1994  UCD    50 m  32.32   
136  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  50 m  33.32   
135  Westerlund Lina  1995  UPSALA S  BD5295  50 m  33.38   
180  Niklasson Johanna  1996  UDDEVALLA  AQ6896  50 m  33.45   
75  Lindberg Linnea  1996  SK NEPTUN  AL7696  50 m  33.49   
20  Tran Mari Louise  1997  HS  AL2897  50 m  33.84   
87  Wallberg Sara  1999  NKK  AJ2899  50 m  33.95   
10  67  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  34.27   
11  195  Norrman Vendela  1995  TYRESÖ SS  AQ4495  50 m  34.33   
12  63  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  50 m  34.45   
13  Sveronius Jennie  1994  BOLLNÄS SS  BG0694  50 m  34.74   
14  189  Jaraquemada Ida  1996  POLISEN  AT2896  50 m  34.85   
15  108  Christensen Erica  1997  SÖDERTÄLJE  AO5897  50 m  35.05   
16  172  Thurfjell Julia  1994  SS04  BG3894  50 m  35.19   
17  215  Strömstedt Fanny  1996  SPÅRVÄGEN  AK4696  50 m  35.25   
18  168  Fredriksson Isabelle  1999  ÖSA  AG9699  50 m  35.98   
19  158  Åkerström Emelie  1995  VÄSBY SS  AM6295  50 m  36.25   
20  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  50 m  36.56   
21  51  Elvind Carolina  1994  KUNGSBACKA  BD4694  25 m  36.12   
 
Gren 20, 100m Breaststroke Men 
World Seniors: Cameron van Der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
Europe Seniors: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
58  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  50 m  1:02.69   
140  Fürst Andreas  1990  VÄSBY SS  AE1990  50 m  1:03.01   
80  Tour Niklas  1989  SK NEPTUN  AQ3789  50 m  1:03.32   
176  Elofsson Andreas  1995  UDDEVALLA  AF3995  50 m  1:04.08   
35  Dobrescu Sebastian  1994  JÖNKÖPING  AC0794  50 m  1:04.81   
187  Falk Hansson Joel  1994  POLISEN  AT7394  50 m  1:05.08   
60  Peter Jeremy  1988  KUNGSBACKA  AQ5988  50 m  1:05.13   
178  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA  AC7592  50 m  1:05.16   
149  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS  AC1392  50 m  1:05.46   
10  194  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS  AM3594  50 m  1:06.73   
11  179  Koch Noa  1996  UDDEVALLA  AA0396  50 m  1:07.30   
12  186  Dahlgren Johan  1986  POLISEN  AB4986  50 m  1:07.50   
13  47  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  50 m  1:07.66   
14  14  Kertes Viktor  1996  HS  AP5196  50 m  1:07.81   
15  49  Ivars Nils  1993  KARLSTAD  AH8593  50 m  1:08.04   
16  130  Strand Ludvig  1994  TÄBY SIM  AE5794  50 m  1:08.16   
17  Reinholdsson William  1997  ELFSBORG  AP8597  50 m  1:08.78   
18  Engfors-Nyqvist Sebastian  1996  ELFSBORG  AB9996  50 m  1:09.81   
19  122  Marijanovic Denis  1996  SÖDERTÖRN  AP3596  50 m  1:10.42   
20  148  Ozerov Alexander  1996  VÄSBY SS  AS0396  50 m  1:10.65   
21  183  Svensson Kalle  1997  UDDEVALLA  AB4797  50 m  1:11.49   
22  164  Mononen Mika  1996  YSTADS SS  AQ5196  50 m  1:12.27   
23  174  Andersson Johan  1995  UDDEVALLA  AB9595  50 m  1:13.10   
 
