Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM - JDM (50m) 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Köping    Utskriftstid  20:25   
  Arrangör  Mellansvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 1, 200m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:04.34 2014-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:06.87 2010-07-17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    30.26  1:07.32  1:45.61    2:16.88   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    29.01  1:05.12  1:46.59    2:18.45   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.43  1:04.71  1:46.48    2:19.32   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    28.54  1:05.23  1:48.89    2:22.99   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    29.06  1:07.33  1:52.34    2:23.97   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.16  1:06.93  1:49.92    2:24.75   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.82  1:07.83  1:53.25    2:26.82   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    30.31  1:08.01  1:53.00    2:27.46   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    30.00  1:08.44  1:55.48    2:31.18   
10  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    32.06  1:10.10  1:56.29    2:31.55   
11  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    30.81  1:09.24  1:56.81    2:32.24   
12  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    28.01  1:07.32  1:57.13    2:32.44   
13  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    33.11  1:12.82  1:59.22    2:34.26   
14  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    32.89  1:11.05  1:58.71    2:34.57   
15  David Westin  1995  Sala Simsällskap    31.23  1:12.92  1:59.88    2:35.18   
16  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.99  1:13.59  1:59.04    2:36.55   
17  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    32.94  1:17.09  1:59.81    2:37.05   
18  Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simklubb    32.29  1:17.20  2:00.56    2:38.11   
19  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    35.15  1:16.67  2:06.04    2:40.06   
20  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    32.51  1:15.44  2:07.51    2:40.88   
21  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    35.46  1:21.96  2:05.77    2:44.08   
22  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    35.35  1:17.44  2:06.49    2:45.28   
22  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    33.64  1:16.27  2:08.67    2:45.28   
24  Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap    35.83  1:18.53  2:06.27    2:45.34   
25  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    35.02  1:18.02  2:09.23    2:45.66   
26  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    35.03  1:21.23  2:08.35    2:46.07   
27  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    37.52  1:21.77  2:11.46    2:50.67   
28  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    36.27  1:22.97  2:13.36    2:51.38   
29  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    35.95  1:23.08  2:13.27    2:51.69   
30  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    39.43  1:25.74  2:24.58    3:06.49   
Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:04.34 2014-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:06.87 2010-07-17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    29.01  1:05.12  1:46.59    2:18.45   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.43  1:04.71  1:46.48    2:19.32   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    28.54  1:05.23  1:48.89    2:22.99   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    29.06  1:07.33  1:52.34    2:23.97   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.16  1:06.93  1:49.92    2:24.75   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.82  1:07.83  1:53.25    2:26.82   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    30.31  1:08.01  1:53.00    2:27.46   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    30.00  1:08.44  1:55.48    2:31.18   
Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    32.06  1:10.10  1:56.29    2:31.55   
10  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    30.81  1:09.24  1:56.81    2:32.24   
11  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    28.01  1:07.32  1:57.13    2:32.44   
12  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    33.11  1:12.82  1:59.22    2:34.26   
13  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    32.89  1:11.05  1:58.71    2:34.57   
14  David Westin  1995  Sala Simsällskap    31.23  1:12.92  1:59.88    2:35.18   
15  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.99  1:13.59  1:59.04    2:36.55   
16  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    32.94  1:17.09  1:59.81    2:37.05   
17  Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simklubb    32.29  1:17.20  2:00.56    2:38.11   
18  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    35.15  1:16.67  2:06.04    2:40.06   
19  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    32.51  1:15.44  2:07.51    2:40.88   
20  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    35.46  1:21.96  2:05.77    2:44.08   
21  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    35.35  1:17.44  2:06.49    2:45.28   
21  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    33.64  1:16.27  2:08.67    2:45.28   
23  Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap    35.83  1:18.53  2:06.27    2:45.34   
24  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    35.02  1:18.02  2:09.23    2:45.66   
25  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    35.03  1:21.23  2:08.35    2:46.07   
26  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    37.52  1:21.77  2:11.46    2:50.67   
27  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    36.27  1:22.97  2:13.36    2:51.38   
28  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    35.95  1:23.08  2:13.27    2:51.69   
29  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    39.43  1:25.74  2:24.58    3:06.49   
Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 9:26.20 2013-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:26.20 2013-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:07.63  2:19.84  3:32.82  4:46.41  9:43.30   
          6:00.67  7:15.62  8:30.47       
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:08.72  2:22.49  3:37.58  4:53.39  9:56.06   
          6:09.98  7:26.49  8:42.72       
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:10.72  2:27.72  3:45.55  5:03.78  10:13.37   
          6:22.47  7:40.49  8:58.07       
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:11.05  2:29.95  3:48.59  5:08.16  10:23.61   
          6:27.49  7:47.48  9:07.16       
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    1:13.28  2:32.62  3:51.70  5:12.98  10:28.36   
          6:32.78  7:52.49  9:12.22       
Johanna Nilsson  1996  Arvika Simsällskap    1:10.78  2:30.05  3:50.11  5:11.52  10:33.87   
          6:32.73  7:54.13  9:15.45       
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    1:12.19  2:31.22  3:50.05  5:10.36  10:35.53   
          6:31.14  7:52.75  9:15.22       
Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    1:12.84  2:34.15  3:56.10  5:19.01  10:46.10   
          6:41.49  8:02.74  9:24.86       
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:12.63  2:34.77  3:57.06  5:20.92  10:47.82   
          6:42.63  8:05.41  9:28.30       
10  Ebba Wiklund  2000  Filipstads Simklubb    1:14.44  2:37.21  4:01.81  5:26.93  11:00.98   
          6:52.41  8:17.03  9:40.46       
11  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:14.47  2:37.82  4:02.29  5:27.56  11:01.91   
          6:52.78  8:17.41  9:41.53       
12  Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    1:18.05  2:47.55  4:20.32  5:54.54  12:13.87   
          7:30.46  9:04.69  10:39.11       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 9:26.20 2013-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:26.20 2013-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:07.63  2:19.84  3:32.82  4:46.41  9:43.30   
          6:00.67  7:15.62  8:30.47       
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:08.72  2:22.49  3:37.58  4:53.39  9:56.06   
          6:09.98  7:26.49  8:42.72       
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:10.72  2:27.72  3:45.55  5:03.78  10:13.37   
          6:22.47  7:40.49  8:58.07       
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:11.05  2:29.95  3:48.59  5:08.16  10:23.61   
          6:27.49  7:47.48  9:07.16       
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    1:13.28  2:32.62  3:51.70  5:12.98  10:28.36   
          6:32.78  7:52.49  9:12.22       
Johanna Nilsson  1996  Arvika Simsällskap    1:10.78  2:30.05  3:50.11  5:11.52  10:33.87   
          6:32.73  7:54.13  9:15.45       
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    1:12.19  2:31.22  3:50.05  5:10.36  10:35.53   
          6:31.14  7:52.75  9:15.22       
Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    1:12.84  2:34.15  3:56.10  5:19.01  10:46.10   
          6:41.49  8:02.74  9:24.86       
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:12.63  2:34.77  3:57.06  5:20.92  10:47.82   
          6:42.63  8:05.41  9:28.30       
10  Ebba Wiklund  2000  Filipstads Simklubb    1:14.44  2:37.21  4:01.81  5:26.93  11:00.98   
          6:52.41  8:17.03  9:40.46       
11  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:14.47  2:37.82  4:02.29  5:27.56  11:01.91   
          6:52.78  8:17.41  9:41.53       
12  Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    1:18.05  2:47.55  4:20.32  5:54.54  12:13.87   
          7:30.46  9:04.69  10:39.11       
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb            24.16   
Hampus Ny  1990  Strängnäs Simklubb            25.42   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            25.52   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb            25.52   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            25.58   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            25.99   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            26.18   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            26.20   
Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            26.20   
10  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            26.43   
11  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.47   
12  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            26.62   
12  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            26.62   
14  André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.75   
15  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap            26.87   
16  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            27.05   
17  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            27.21   
18  Leon Lindström  1996  Upsala Simsällskap            27.24   
19  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            27.32   
20  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap            27.44   
21  David Westin  1995  Sala Simsällskap            27.53   
22  Timo Oosterveld  1998  Strängnäs Simklubb            27.58   
23  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap            27.72   
24  Isak Meding  1998  Örebro Simallians            27.73   
25  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena            27.85   
26  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap            27.87   
27  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap            28.04   
28  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            28.16   
29  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            28.20   
30  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap            28.26   
31  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            28.35   
32  Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            28.39   
33  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            28.64   
34  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            28.71   
35  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            28.72   
36  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.74   
37  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening            28.88   
38  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap            29.08   
39  Jesper Engström  1996  Upsala Simsällskap            29.09   
40  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            29.62   
41  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            30.08   
42  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            30.31   
43  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            30.38   
44  Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap            30.41   
45  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            30.45   
46  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb            30.86   
47  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            31.57   
48  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening            31.86   
48  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap            31.86   
50  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            31.94   
51  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap            31.98   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            25.52   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb            25.52   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            25.58   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            25.99   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            26.18   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            26.20   
Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            26.20   
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            26.43   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.47   
10  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            26.62   
10  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            26.62   
12  André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.75   
13  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap            26.87   
14  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            27.05   
15  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            27.21   
16  Leon Lindström  1996  Upsala Simsällskap            27.24   
17  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            27.32   
18  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap            27.44   
19  David Westin  1995  Sala Simsällskap            27.53   
20  Timo Oosterveld  1998  Strängnäs Simklubb            27.58   
21  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap            27.72   
22  Isak Meding  1998  Örebro Simallians            27.73   
23  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena            27.85   
24  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap            27.87   
25  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap            28.04   
26  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            28.16   
27  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            28.20   
28  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap            28.26   
29  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            28.35   
30  Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            28.39   
31  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            28.64   
32  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            28.71   
33  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            28.72   
34  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.74   
35  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening            28.88   
36  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap            29.08   
37  Jesper Engström  1996  Upsala Simsällskap            29.09   
38  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            29.62   
39  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            30.08   
40  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            30.31   
41  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            30.38   
42  Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap            30.41   
43  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            30.45   
44  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb            30.86   
45  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            31.57   
46  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening            31.86   
46  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap            31.86   
48  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            31.94   
49  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap            31.98   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb            27.68   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            28.09   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            28.22   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            28.39   
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            28.69   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            28.75   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            29.18   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            29.34   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            29.37   
10  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            29.50   
11  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            29.71   
12  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            29.76   
13  Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            29.77   
14  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb            29.86   
15  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            29.93   
15  Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            29.93   
17  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            29.96   
18  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            30.01   
19  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            30.05   
20  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            30.14   
21  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            30.26   
22  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb            30.27   
23  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            30.32   
24  Malin Hedberg  1991  Västerås Simsällskap            30.33   
25  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            30.44   
26  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            30.57   
27  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap            30.69   
28  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            30.73   
29  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            30.87   
30  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            31.18   
31  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.25   
32  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            31.28   
33  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            31.37   
34  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            31.54   
35  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            31.72   
35  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena            31.72   
37  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.73   
38  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            31.77   
39  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap            32.09   
40  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            32.12   
41  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            32.13   
42  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            32.46   
43  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            32.82   
44  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            33.38   
45  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            33.46   
                     
 
Gren 4, 50m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb            27.68   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            28.09   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            28.22   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            28.39   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            28.75   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            29.18   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            29.34   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            29.37   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            29.50   
10  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            29.71   
11  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            29.76   
12  Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            29.77   
13  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb            29.86   
14  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            29.93   
14  Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            29.93   
16  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            29.96   
17  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            30.01   
18  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            30.05   
19  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            30.14   
20  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            30.26   
21  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb            30.27   
22  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            30.32   
23  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            30.44   
24  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            30.57   
25  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap            30.69   
26  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            30.73   
27  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            30.87   
28  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            31.18   
29  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.25   
30  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            31.28   
31  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            31.37   
32  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            31.54   
33  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            31.72   
33  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena            31.72   
35  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.73   
36  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            31.77   
37  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap            32.09   
38  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            32.12   
39  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            32.13   
40  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            32.46   
41  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            32.82   
42  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            33.38   
43  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            33.46   
                     
 
Gren 5, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:18.46 2013-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Pierre Zarebski (1993) 2:25.68 2011-02-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    32.61  1:09.77  1:48.75    2:29.20   
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    35.07  1:16.34  1:58.26    2:41.34   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    35.82  1:19.16  2:01.77    2:44.25   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    36.81  1:21.41  2:07.29    2:50.58   
Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simklubb    38.54  1:23.20  2:09.09    2:57.18   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    39.95  1:27.35  2:13.64    3:00.84   
Ognjen Blagojevic  1997  Karlskoga Simförening    36.92  1:24.07  2:12.89    3:02.87   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    40.81  1:29.04  2:17.33    3:06.69   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    39.86  1:29.99  2:20.70    3:14.10   
                     
 
Gren 5, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:18.46 2013-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Pierre Zarebski (1993) 2:25.68 2011-02-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    35.07  1:16.34  1:58.26    2:41.34   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    35.82  1:19.16  2:01.77    2:44.25   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    36.81  1:21.41  2:07.29    2:50.58   
Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simklubb    38.54  1:23.20  2:09.09    2:57.18   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    39.95  1:27.35  2:13.64    3:00.84   
Ognjen Blagojevic  1997  Karlskoga Simförening    36.92  1:24.07  2:12.89    3:02.87   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    40.81  1:29.04  2:17.33    3:06.69   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    39.86  1:29.99  2:20.70    3:14.10   
                     
 
Gren 6, 200m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:29.77 2012-06-28 
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:36.97 2013-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    37.22  1:19.08  2:01.86    2:45.70   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.87  1:19.60  2:02.61    2:45.71   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    39.60  1:24.73  2:09.79    2:54.52   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    39.97  1:25.11  2:11.21    2:56.01   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    40.07  1:26.30  2:12.26    2:58.67   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    40.40  1:26.52  2:13.16    3:01.05   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    40.83  1:27.76  2:14.19    3:02.29   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    40.32  1:27.42  2:14.79    3:02.78   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    42.23  1:29.92  2:19.48    3:04.94   
10  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.25  1:28.05  2:16.61    3:05.12   
11  Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    41.36  1:29.70  2:18.38    3:06.82   
12  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    41.46  1:30.84  2:20.38    3:10.13   
13  Ebba Wiklund  2000  Filipstads Simklubb    42.57  1:31.69  2:21.55    3:10.94   
14  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    42.48  1:32.50  2:22.78    3:11.69   
15  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    42.85  1:31.13  2:22.59    3:12.71   
16  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.36  1:31.68  2:21.73    3:13.03   
16  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    41.99  1:32.15  2:22.75    3:13.03   
18  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    40.64  1:30.62  2:21.07    3:13.14   
                     