Gren 21, 400m Medley Women 
World Seniors: Shiwen Ye (1996) 4:28.43 2012-07-28 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
Nation Juniors: Stina Gardell (1989) 4:42.71 2009-08-02 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
100  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  4:54.96   
205  Stallard Shani  1994  UCD    50 m  4:57.23   
144  Hippi Jaqueline  1996  VÄSBY SS  AJ8496  50 m  4:58.57   
117  Jörlund Hanna  1991  SÖDERTÖRN  BL6891  50 m  5:08.40   
29  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  5:09.38   
158  Åkerström Emelie  1995  VÄSBY SS  AM6295  50 m  5:09.78   
106  Johansson Malin  1997  SK SYDSIM  AL0497  50 m  5:17.73   
128  Johansson Emelie  1996  TÄBY SIM  AN2496  50 m  5:18.77   
23  Almvret Josefine  1999  JÄRFÄLLA S  AA0699  50 m  5:19.32   
10  116  Hägglund-Björklund Sara  1995  SÖDERTÖRN  BB3695  50 m  5:19.49   
11  30  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  5:29.95   
 
Gren 22, 100m Butterfly Men 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 49.82 2009-08-01 
Europe Seniors: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Nation Juniors: Erik Andersson (1984) 54.51 2003-06-27 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
177  Jonsson Jesper  1993  UDDEVALLA  AS9393  50 m  54.57   
79  Nyström Alexander  1990  SK NEPTUN  AG1590  50 m  55.22   
185  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  55.52   
66  Bratt Joachim  1995  MASS  AE6395  50 m  55.66   
Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  56.22   
178  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA  AC7592  50 m  56.36   
141  Fürst Markus  1996  VÄSBY SS  AA2196  50 m  56.44   
19  Steén Robbin  1987  HS  AE5187  50 m  56.83   
182  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  57.72   
10  16  Lundahl Daniel  1991  HS  AG5991  50 m  58.09   
11  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  58.27   
12  64  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  50 m  58.63   
13  192  Hammarlind Joakim Q  1993  POLISEN  AM7593  50 m  58.71   
14  15  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  58.74   
15  41  Kerman Henry  1997  JÖNKÖPING  AI6597  50 m  58.81   
16  48  Gilliusson Emil  1993  KARLSTAD  AZ2193  50 m  59.36   
17  52  Eriksson Gustav  1994  KUNGSBACKA  AB9394  50 m  59.76   
18  200  Keogh Jack  1994  UCD    50 m  59.83   
19  77  Magnusson Linus  1990  SK NEPTUN  AB4790  50 m  59.90   
20  169  Gradin André  1994  ÖSA  AN1194  50 m  1:00.12   
21  56  Johansson Anton  1996  KUNGSBACKA  AJ5996  50 m  1:00.27   
22  50  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  1:01.07   
23  10  Kotevski Alexander  1994  ESKILSTUNA  AI8994  50 m  1:01.24   
24  147  Norlander Carl  1997  VÄSBY SS  AH5397  50 m  1:01.45   
25  28  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S  AO4798  50 m  1:01.50   
26  39  Gustavsson Emil  1995  JÖNKÖPING  AD9995  50 m  1:02.52   
27  88  Nicklasson Erik  1998  OSKARSHAMN  AG2598  50 m  1:02.66   
28  157  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  50 m  1:02.68   
29  21  Norén-Vosveldt Gustav  1996  HÄRNÖSAND  AL0396  50 m  1:04.39   
30  132  Wikström Isak  1999  UMEÅ SS  AJ3199  50 m  1:09.23   
31  80  Tour Niklas  1989  SK NEPTUN  AQ3789  25 m  57.83   
32  159  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  25 m  1:00.50   
33  103  Ny Hampus  1990  STRÄNGNÄS  AP1190  25 m  1:02.07   
34  76  Lutula Antonio  1993  SK NEPTUN  BC8793  25 m  1:05.77   
 