 
Gren 6, 200m Bröstsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:29.77 2012-06-28 
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:36.97 2013-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    37.22  1:19.08  2:01.86    2:45.70   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.87  1:19.60  2:02.61    2:45.71   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    39.60  1:24.73  2:09.79    2:54.52   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    39.97  1:25.11  2:11.21    2:56.01   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    40.07  1:26.30  2:12.26    2:58.67   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    40.40  1:26.52  2:13.16    3:01.05   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    40.83  1:27.76  2:14.19    3:02.29   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    40.32  1:27.42  2:14.79    3:02.78   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    42.23  1:29.92  2:19.48    3:04.94   
10  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.25  1:28.05  2:16.61    3:05.12   
11  Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    41.36  1:29.70  2:18.38    3:06.82   
12  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    41.46  1:30.84  2:20.38    3:10.13   
13  Ebba Wiklund  2000  Filipstads Simklubb    42.57  1:31.69  2:21.55    3:10.94   
14  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    42.48  1:32.50  2:22.78    3:11.69   
15  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    42.85  1:31.13  2:22.59    3:12.71   
16  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.36  1:31.68  2:21.73    3:13.03   
16  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    41.99  1:32.15  2:22.75    3:13.03   
18  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    40.64  1:30.62  2:21.07    3:13.14   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Adam Ackerstierna (1995) 56.22 2013-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Adam Ackerstierna (1995) 56.22 2013-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
André Gradin  1994  Örebro Simallians    27.42        59.65   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    28.47        1:01.44   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.43        1:02.34   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.26        1:02.52   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    29.23        1:03.09   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    28.76        1:03.54   
Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.45        1:03.58   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    29.06        1:04.32   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    29.55        1:04.60   
10  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.57        1:05.40   
11  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    30.06        1:06.29   
12  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    30.54        1:06.73   
13  Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    30.38        1:06.80   
14  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    30.82        1:09.79   
15  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    32.61        1:10.89   
16  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    33.15        1:11.19   
17  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    32.95        1:12.19   
18  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    32.31        1:12.37   
19  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    36.51        1:17.33   
20  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    36.30        1:20.38   
21  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.78        1:21.00   
22  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    37.00        1:21.47   
23  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    38.46        1:24.97   
24  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    39.24        1:28.79   
25  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    42.27        1:35.68   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Adam Ackerstierna (1995) 56.22 2013-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Adam Ackerstierna (1995) 56.22 2013-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
André Gradin  1994  Örebro Simallians    27.42        59.65   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    28.47        1:01.44   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.43        1:02.34   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.26        1:02.52   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    29.23        1:03.09   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    28.76        1:03.54   
Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.45        1:03.58   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    29.06        1:04.32   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    29.55        1:04.60   
10  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.57        1:05.40   
11  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    30.06        1:06.29   
12  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    30.54        1:06.73   
13  Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    30.38        1:06.80   
14  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    30.82        1:09.79   
15  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    32.61        1:10.89   
16  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    33.15        1:11.19   
17  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    32.95        1:12.19   
18  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    32.31        1:12.37   
19  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    36.51        1:17.33   
20  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    36.30        1:20.38   
21  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.78        1:21.00   
22  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    37.00        1:21.47   
23  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    38.46        1:24.97   
24  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    39.24        1:28.79   
25  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    42.27        1:35.68   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Vera Rohlin-Johansson (1995) 1:03.35 2013-07-04 
Distriktrekord Juniorer: Vera Rohlin-Johansson (1995) 1:03.35 2013-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    30.23        1:04.28   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.83        1:05.36   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    30.54        1:05.87   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    31.31        1:08.31   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    31.48        1:09.67   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    32.55        1:10.03   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    32.53        1:10.22   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.38        1:10.36   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    33.45        1:12.15   
10  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    32.50        1:12.27   
11  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    33.48        1:12.37   
12  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.18        1:13.31   
13  Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    34.10        1:13.91   
14  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    33.34        1:14.26   
15  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    34.10        1:14.54   
16  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap    32.45        1:16.70   
17  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap    35.50        1:17.36   
18  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    34.86        1:17.73   
19  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    35.56        1:18.75   
20  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    35.58        1:18.83   
21  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    34.86        1:18.90   
22  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    35.95        1:19.16   
23  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    34.89        1:20.16   
24  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    36.04        1:20.84   
25  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap    35.73        1:21.75   
26  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap    37.48        1:22.52   
27  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    35.97        1:23.25   
28  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    37.70        1:23.48   
29  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    34.64        1:23.60   
30  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    37.36        1:23.81   
31  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    38.54        1:24.79   
32  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    36.76        1:24.82   
33  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap    39.36        1:26.05   
34  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    35.73        1:26.17   
35  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    38.10        1:26.61   
36  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    38.15        1:26.76   
37  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    39.89        1:30.05   
                     
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Vera Rohlin-Johansson (1995) 1:03.35 2013-07-04 
Distriktrekord Juniorer: Vera Rohlin-Johansson (1995) 1:03.35 2013-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    30.23        1:04.28   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.83        1:05.36   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    30.54        1:05.87   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    31.31        1:08.31   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    31.48        1:09.67   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    32.55        1:10.03   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    32.53        1:10.22   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.38        1:10.36   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    33.45        1:12.15   
10  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    32.50        1:12.27   
11  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    33.48        1:12.37   
12  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.18        1:13.31   
13  Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    34.10        1:13.91   
14  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    33.34        1:14.26   
15  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    34.10        1:14.54   
16  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap    32.45        1:16.70   
17  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap    35.50        1:17.36   
18  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    34.86        1:17.73   
19  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    35.56        1:18.75   
20  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    35.58        1:18.83   
21  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    34.86        1:18.90   
22  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    35.95        1:19.16   
23  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    34.89        1:20.16   
24  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    36.04        1:20.84   
25  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap    35.73        1:21.75   
26  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap    37.48        1:22.52   
27  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    35.97        1:23.25   
28  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    37.70        1:23.48   
29  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    34.64        1:23.60   
30  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    37.36        1:23.81   
31  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    38.54        1:24.79   
32  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    36.76        1:24.82   
33  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap    39.36        1:26.05   
34  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    35.73        1:26.17   
35  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    38.10        1:26.61   
36  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    38.15        1:26.76   
37  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    39.89        1:30.05   
                     
 
Gren 9, 400m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 4:04.96 2012-06-30 
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 4:06.31 2013-06-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:01.76  2:06.33  3:11.65    4:15.96   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.75  2:07.66  3:13.20    4:17.45   
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    1:03.72  2:10.11  3:15.69    4:20.61   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:03.82  2:11.43  3:18.59    4:22.10   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:02.49  2:10.30  3:18.99    4:27.39   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:04.38  2:15.66  3:26.43    4:32.57   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:04.60  2:15.56  3:26.99    4:34.76   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:04.59  2:14.83  3:26.34    4:35.87   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    1:02.60  2:12.95  3:25.42    4:36.60   
10  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:04.66  2:16.34  3:28.71    4:38.47   
11  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:04.83  2:16.78  3:30.73    4:40.88   
12  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:05.49  2:17.93  3:30.75    4:41.66   
13  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap    1:06.37  2:19.26  3:33.33    4:47.59   
14  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:07.03  2:22.31  3:38.21    4:51.71   
15  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    1:09.13  2:24.28  3:39.28    4:52.17   
16  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    1:08.78  2:25.45  3:41.49    4:53.43   
17  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    1:08.86  2:25.71  3:42.25    4:53.49   
18  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    1:10.03  2:26.40  3:41.78    4:53.90   
19  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:06.80  2:22.32  3:39.33    4:55.63   
20  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:08.90  2:26.06  3:44.48    4:58.17   
21  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    1:10.32  2:27.03  3:43.22    4:58.22   
22  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:10.19  2:26.90  3:46.26    5:05.22   
23  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    1:10.89  2:30.83  3:50.96    5:07.90   
24  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    1:13.34  2:33.92  3:54.62    5:13.46   
                     
 
Gren 9, 400m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 4:04.96 2012-06-30 
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 4:06.31 2013-06-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.75  2:07.66  3:13.20    4:17.45   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:03.82  2:11.43  3:18.59    4:22.10   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:02.49  2:10.30  3:18.99    4:27.39   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:04.38  2:15.66  3:26.43    4:32.57   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:04.60  2:15.56  3:26.99    4:34.76   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:04.59  2:14.83  3:26.34    4:35.87   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    1:02.60  2:12.95  3:25.42    4:36.60   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:04.66  2:16.34  3:28.71    4:38.47   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:04.83  2:16.78  3:30.73    4:40.88   
10  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:05.49  2:17.93  3:30.75    4:41.66   
11  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap    1:06.37  2:19.26  3:33.33    4:47.59   
12  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:07.03  2:22.31  3:38.21    4:51.71   
13  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    1:09.13  2:24.28  3:39.28    4:52.17   
14  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    1:08.78  2:25.45  3:41.49    4:53.43   
15  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    1:08.86  2:25.71  3:42.25    4:53.49   
16  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    1:10.03  2:26.40  3:41.78    4:53.90   
17  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:06.80  2:22.32  3:39.33    4:55.63   
18  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:08.90  2:26.06  3:44.48    4:58.17   
19  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    1:10.32  2:27.03  3:43.22    4:58.22   
20  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:10.19  2:26.90  3:46.26    5:05.22   
21  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    1:10.89  2:30.83  3:50.96    5:07.90   
22  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    1:13.34  2:33.92  3:54.62    5:13.46   
                     
 
Gren 10, 4X200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Västerås SS Damer Lag 1  1991  Västerås Simsällskap            9:04.38   
  Clara Wiman  1996      1:06.64  2:17.85      2:17.85   
  Frida Berggren  1994      1:02.36  2:08.11      4:25.96   
  Elin Berggren  1996      1:08.77  2:21.69      6:47.65   
  Malin Hedberg  1991      1:05.66  2:16.73      9:04.38   
                     
Strängnäs Tjejer 1  1998  Strängnäs Simklubb            9:17.22   
  Anna Eriksson  1999      1:06.65  2:18.58      2:18.58   
  Lisa Eriksson  1998      1:03.70  2:13.22      4:31.80   
  Emma Bergkvist  2000      1:08.26  2:21.85      6:53.65   
  Amanda Hyllbrant  1999      1:08.68  2:23.57      9:17.22   
                     
Säffle SS Damer  1997  Säffle Simsällskap            9:27.59   
  Petra Johansson  1997      1:04.90  2:14.87      2:14.87   
  Julia Mulikova  1998      1:11.20  2:31.22      4:46.09   
  Therese Johansson  1999      1:07.94  2:24.93      7:11.02   
  Elin Thörner  1998      1:04.44  2:16.57      9:27.59   
                     
Eskilstuna Sk Damer  1995  Eskilstuna Simklubb            9:56.40   
  Moa Sundholm  1997      1:09.16  2:23.12      2:23.12   
  Nelly Neuman  1996      1:08.41  2:22.61      4:45.73   
  Jennie Isaksen  2000      1:12.44  2:30.41      7:16.14   
  Amanda Kullman  2000      1:14.82  2:40.26      9:56.40   
                     
Västerås SS Damer Lag 2  1994  Västerås Simsällskap            9:56.78   
  Victoria Åberg  2001      1:08.39  2:24.44      2:24.44   
  Andréa Persson  1999      1:10.84  2:26.30      4:50.74   
  Edith Jernstedt  2002      1:14.13  2:35.97      7:26.71   
  Julia Faleke-Novy  2000      1:11.21  2:30.07      9:56.78   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  1996  Karlstads Simsällskap            10:04.76   
  Elvira Eklund-Ramböl  1997      1:09.86  2:25.32      2:25.32   
  Josefin Ericson  1999      1:12.98  2:37.47      5:02.79   
  Lina Watz  1996      1:10.85  2:27.77      7:30.56   
  Julia Wahlund  1999      1:14.21  2:34.20      10:04.76   
                     
Us Damer Lag 1  1995  Upsala Simsällskap            10:17.99   
  Tova Franzén  2001      1:16.47  2:42.60      2:42.60   
  Saga Söderberg  1997      1:11.47  2:31.52      5:14.12   
  Julia Norlin  1998      1:16.25  2:39.64      7:53.76   
  Lina Westerlund  1995      1:08.34  2:24.23      10:17.99   
                     
                     
 
Gren 11, 400m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:09.07  2:28.55  3:57.70    5:05.13   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    1:16.12  2:43.86  4:11.49    5:26.91   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:14.10  2:39.24  4:18.48    5:29.60   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    1:11.70  2:42.14  4:10.04    5:29.65   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    1:18.56  2:45.96  4:22.48    5:43.89   
Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    1:18.26  2:49.39  4:29.79    5:44.02   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:24.98  2:58.04  4:43.39    6:04.72   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    1:33.04  3:08.67  4:54.02    6:20.66   
Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:26.25  3:12.31  5:03.89    6:30.34   
10  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    1:37.17  3:23.37  5:06.81    6:35.24   
Ebba Wiklund  2000  Filipstads Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 11, 400m Medley Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:09.07  2:28.55  3:57.70    5:05.13   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    1:16.12  2:43.86  4:11.49    5:26.91   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:14.10  2:39.24  4:18.48    5:29.60   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    1:11.70  2:42.14  4:10.04    5:29.65   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    1:18.56  2:45.96  4:22.48    5:43.89   
Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    1:18.26  2:49.39  4:29.79    5:44.02   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:24.98  2:58.04  4:43.39    6:04.72   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    1:33.04  3:08.67  4:54.02    6:20.66   
Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:26.25  3:12.31  5:03.89    6:30.34   
10  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    1:37.17  3:23.37  5:06.81    6:35.24   
Ebba Wiklund  2000  Filipstads Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Måns Stomvall  1990  Eskilstuna Simklubb            25.92   
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb            26.17   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            26.31   
Hampus Ny  1990  Strängnäs Simklubb            26.46   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            26.59   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            27.02   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            27.20   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.77   
André Gradin  1994  Örebro Simallians            28.04   
10  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            28.30   
11  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap            28.34   
12  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            28.37   
13  Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb            28.50   
14  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap            28.60   
15  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            28.61   
16  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.77   
17  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            28.85   
18  David Westin  1995  Sala Simsällskap            28.93   
19  Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena            28.95   
20  Leon Lindström  1996  Upsala Simsällskap            29.41   
21  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            29.68   
22  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap            29.75   
23  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            29.83   
24  Timo Oosterveld  1998  Strängnäs Simklubb            30.03   
25  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            30.06   
26  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            30.08   
27  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena            30.22   
28  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            30.28   
29  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap            30.37   
30  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap            31.38   
31  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening            31.43   
32  Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            31.55   
33  Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simklubb            31.76   
34  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap            32.25   
35  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            32.30   
36  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap            32.42   
37  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            32.83   
38  Jesper Engström  1996  Upsala Simsällskap            33.28   
39  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb            33.41   
40  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            33.68   
41  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            34.55   
42  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            34.68   
43  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            34.73   
44  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            34.86   
45  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap            35.17   
46  Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap            35.44   
47  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            36.47   
48  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap            38.67   
                     