Gren 23, 100m Backstroke Women 
World Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Europe Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
13  Hafström Sandra  1991  HS  AR1891  50 m  1:03.41   
99  Pavlu Lewin Marlene  1997  SKURU IK  AH9497  50 m  1:04.50   
27  Eriksen Josefin  1995  JÄRFÄLLA S  AS2495  50 m  1:05.75   
118  Klarén Lovisa  1992  SÖDERTÖRN  AK1692  50 m  1:05.90   
34  Carlén Erika  1994  JÖNKÖPING  AM5294  50 m  1:06.47   
143  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  1:06.76   
37  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING  AD9495  50 m  1:07.03   
162  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  1:07.22   
23  Almvret Josefine  1999  JÄRFÄLLA S  AA0699  50 m  1:07.70   
10  139  Bäck Emelie  1996  VÄSBY SS  AE4696  50 m  1:07.84   
11  44  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  1:07.89   
12  102  Stenhammar Emelie  1993  SKÖVDE SS  BH4293  50 m  1:07.98   
13  123  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN  AI9697  50 m  1:08.03   
14  204  Clegg Dayna  1995  UCD    50 m  1:08.06   
15  12  Björkbacka Paulina  1995  HARNÄS SKU  AY6295  50 m  1:08.14   
16  136  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  50 m  1:09.76   
17  25  Baron Linda  1995  JÄRFÄLLA S  AB3495  50 m  1:10.19   
18  142  Halldén Louise  1998  VÄSBY SS  AW2498  50 m  1:11.31   
19  26  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  1:11.64   
20  91  Svendsen Therese  1989  SK RAN  BM2689  25 m  59.73   
21  155  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS  AB5298  25 m  1:10.90   
 
Gren 24, 50m Backstroke Men 
World Seniors: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
Europe Seniors: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
Nation Seniors: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008-07-16 
Nation Juniors: Niklas Borin (1989) 26.46 2009-07-04 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
125  Borin Niklas  1989  TUREBERG  AD5189  50 m  26.15   
43  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING  AE8995  50 m  26.73   
65  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  50 m  26.86   
191  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  26.88   
93  Bergman Fabian  1994  SALTSJÖB  AQ2194  50 m  27.08   
197  Prendergast David  1994  UCD    50 m  27.39   
211  Karlsson Adam  1994  SPÅRVÄGEN  AC7594  50 m  27.52   
150  Papantoniou Michail  1997  VÄSBY SS  AX7397  50 m  27.76   
60  Peter Jeremy  1988  KUNGSBACKA  AQ5988  50 m  28.14   
10  73  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN  AS1594  50 m  28.28   
11  33  Andersson Anton  1993  JÖNKÖPING  AC1593  50 m  28.57   
12  97  Lindström Niklas  1991  SKURU IK  AQ6991  50 m  28.68   
13  154  Törnqvist Samuel  1997  VÄSBY SS  AI6197  50 m  29.26   
14  110  Kesenci Alexander  1995  SÖDERTÄLJE  AK7195  50 m  29.34   
15  104  Andersson Jonas  1996  SK SYDSIM  AE2396  50 m  29.58   
16  163  Lienau-Petersson Alexander  1993  YSTADS SS  AR5393  50 m  29.85   
17  210  Henriksson Tobias  1996  SPÅRVÄGEN  AN4796  50 m  30.11   
18  92  Altman Elias  1998  SALTSJÖB  AH6998  50 m  30.13   
19  48  Gilliusson Emil  1993  KARLSTAD  AZ2193  50 m  30.21   
20  68  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  25 m  26.82   
 
Gren 25, 200m Butterfly Women 
World Seniors: Liu Zige (1989) 2:01.81 2009-10-21 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nation Seniors: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
Nation Juniors: Martina Granström (1991) 2:08.01 2011-07-27 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
85  Podéus Elin  1997  NKK  AE8297  50 m  2:16.29   
156  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  2:17.02   
67  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  2:21.88   
25  Baron Linda  1995  JÄRFÄLLA S  AB3495  50 m  2:22.55   
100  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  2:22.92   
29  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  2:23.95   
131  Uusaro Alexandra  1995  TÄBY SIM  AN0295  50 m  2:25.74   
45  Stillman Ebba  1996  JÖNKÖPING  AH9496  50 m  2:28.15   
114  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  2:28.18   
10  32  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  2:29.98   
11  173  Eriksson Anna  1999  SK STRÄNGN  AI0499  50 m  2:32.83   
12  145  Kjellberg Isabell  1997  VÄSBY SS  AR7497  50 m  2:33.94   
13  133  Wikström Ronja  1996  UMEÅ SS  BQ0696  50 m  2:39.44   
14  146  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  25 m  2:20.48   
15  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  25 m  2:25.64   
 