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            26.31   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            26.59   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            27.02   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.77   
André Gradin  1994  Örebro Simallians            28.04   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            28.30   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap            28.34   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            28.37   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb            28.50   
10  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap            28.60   
11  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            28.61   
12  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.77   
13  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            28.85   
14  David Westin  1995  Sala Simsällskap            28.93   
15  Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena            28.95   
16  Leon Lindström  1996  Upsala Simsällskap            29.41   
17  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            29.68   
18  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap            29.75   
19  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            29.83   
20  Timo Oosterveld  1998  Strängnäs Simklubb            30.03   
21  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            30.06   
22  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            30.08   
23  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena            30.22   
24  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            30.28   
25  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap            30.37   
26  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap            31.38   
27  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening            31.43   
28  Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            31.55   
29  Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simklubb            31.76   
30  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap            32.25   
31  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            32.30   
32  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap            32.42   
33  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            32.83   
34  Jesper Engström  1996  Upsala Simsällskap            33.28   
35  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb            33.41   
36  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            33.68   
37  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            34.55   
38  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            34.68   
39  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            34.73   
40  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            34.86   
41  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap            35.17   
42  Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap            35.44   
43  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            36.47   
44  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap            38.67   
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.00 2011-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 28.00 2011-04-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            28.57   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            29.81   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            29.93   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            30.73   
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap            31.16   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb            31.65   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            31.72   
Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap            31.81   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            31.81   
10  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            32.23   
11  Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            32.51   
12  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            32.55   
13  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            32.59   
14  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            32.67   
15  Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap            32.73   
16  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            33.03   
17  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            33.60   
18  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            33.75   
19  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            33.83   
20  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            33.97   
21  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            34.08   
22  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb            34.10   
23  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            34.23   
24  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            34.59   
25  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            34.65   
26  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            34.68   
27  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            35.10   
28  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap            35.17   
29  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            35.19   
30  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap            35.68   
31  Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap            35.72   
32  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            36.26   
33  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            36.43   
34  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            36.66   
35  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            36.70   
36  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            37.14   
37  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            37.88   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.00 2011-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 28.00 2011-04-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            28.57   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            29.81   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            29.93   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            30.73   
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap            31.16   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb            31.65   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            31.72   
Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap            31.81   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            31.81   
10  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            32.23   
11  Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            32.51   
12  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            32.55   
13  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            32.59   
14  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            32.67   
15  Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap            32.73   
16  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            33.03   
17  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            33.60   
18  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            33.75   
19  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            33.83   
20  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            33.97   
21  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            34.08   
22  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb            34.10   
23  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            34.23   
24  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            34.59   
25  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            34.65   
26  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            34.68   
27  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            35.10   
28  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap            35.17   
29  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            35.19   
30  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap            35.68   
31  Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap            35.72   
32  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            36.26   
33  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            36.43   
34  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            36.66   
35  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            36.70   
36  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            37.14   
37  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            37.88   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    31.49  1:05.39  1:39.60    2:13.46   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    32.81  1:08.52  1:45.28    2:21.24   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    33.54  1:11.20  1:49.74    2:26.60   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    35.05  1:13.28  1:52.84    2:31.68   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    37.67  1:14.82  1:55.84    2:33.77   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    34.79  1:15.45  1:58.15    2:38.30   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    37.05  1:17.88  1:58.71    2:39.54   
Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    35.81  1:17.65  2:00.28    2:40.07   
Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    36.16  1:17.82  2:01.22    2:40.56   
10  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap    35.28  1:16.59  1:59.11    2:40.76   
11  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    36.78  1:18.39  2:01.40    2:42.25   
12  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    37.43  1:18.95  2:02.63    2:43.62   
13  Jesper Engström  1996  Upsala Simsällskap    37.74  1:18.93  2:03.09    2:46.64   
14  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    37.97  1:20.58  2:03.58    2:46.77   
15  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    40.92  1:25.59  2:11.58    2:56.32   
16  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    41.57  1:27.87  2:14.47    2:58.93   
17  Oskar Sandberg  1998  Sala Simsällskap    41.08  1:26.46  2:13.61    2:59.98   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            DNS   
Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            DNS   
Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap            DSQ   
Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            DSQ   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            DSQ   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            DSQ   
Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    32.81  1:08.52  1:45.28    2:21.24   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    33.54  1:11.20  1:49.74    2:26.60   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    35.05  1:13.28  1:52.84    2:31.68   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    37.67  1:14.82  1:55.84    2:33.77   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    34.79  1:15.45  1:58.15    2:38.30   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    37.05  1:17.88  1:58.71    2:39.54   
Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    35.81  1:17.65  2:00.28    2:40.07   
Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    36.16  1:17.82  2:01.22    2:40.56   
John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap    35.28  1:16.59  1:59.11    2:40.76   
10  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    36.78  1:18.39  2:01.40    2:42.25   
11  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    37.43  1:18.95  2:02.63    2:43.62   
12  Jesper Engström  1996  Upsala Simsällskap    37.74  1:18.93  2:03.09    2:46.64   
13  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    37.97  1:20.58  2:03.58    2:46.77   
14  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    40.92  1:25.59  2:11.58    2:56.32   
15  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    41.57  1:27.87  2:14.47    2:58.93   
16  Oskar Sandberg  1998  Sala Simsällskap    41.08  1:26.46  2:13.61    2:59.98   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            DNS   
Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            DNS   
Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap            DSQ   
Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            DSQ   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            DSQ   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            DSQ   
Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Paulina Björkbacka (1995) 2:26.20 2014-05-04 
Distriktrekord Juniorer: Paulina Björkbacka (1995) 2:26.20 2014-05-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    35.03  1:13.46  1:51.93    2:29.53   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    35.19  1:13.56  1:53.63    2:32.78   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    35.47  1:14.50  1:53.99    2:33.13   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    36.26  1:16.23  1:57.46    2:35.79   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    35.86  1:15.93  1:57.69    2:38.55   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    38.57  1:21.15  2:03.88    2:44.33   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    38.97  1:21.02  2:03.44    2:45.15   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    38.70  1:21.07  2:04.86    2:47.45   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    38.40  1:22.13  2:05.79    2:48.06   
10  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    38.65  1:21.66  2:06.27    2:48.87   
11  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    41.31  1:26.18  2:12.48    2:56.64   
12  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    39.72  1:24.92  2:11.57    2:57.01   
13  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    41.10  1:25.67  2:11.88    2:57.77   
14  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    41.81  1:27.96  2:15.18    2:59.38   
15  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    42.68  1:31.33  2:21.35    3:07.99   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            DNS   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            DSQ   
Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Paulina Björkbacka (1995) 2:26.20 2014-05-04 
Distriktrekord Juniorer: Paulina Björkbacka (1995) 2:26.20 2014-05-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    35.03  1:13.46  1:51.93    2:29.53   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    35.19  1:13.56  1:53.63    2:32.78   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    35.47  1:14.50  1:53.99    2:33.13   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    36.26  1:16.23  1:57.46    2:35.79   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    35.86  1:15.93  1:57.69    2:38.55   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    38.57  1:21.15  2:03.88    2:44.33   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    38.97  1:21.02  2:03.44    2:45.15   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    38.70  1:21.07  2:04.86    2:47.45   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    38.40  1:22.13  2:05.79    2:48.06   
10  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    38.65  1:21.66  2:06.27    2:48.87   
11  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    41.31  1:26.18  2:12.48    2:56.64   
12  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    39.72  1:24.92  2:11.57    2:57.01   
13  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    41.10  1:25.67  2:11.88    2:57.77   
14  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    41.81  1:27.96  2:15.18    2:59.38   
15  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    42.68  1:31.33  2:21.35    3:07.99   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            DNS   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            DSQ   
Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 52.93 2013-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 52.93 2013-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb    25.97        54.16   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    26.95        55.95   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    26.88        56.12   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    27.19        56.59   
Hampus Ny  1990  Strängnäs Simklubb    27.70        57.52   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    27.97        57.63   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    28.23        58.30   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.73        58.37   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    27.90        58.71   
10  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    27.76        58.75   
11  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    28.48        58.79   
12  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    28.40        59.08   
13  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    28.60        59.36   
14  André Gradin  1994  Örebro Simallians    27.81        59.49   
15  David Westin  1995  Sala Simsällskap    28.43        59.98   
16  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap    27.98        1:00.09   
17  Leon Lindström  1996  Upsala Simsällskap    28.60        1:00.50   
18  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    28.13        1:00.58   
19  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    28.65        1:00.68   
20  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    28.38        1:00.72   
21  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    28.34        1:01.21   
22  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap    29.18        1:01.31   
23  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    29.78        1:01.32   
24  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    30.14        1:01.50   
25  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    28.84        1:01.55   
26  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    30.01        1:01.78   
27  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    29.40        1:01.91   
28  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    29.41        1:02.01   
29  Timo Oosterveld  1998  Strängnäs Simklubb    29.14        1:02.32   
30  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    29.16        1:02.43   
31  Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    30.28        1:02.72   
32  Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simklubb    30.24        1:03.37   
33  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    30.35        1:03.48   
34  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    29.54        1:03.61   
35  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    29.55        1:04.01   
36  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.09        1:05.08   
37  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    31.38        1:05.66   
38  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    31.64        1:07.23   
39  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    31.88        1:07.40   
40  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    32.18        1:07.61   
41  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    32.41        1:07.79   
42  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    33.18        1:08.32   
43  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    33.86        1:09.82   
44  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    33.30        1:09.85   
45  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    33.60        1:09.87   
46  Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap    33.09        1:10.10   
47  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    33.95        1:10.74   
48  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    34.39        1:11.58   
49  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    33.04        1:12.32   
50  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    34.08        1:14.45   
                     
 
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 52.93 2013-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 52.93 2013-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    26.95        55.95   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    26.88        56.12   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    27.19        56.59   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    27.97        57.63   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    28.23        58.30   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.73        58.37   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    27.90        58.71   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    27.76        58.75   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    28.48        58.79   
10  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    28.40        59.08   
11  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    28.60        59.36   
12  André Gradin  1994  Örebro Simallians    27.81        59.49   
13  David Westin  1995  Sala Simsällskap    28.43        59.98   
14  Jakob Granelli  1995  Upsala Simsällskap    27.98        1:00.09   
15  Leon Lindström  1996  Upsala Simsällskap    28.60        1:00.50   
16  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    28.13        1:00.58   
17  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    28.65        1:00.68   
18  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    28.38        1:00.72   
19  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    28.34        1:01.21   
20  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap    29.18        1:01.31   
21  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    29.78        1:01.32   
22  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    30.14        1:01.50   
23  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    28.84        1:01.55   
24  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    30.01        1:01.78   
25  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    29.40        1:01.91   
26  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    29.41        1:02.01   
27  Timo Oosterveld  1998  Strängnäs Simklubb    29.14        1:02.32   
28  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    29.16        1:02.43   
29  Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    30.28        1:02.72   
30  Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simklubb    30.24        1:03.37   
31  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    30.35        1:03.48   
32  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    29.54        1:03.61   
33  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    29.55        1:04.01   
34  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.09        1:05.08   
35  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    31.38        1:05.66   
36  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    31.64        1:07.23   
37  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    31.88        1:07.40   
38  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    32.18        1:07.61   
39  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    32.41        1:07.79   
40  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    33.18        1:08.32   
41  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    33.86        1:09.82   
42  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    33.30        1:09.85   
43  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    33.60        1:09.87   
44  Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap    33.09        1:10.10   
45  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    33.95        1:10.74   
46  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    34.39        1:11.58   
47  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    33.04        1:12.32   
48  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    34.08        1:14.45   
                     
 
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.25        59.39   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.04        59.64   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    29.71        1:01.89   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    30.45        1:02.51   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    30.14        1:02.86   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    29.92        1:02.88   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    30.44        1:03.82   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap    30.72        1:03.86   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    30.87        1:03.89   
10  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    30.74        1:04.32   
11  Malin Hedberg  1991  Västerås Simsällskap    31.58        1:04.75   
12  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    31.25        1:05.17   
13  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.63        1:05.36   
14  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    31.40        1:05.47   
15  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    31.74        1:05.66   
16  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    31.98        1:05.77   
17  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    31.32        1:05.90   
18  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    31.26        1:06.50   
19  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    31.84        1:06.55   
20  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    31.50        1:06.70   
21  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    31.84        1:06.75   
22  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    32.07        1:07.02   
23  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    32.12        1:07.05   
24  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    32.40        1:07.48   
25  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    32.86        1:07.85   
26  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.25        1:08.05   
27  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening    31.76        1:08.08   
28  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    33.23        1:08.77   
29  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.66        1:08.96   
30  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap    32.29        1:09.31   
31  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    33.12        1:09.94   
32  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    33.30        1:10.21   
33  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap    32.90        1:10.27   
34  Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    33.15        1:10.65   
35  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    33.68        1:10.75   
35  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    33.99        1:10.75   
37  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    33.59        1:10.94   
38  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    33.91        1:10.98   
39  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    33.93        1:11.18   
40  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    33.78        1:11.28   
41  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap    34.90        1:12.93   
42  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    33.99        1:13.47   
43  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    34.85        1:14.56   
44  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    35.46        1:15.62   
45  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    33.93        1:16.25   
46  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    36.82        1:18.17   
47  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    37.15        1:18.19   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.25        59.39   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.04        59.64   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    29.71        1:01.89   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    30.45        1:02.51   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    30.14        1:02.86   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    29.92        1:02.88   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    30.44        1:03.82   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap    30.72        1:03.86   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    30.87        1:03.89   
10  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    30.74        1:04.32   
11  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    31.25        1:05.17   
12  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.63        1:05.36   
13  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    31.40        1:05.47   
14  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    31.74        1:05.66   
15  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    31.98        1:05.77   
16  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    31.32        1:05.90   
17  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    31.26        1:06.50   
18  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    31.84        1:06.55   
19  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    31.50        1:06.70   
20  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    31.84        1:06.75   
21  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    32.07        1:07.02   
22  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    32.12        1:07.05   
23  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    32.40        1:07.48   
24  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    32.86        1:07.85   
25  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.25        1:08.05   
26  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening    31.76        1:08.08   
27  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    33.23        1:08.77   
28  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.66        1:08.96   
29  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap    32.29        1:09.31   
30  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap    33.12        1:09.94   
31  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    33.30        1:10.21   
32  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap    32.90        1:10.27   
33  Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    33.15        1:10.65   
34  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    33.68        1:10.75   
34  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    33.99        1:10.75   
36  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    33.59        1:10.94   
37  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    33.91        1:10.98   
38  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    33.93        1:11.18   
39  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    33.78        1:11.28   
40  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap    34.90        1:12.93   
41  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    33.99        1:13.47   
42  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    34.85        1:14.56   
43  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    35.46        1:15.62   
44  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    33.93        1:16.25   
45  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    36.82        1:18.17   
46  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    37.15        1:18.19   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 18, 1500m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 16:15.63 2011-06-30 
Distriktrekord Juniorer: Anton Björck-Teuscher (1993) 16:25.31 2013-06-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    1:04.64  2:13.34  3:22.71  4:32.17  17:05.76   
          5:41.48  6:50.46  8:00.04  9:10.19     
          10:20.53  11:31.04  12:37.22  13:45.36     
          14:53.83  16:01.84         
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:06.39  2:16.85  3:27.31  4:37.83  17:19.81   
          5:47.86  6:58.22  8:08.42  9:18.65     
          10:28.45  11:38.36  12:48.20  13:57.40     
          15:07.06  16:15.80         
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:06.07  2:18.04  3:30.83  4:44.66  18:23.79   
          5:58.47  7:13.78  8:28.49  9:44.27     
          10:59.61  12:14.91  13:30.89  14:46.38     
          16:01.05  17:15.00         
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:09.58  2:23.83  3:39.24  4:55.72  18:41.21   
          6:11.45  7:27.39  8:43.31  9:58.08     
          11:12.55  12:27.04  13:41.46  14:56.55     
          16:11.30  17:26.04         
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:07.97  2:21.21  3:35.95  4:51.00  18:46.04   
          6:06.40  7:22.49  8:38.77  9:55.61     
          11:11.77  12:26.84  13:42.52  14:58.00     
          16:14.65  17:30.37         
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:08.27  2:23.29  3:41.68  5:02.31  19:54.99   
          6:24.66  7:47.36  9:11.45  10:33.42     
          11:56.11  13:17.60  14:38.96  15:59.46     
          17:15.25  18:25.50         
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    1:12.43  2:35.39  3:59.24  5:23.36  20:34.47   
          6:46.95  8:10.39  9:33.77  10:58.32     
          12:20.42  13:44.01  15:07.82  16:32.46     
          17:53.86  19:16.16         
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    1:17.78  2:45.39  4:13.34  5:40.99  22:07.36   
          7:09.13  8:37.37  10:06.08  11:36.13     
          13:05.41  14:35.06  16:04.58  17:36.40     
          19:07.35  20:37.32         
                     