Gren 26, 200m Medley Men 
World Seniors: Ryan Lochte (1984) 1:54.00 2011-07-28 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:03.72 2013-07-11 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
58  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  50 m  2:03.72   
160  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS  AP5991  50 m  2:05.80   
185  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  2:08.02   
70  Löfgren Patrik  1996  MASS  AA4396  50 m  2:08.67   
181  Risebrandt Fredrich  1992  UDDEVALLA  AF1392  50 m  2:08.67   
196  O´Sullivan Brian  1995  UCD    50 m  2:08.88   
83  Forsgren Marcus  1996  NKK  AM4196  50 m  2:09.28   
Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  50 m  2:09.74   
147  Norlander Carl  1997  VÄSBY SS  AH5397  50 m  2:12.08   
10  57  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA  AY7593  50 m  2:12.26   
11  127  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM  AF9397  50 m  2:14.33   
12  182  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  2:15.24   
13  60  Peter Jeremy  1988  KUNGSBACKA  AQ5988  50 m  2:15.45   
14  14  Kertes Viktor  1996  HS  AP5196  50 m  2:15.66   
15  194  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS  AM3594  50 m  2:16.06   
16  207  Sjöblom Ahlström Daniel  1998  SPÅRVÄGEN  AR0798  50 m  2:16.74   
17  22  Westerlind Joel  1996  HÄRNÖSAND  AD2796  50 m  2:17.37   
18  113  Hagström Marcus  1991  SÖDERTÖRN  AQ5191  50 m  2:17.66   
19  41  Kerman Henry  1997  JÖNKÖPING  AI6597  50 m  2:17.69   
20  42  Larsson David  1996  JÖNKÖPING  AH7196  50 m  2:18.74   
21  122  Marijanovic Denis  1996  SÖDERTÖRN  AP3596  50 m  2:20.75   
22  47  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  50 m  2:21.08   
23  174  Andersson Johan  1995  UDDEVALLA  AB9595  50 m  2:21.85   
24  15  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  2:22.65   
25  28  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S  AO4798  50 m  2:23.45   
26  31  Swedenborg Gustav  1998  JÄRFÄLLA S  AD7598  50 m  2:23.85   
27  183  Svensson Kalle  1997  UDDEVALLA  AB4797  50 m  2:28.03   
28  88  Nicklasson Erik  1998  OSKARSHAMN  AG2598  50 m  2:29.80   
29  175  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  25 m  1:58.50   
30  187  Falk Hansson Joel  1994  POLISEN  AT7394  25 m  2:15.28   
 
Gren 27, 400m Freestyle Women 
World Seniors: Federica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 4:10.20 2008-03-24 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 4:12.24 2013-03-10 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
151  Salomonsson Nadja  1992  VÄSBY SS  AD2892  50 m  4:22.86   
74  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  4:25.84   
201  Comerford Lisa  1994  UCD    50 m  4:27.72   
101  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  4:28.67   
142  Halldén Louise  1998  VÄSBY SS  AW2498  50 m  4:29.22   
26  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  4:29.65   
188  Haikola Benita  1989  POLISEN  BS7689  50 m  4:30.00   
29  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  4:30.69   
27  Eriksen Josefin  1995  JÄRFÄLLA S  AS2495  50 m  4:33.18   
10  94  Dahlgren Erica  1997  S 02  AE3497  50 m  4:33.97   
11  32  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  4:34.86   
12  84  Franzén Michelle  1993  NKK  AN0893  50 m  4:35.90   
13  44  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  4:36.07   
14  119  Klasson Carin  1995  SÖDERTÖRN  BB4695  50 m  4:36.87   
15  30  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  4:37.72   
16  23  Almvret Josefine  1999  JÄRFÄLLA S  AA0699  50 m  4:39.94   
17  105  Heimsten Sofia  1997  SK SYDSIM  AT8697  50 m  4:42.43   
18  25  Baron Linda  1995  JÄRFÄLLA S  AB3495  50 m  4:42.60   
19  82  Diaz-Nilsson Rebecca  1996  NKK  AD8296  50 m  4:42.93   
20  153  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS  AQ3296  50 m  4:44.95   
21  138  Öhman Emma  1997  WISBY SS  AL8297  50 m  4:46.32   
22  89  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  25 m  4:21.41   
 
Gren 28, 50m Freestyle Men 
World Seniors: Cesar Cielo Filho (1987) 20.91 2009-12-20 
Europe Seniors: Frederick Bousqet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Nation Juniors: Marcus Piehl (1985) 23.00 2004-04-04 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
213  Nystrand Stefan  1981  SPÅRVÄGEN  AB1181  50 m  23.23   
170  Kling Jonathan  1993  ÖSA  AF1193  50 m  23.31   
81  Vikström Christoffer  1987  SK NEPTUN  AB7987  50 m  23.35   
62  Ekström Oscar  1994  LASS  AA2994  50 m  23.45   
196  O´Sullivan Brian  1995  UCD    50 m  23.67   
77  Magnusson Linus  1990  SK NEPTUN  AB4790  50 m  23.91   
52  Eriksson Gustav  1994  KUNGSBACKA  AB9394  50 m  23.98   
68  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  50 m  24.06   
197  Prendergast David  1994  UCD    50 m  24.13   
10  55  Hörndahl Viktor  1995  KUNGSBACKA  AT5395  50 m  24.31   
11  211  Karlsson Adam  1994  SPÅRVÄGEN  AC7594  50 m  24.33   
12  199  McCarthy Michael  1989  UCD    50 m  24.34   
13  177  Jonsson Jesper  1993  UDDEVALLA  AS9393  50 m  24.36   
14  190  Karlsson Sebastian  1992  POLISEN  AF3192  50 m  24.38   
15  39  Gustavsson Emil  1995  JÖNKÖPING  AD9995  50 m  24.51   
16  165  Olsson Hampus  1991  YSTADS SS  AE2191  50 m  24.51   
17  150  Papantoniou Michail  1997  VÄSBY SS  AX7397  50 m  24.56   
18  192  Hammarlind Joakim Q  1993  POLISEN  AM7593  50 m  24.74   
19  126  Wangel Axel  1994  TUREBERG  AJ2994  50 m  24.77   
20  59  Persson Martin  1992  KUNGSBACKA  AC2792  50 m  24.80   
21  166  Olsson Joachim  1995  YSTADS SS  AC4795  50 m  24.83   
22  36  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING  AB5797  50 m  24.91   
23  167  Blomquist Anton  1995  ÅKERSBERGA  AK1995  50 m  25.05   
24  200  Keogh Jack  1994  UCD    50 m  25.05   
25  161  Christiansson Johan  1996  YSTADS SS  AD4396  50 m  25.06   
26  76  Lutula Antonio  1993  SK NEPTUN  BC8793  50 m  25.20   
27  103  Ny Hampus  1990  STRÄNGNÄS  AP1190  50 m  25.43   
28  49  Ivars Nils  1993  KARLSTAD  AH8593  50 m  25.56   
29  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  25.61   
30  198  Stacey Séamus  1990  UCD    50 m  25.62   
31  10  Kotevski Alexander  1994  ESKILSTUNA  AI8994  50 m  25.63   
32  48  Gilliusson Emil  1993  KARLSTAD  AZ2193  50 m  25.72   
33  97  Lindström Niklas  1991  SKURU IK  AQ6991  50 m  25.74   
34  47  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  50 m  25.82   
35  73  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN  AS1594  50 m  25.92   
36  121  Lind David  1994  SÖDERTÖRN  AK6994  50 m  26.06   
37  169  Gradin André  1994  ÖSA  AN1194  50 m  26.22   
38  124  Bolle Henrik  1996  TUREBERG  AO3196  50 m  26.26   
39  115  Huth Joel  1996  SÖDERTÖRN  AK1596  50 m  26.29   
40  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  26.69   
41  21  Norén-Vosveldt Gustav  1996  HÄRNÖSAND  AL0396  50 m  29.27   
42  69  Jedel Christopher  1995  MASS  AG7995  50 m  33.11   
43  125  Borin Niklas  1989  TUREBERG  AD5189  25 m  23.01   
44  11  Skoglund Simon  1991  ESKILSTUNA  AH0191  25 m  23.46   
45  141  Fürst Markus  1996  VÄSBY SS  AA2196  25 m  25.23   
46  164  Mononen Mika  1996  YSTADS SS  AQ5196  25 m  25.57   
47  157  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  25 m  25.70   
 