 
Gren 18, 1500m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 16:15.63 2011-06-30 
Distriktrekord Juniorer: Anton Björck-Teuscher (1993) 16:25.31 2013-06-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:06.39  2:16.85  3:27.31  4:37.83  17:19.81   
          5:47.86  6:58.22  8:08.42  9:18.65     
          10:28.45  11:38.36  12:48.20  13:57.40     
          15:07.06  16:15.80         
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:06.07  2:18.04  3:30.83  4:44.66  18:23.79   
          5:58.47  7:13.78  8:28.49  9:44.27     
          10:59.61  12:14.91  13:30.89  14:46.38     
          16:01.05  17:15.00         
Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:09.58  2:23.83  3:39.24  4:55.72  18:41.21   
          6:11.45  7:27.39  8:43.31  9:58.08     
          11:12.55  12:27.04  13:41.46  14:56.55     
          16:11.30  17:26.04         
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:07.97  2:21.21  3:35.95  4:51.00  18:46.04   
          6:06.40  7:22.49  8:38.77  9:55.61     
          11:11.77  12:26.84  13:42.52  14:58.00     
          16:14.65  17:30.37         
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:08.27  2:23.29  3:41.68  5:02.31  19:54.99   
          6:24.66  7:47.36  9:11.45  10:33.42     
          11:56.11  13:17.60  14:38.96  15:59.46     
          17:15.25  18:25.50         
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    1:12.43  2:35.39  3:59.24  5:23.36  20:34.47   
          6:46.95  8:10.39  9:33.77  10:58.32     
          12:20.42  13:44.01  15:07.82  16:32.46     
          17:53.86  19:16.16         
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    1:17.78  2:45.39  4:13.34  5:40.99  22:07.36   
          7:09.13  8:37.37  10:06.08  11:36.13     
          13:05.41  14:35.06  16:04.58  17:36.40     
          19:07.35  20:37.32         
                     
 
Gren 19, 4X100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås SS Damer Lag 1  1991  Västerås Simsällskap            4:41.05   
  Victoria Åberg  2001      34.82  1:12.06      1:12.06   
  Andréa Persson  1999      36.43  1:18.07      2:30.13   
  Clara Wiman  1996      32.00  1:10.43      3:40.56   
  Frida Berggren  1994      29.17  1:00.49      4:41.05   
                     
Strängnäs Tjejer 1  1998  Strängnäs Simklubb            4:47.24   
  Emma Bergkvist  2000      35.14  1:14.16      1:14.16   
  Adina Nyström  1999      38.25  1:24.62      2:38.78   
  Anna Eriksson  1999      30.70  1:06.74      3:45.52   
  Lisa Eriksson  1998      29.44  1:01.72      4:47.24   
                     
Ösa`s Brudar  1993  Örebro Simallians            4:52.44   
  Clara Momats  2000      37.31  1:16.54      1:16.54   
  Ida Nederman  2000      38.70  1:21.53      2:38.07   
  Lina Nederman  2000      34.42  1:13.40      3:51.47   
  Vera Rohlin Johansson  1995      29.04  1:00.97      4:52.44   
                     
Ludvika Ss Damer  Ludvika Simsällskap            4:56.14   
  Anna Miram  1999      35.58  1:13.60      1:13.60   
  Maja Fredriksson  1999      37.13  1:22.46      2:36.06   
  Frida Lannhard  2000      33.64  1:13.60      3:49.66   
  Rebecka Östh  1999      31.23  1:06.48      4:56.14   
                     
Västerås SS Damer Lag 2  1994  Västerås Simsällskap            4:58.53   
  Edith Jernstedt  2002      37.70  1:18.82      1:18.82   
  Emelie Ångström  2001      39.86  1:25.40      2:44.22   
  Elin Berggren  1996      32.32  1:08.87      3:53.09   
  Malin Hedberg  1991      31.55  1:05.44      4:58.53   
                     
Us Damer Lag 1  1995  Upsala Simsällskap            4:58.68   
  Tova Franzén  2001      38.10  1:18.33      1:18.33   
  Lina Westerlund  1995      35.32  1:15.76      2:34.09   
  Miranda Söderberg  1999      36.21  1:16.96      3:51.05   
  Saga Söderberg  1997      31.83  1:07.63      4:58.68   
                     
Filipstad Damer  Filipstads Simklubb            5:06.39   
  Ajla Omic  1999      38.06  1:19.37      1:19.37   
  Amanda Persson  1996      36.00  1:17.40      2:36.77   
  Ive Johansson  1998      34.11  1:19.46      3:56.23   
  Ebba Wiklund  2000      33.08  1:10.16      5:06.39   
                     
Eskilstuna Sk Damer  1995  Eskilstuna Simklubb            5:09.24   
  Amanda Kullman  2000      40.88  1:24.66      1:24.66   
  Jennie Isaksen  2000      41.43  1:28.82      2:53.48   
  Nelly Neuman  1996      32.42  1:10.63      4:04.11   
  Moa Sundholm  1997      30.63  1:05.13      5:09.24   
                     
Karlstads SS Damer Lag 1  1996  Karlstads Simsällskap            5:11.21   
  Lina Watz  1996      37.34  1:17.29      1:17.29   
  Josefin Ericson  1999      39.91  1:30.52      2:47.81   
  Elvira Eklund-Ramböl  1997      33.94  1:13.64      4:01.45   
  Julia Wahlund  1999      33.62  1:09.76      5:11.21   
                     
10  Säffle SS Damer  1997  Säffle Simsällskap            5:11.99   
  Julia Mulikova  1998      40.02  1:23.87      1:23.87   
  Petra Johansson  1997      41.86  1:29.18      2:53.05   
  Elin Thörner  1998      33.16  1:11.68      4:04.73   
  Therese Johansson  1999      32.15  1:07.26      5:11.99   
                     
11  SK Ena Damer  1995  Simklubben Ena            5:29.07   
  Rebecka Gustafsson  1998      34.30  1:12.03      1:12.03   
  Ida-Karin Fjällmyr  1995      41.57  1:30.16      2:42.19   
  Lovisa Sved  2000      37.44  1:29.72      4:11.91   
  Hannele Ålander  2001      36.27  1:17.16      5:29.07   
                     
Karlskoga Aaa Damer  1812  Karlskoga Simförening            DSQ   
  Elin Håkansson  1997      37.41  1:18.01      1:18.01   
  Elin Waara  1997      39.83        2:44.93   
  Mikaela Jarlemark  1998              4:06.50   
                     
                     
 
Gren 20, 4X100m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås Ss Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap            4:15.07   
  Lukas Steiner  1998      31.83  1:06.34      1:06.34   
  Linus Kanth  1991      30.64  1:06.30      2:12.64   
  Filip Björkholm  1998      29.86  1:04.34      3:16.98   
  David Hallberg  1994      27.91  58.09      4:15.07   
                     
Esk Herrar Lag 1  1994  Eskilstuna Simklubb            4:15.89   
  Axel Brorsson  1996      32.45  1:08.45      1:08.45   
  Alexander Kotevski  1994      34.51  1:15.48      2:23.93   
  Måns Stomvall  1990      27.74  58.69      3:22.62   
  Simon Skoglund  1991      24.95  53.27      4:15.89   
                     
Karlstads Ss Herrar Lag 1  Karlstads Simsällskap            4:20.83   
  Adam Albringer  1999      32.48  1:07.65      1:07.65   
  Anton Björck-Teuscher  1993      34.09  1:12.89      2:20.54   
  Johan Rydahl  2001      29.12  1:03.74      3:24.28   
  Elias Haglund  1996      26.86  56.55      4:20.83   
                     