Gren 29, 200m Breaststroke Women 
World Seniors: Rikke Möller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Europe Seniors: Rikke Möller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Nation Seniors: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
Nation Juniors: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
112  Eriksson Jessica  1993  SÖDERTÖRN  AT2293  50 m  2:32.00   
209  Billquist Jessica  1996  SPÅRVÄGEN  AV1496  50 m  2:33.64   
155  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS  AB5298  50 m  2:35.34   
195  Norrman Vendela  1995  TYRESÖ SS  AQ4495  50 m  2:37.32   
128  Johansson Emelie  1996  TÄBY SIM  AN2496  50 m  2:37.73   
20  Tran Mari Louise  1997  HS  AL2897  50 m  2:39.94   
158  Åkerström Emelie  1995  VÄSBY SS  AM6295  50 m  2:40.25   
87  Wallberg Sara  1999  NKK  AJ2899  50 m  2:41.21   
215  Strömstedt Fanny  1996  SPÅRVÄGEN  AK4696  50 m  2:41.55   
10  67  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  2:42.89   
11  Sveronius Jennie  1994  BOLLNÄS SS  BG0694  50 m  2:44.77   
12  212  Nelin Olivia  1995  SPÅRVÄGEN  BE1695  50 m  2:47.38   
13  168  Fredriksson Isabelle  1999  ÖSA  AG9699  50 m  2:49.13   
14  180  Niklasson Johanna  1996  UDDEVALLA  AQ6896  50 m  2:49.81   
15  189  Jaraquemada Ida  1996  POLISEN  AT2896  50 m  2:51.18   
16  63  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  25 m  2:28.24   
 
Gren 30, 1500m Freestyle Men 
World Seniors: Sun Yang (1991) 14:31.02 2012-08-03 
Europe Seniors: Yuri Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 
Nation Seniors: Stefan Persson (1967) 15:17.01 1987-08-23 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-07-06 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
69  Jedel Christopher  1995  MASS  AG7995  50 m  15:57.94   
184  Wanna Simon  1996  UDDEVALLA  AD3996  50 m  16:13.33   
40  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING  AA7798  50 m  16:14.97   
90  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  16:19.53   
17  Plato Simon  1993  HS  AO6993  50 m  16:25.76   
109  Hansson Theodor  1994  SÖDERTÄLJE  AG8394  50 m  16:32.48   
193  Christensen Cebastian  1998  TRELLEBORG  AE7798  50 m  16:44.76   
38  Grimberg Filip  1998  JÖNKÖPING  AL0198  50 m  16:47.41   
182  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  16:48.21   
10  86  Podéus Henrik  1995  NKK  AG2195  50 m  16:50.58   
11  95  Schariot Jakob  1995  S 02  AH6795  50 m  17:04.85   
12  137  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  17:08.48   
13  98  Lulek William  1998  SKURU IK  AJ6998  50 m  17:08.60   
14  56  Johansson Anton  1996  KUNGSBACKA  AJ5996  50 m  17:12.92   
15  53  Frankenfelt Oscar  1994  KUNGSBACKA  AS6594  50 m  17:18.32   
16  207  Sjöblom Ahlström Daniel  1998  SPÅRVÄGEN  AR0798  50 m  17:18.38   
17  107  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  17:29.91   
18  28  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S  AO4798  50 m  17:40.18   
19  120  Kron Markus  1994  SÖDERTÖRN  AP2994  50 m  17:52.53   
20  132  Wikström Isak  1999  UMEÅ SS  AJ3199  50 m  18:08.95   
 
Gren 31, 50m Butterfly Women 
World Seniors: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Europe Seniors: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 25.64 2012-05-22 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
146  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  50 m  27.45   
202  O´Brien Shauna  1994  UCD    50 m  27.75   
100  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  27.92   
156  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  28.04   
203  Mc Glynn India  1994  UCD    50 m  28.21   
171  Rohlin Johansson Vera  1995  ÖSA  AQ2695  50 m  28.24   
136  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  50 m  28.25   
129  Johansson Mathilda  1991  TÄBY SIM  CB2491  50 m  28.33   
82  Diaz-Nilsson Rebecca  1996  NKK  AD8296  50 m  28.61   
10  46  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  28.68   
11  85  Podéus Elin  1997  NKK  AE8297  50 m  28.72   
12  143  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  28.74   
13  78  Mattsson Rebecca  1995  SK NEPTUN  AQ0295  50 m  28.75   
14  61  Andersson-Ekström Caroline  1994  LANDSKRONA  AE9494  50 m  28.81   
15  51  Elvind Carolina  1994  KUNGSBACKA  BD4694  50 m  28.96   
16  133  Wikström Ronja  1996  UMEÅ SS  BQ0696  50 m  29.02   
17  89  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  29.17   
18  173  Eriksson Anna  1999  SK STRÄNGN  AI0499  50 m  29.64   
19  205  Stallard Shani  1994  UCD    50 m  29.95   
20  102  Stenhammar Emelie  1993  SKÖVDE SS  BH4293  50 m  30.25   
21  204  Clegg Dayna  1995  UCD    50 m  30.63   
22  162  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  30.84   
23  18  Sjöberg Sofie  1994  HS  BV0494  50 m  30.97   
24  25  Baron Linda  1995  JÄRFÄLLA S  AB3495  50 m  31.42   
25  135  Westerlund Lina  1995  UPSALA S  BD5295  50 m  31.45   
26  145  Kjellberg Isabell  1997  VÄSBY SS  AR7497  50 m  31.64   
27  75  Lindberg Linnea  1996  SK NEPTUN  AL7696  25 m  30.60   
 
Gren 32, 200m Backstroke Men 
World Seniors: Aaron Peirsol (1983) 1:51.92 2009-07-31 
Europe Seniors: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2012-08-02 
Nation Seniors: Mattias Carlsson (1990) 2:00.44 2011-07-28 
Nation Juniors: Mattias Carlsson (1990) 2:00.72 2010-08-13 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 
43  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING  AE8995  50 m  2:01.46   
175  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  50 m  2:01.69   
93  Bergman Fabian  1994  SALTSJÖB  AQ2194  50 m  2:07.20   
127  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM  AF9397  50 m  2:09.09   
73  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN  AS1594  50 m  2:09.26   
70  Löfgren Patrik  1996  MASS  AA4396  50 m  2:09.66   
57  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA  AY7593  50 m  2:11.82   
191  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  2:12.26   
163  Lienau-Petersson Alexander  1993  YSTADS SS  AR5393  50 m  2:13.83   
10  104  Andersson Jonas  1996  SK SYDSIM  AE2396  50 m  2:14.48   
11  157  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  50 m  2:14.66   
12  65  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  50 m  2:15.54   
13  121  Lind David  1994  SÖDERTÖRN  AK6994  50 m  2:16.02   
14  210  Henriksson Tobias  1996  SPÅRVÄGEN  AN4796  50 m  2:16.37   
15  150  Papantoniou Michail  1997  VÄSBY SS  AX7397  50 m  2:16.90   
16  92  Altman Elias  1998  SALTSJÖB  AH6998  50 m  2:18.34   
17  42  Larsson David  1996  JÖNKÖPING  AH7196  50 m  2:20.08   
18  22  Westerlind Joel  1996  HÄRNÖSAND  AD2796  50 m  2:21.94   
19  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  2:24.35   
20  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  2:25.70   
21  50  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  2:27.42   
22  160  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS  AP5991  25 m  2:11.53   
23  110  Kesenci Alexander  1995  SÖDERTÄLJE  AK7195  25 m  2:14.32   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  23 januari 2014 
Licensierad till: Upsala Simsällskap  Utskriftstid  19:45