Sk Ena Herrar [1995]  1995  Simklubben Ena            4:25.04   
  Fredrik Ekesten  1995      34.60  1:11.32      1:11.32   
  Adam Ackerstierna  1995      31.96  1:10.05      2:21.37   
  Olle Lindberg  1995      29.43  1:04.23      3:25.60   
  Johannes Ålander  1995      27.54  59.44      4:25.04   
                     
Ösa`s Supergossar  1993  Örebro Simallians            4:25.96   
  Victor Zetterman  1995      31.81  1:07.05      1:07.05   
  Dennis Finnström  1995      34.57  1:17.77      2:24.82   
  André Gradin  1994      27.55  1:01.43      3:26.25   
  Simon Bergquist  1996      28.05  59.71      4:25.96   
                     
Strängnäs Herrar  Strängnäs Simklubb            4:31.31   
  Timo Oosterveld  1998      35.31  1:14.68      1:14.68   
  Andreas Westerlund  1996      34.68  1:17.18      2:31.86   
  Hampus Ny  1990      28.04  1:02.76      3:34.62   
  Pontus Lindholm  1994      26.55  56.69      4:31.31   
                     
Västerås Ss Herrar Lag 2  Västerås Simsällskap            4:36.78   
  Alessandro Bonetti  1999      33.16  1:08.05      1:08.05   
  Gijs Dijkhuizen  2000      34.76  1:16.09      2:24.14   
  Harald Brobacke  1999      31.25  1:08.99      3:33.13   
  Anton Johansson  1999      29.92  1:03.65      4:36.78   
                     
Us Herrar Lag 1  Upsala Simsällskap            4:42.01   
  John Bankefors  1996      33.45  1:11.65      1:11.65   
  Jakob Granelli  1995      33.55  1:16.23      2:27.88   
  Carl Göransson  2000      33.88  1:12.53      3:40.41   
  Leon Lindström  1996      28.80  1:01.60      4:42.01   
                     
Esk Herrar Lag 2  1995  Eskilstuna Simklubb            4:45.54   
  Stefan Biscevic  1998      35.83  1:14.17      1:14.17   
  Karl Lindoff  1998      37.16  1:21.19      2:35.36   
  Erik Skogfors  1996      31.14  1:07.17      3:42.53   
  Marko Biscevic  1998      29.33  1:03.01      4:45.54   
                     
10  Västerås Ss Herrar Lag 3  Västerås Simsällskap            4:52.47   
  Johan Brewitz  2001      36.11  1:14.64      1:14.64   
  Jesper Eklund  1998      33.97  1:14.47      2:29.11   
  Emil Skytt  1999      34.82  1:16.86      3:45.97   
  Anton Laxbäck  2001      30.97  1:06.50      4:52.47   
                     
11  Karlstads Ss Herrar Lag 2  Karlstads Simsällskap            5:07.12   
  Vilhelm Lovén  1999      37.37  1:16.92      1:16.92   
  Jonathan Ahlbäck  1995      37.98  1:21.22      2:38.14   
  David Albringer  2001      39.41  1:26.89      4:05.03   
  Niclas Lindow  1999      29.17  1:02.09      5:07.12   
                     
Karlsko Sf Herrar A-Team  1999  Karlskoga Simförening            DSQ   
  Alexander Nylén  2000      38.92        1:24.61   
                     
Ludvika Ss Herrar  Ludvika Simsällskap            DSQ   
  Jakob Gustafsson  1999      37.54  1:18.82      1:18.82   
  Anton Campalto  1998              2:37.60   
                     
                     
 
Gren 21, 200m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.64  1:10.08  1:53.90    2:27.05   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.96  1:10.96  1:54.78    2:31.03   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.74  1:12.18  1:57.71    2:32.76   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.65  1:12.04  2:00.58    2:36.21   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    31.27  1:15.08  2:01.22    2:36.59   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    35.16  1:17.12  2:01.64    2:38.21   
Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    33.48  1:16.47  2:02.95    2:39.34   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    34.60  1:17.57  2:02.50    2:40.30   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.53  1:18.59  2:00.63    2:40.75   
10  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.68  1:16.80  2:03.30    2:42.37   
11  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    33.05  1:13.67  2:05.99    2:45.00   
12  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    36.61  1:17.40  2:08.79    2:46.54   
13  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    36.15  1:18.39  2:07.94    2:46.64   
14  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    36.68  1:23.27  2:11.99    2:49.07   
15  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    35.57  1:20.64  2:10.64    2:49.71   
16  Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    36.65  1:20.76  2:09.78    2:50.29   
17  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    35.65  1:21.08  2:12.31    2:51.08   
18  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    36.20  1:22.03  2:12.66    2:52.21   
19  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    37.06  1:22.53  2:12.35    2:52.25   
20  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    35.47  1:23.58  2:10.14    2:52.47   
21  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap    35.92  1:18.89  2:14.76    2:52.77   
22  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    36.21  1:22.72  2:12.32    2:53.12   
23  Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    36.51  1:22.49  2:14.85    2:53.35   
24  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    34.02  1:22.17  2:14.34    2:53.60   
25  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    38.11  1:26.79  2:16.68    2:58.43   
26  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    37.77  1:27.37  2:16.00    2:58.80   
27  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    37.04  1:28.54  2:21.95    3:03.83   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 21, 200m Medley Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.64  1:10.08  1:53.90    2:27.05   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.96  1:10.96  1:54.78    2:31.03   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.74  1:12.18  1:57.71    2:32.76   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.65  1:12.04  2:00.58    2:36.21   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    31.27  1:15.08  2:01.22    2:36.59   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    35.16  1:17.12  2:01.64    2:38.21   
Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    33.48  1:16.47  2:02.95    2:39.34   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    34.60  1:17.57  2:02.50    2:40.30   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.53  1:18.59  2:00.63    2:40.75   
10  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.68  1:16.80  2:03.30    2:42.37   
11  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    33.05  1:13.67  2:05.99    2:45.00   
12  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    36.61  1:17.40  2:08.79    2:46.54   
13  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    36.15  1:18.39  2:07.94    2:46.64   
14  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    36.68  1:23.27  2:11.99    2:49.07   
15  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    35.57  1:20.64  2:10.64    2:49.71   
16  Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    36.65  1:20.76  2:09.78    2:50.29   
17  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    35.65  1:21.08  2:12.31    2:51.08   
18  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    36.20  1:22.03  2:12.66    2:52.21   
19  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    37.06  1:22.53  2:12.35    2:52.25   
20  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    35.47  1:23.58  2:10.14    2:52.47   
21  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap    35.92  1:18.89  2:14.76    2:52.77   
22  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    36.21  1:22.72  2:12.32    2:53.12   
23  Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    36.51  1:22.49  2:14.85    2:53.35   
24  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    34.02  1:22.17  2:14.34    2:53.60   
25  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    38.11  1:26.79  2:16.68    2:58.43   
26  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    37.77  1:27.37  2:16.00    2:58.80   
27  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    37.04  1:28.54  2:21.95    3:03.83   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 22, 800m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 8:31.69 2011-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 8:37.01 2014-03-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.85  2:09.00  3:16.52  4:24.13  8:51.17   
          5:31.58  6:39.21  7:46.41       
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:04.26  2:13.05  3:23.45  4:34.79  9:19.84   
          5:47.33  6:59.76  8:11.74       
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    1:03.26  2:12.65  3:23.71  4:34.95  9:21.89   
          5:47.28  6:59.59  8:12.07       
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    1:08.52  2:21.36  3:33.49  4:45.81  9:33.39   
          5:59.53  7:12.54  8:25.35       
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:05.71  2:17.56  3:30.58  4:43.64  9:34.49   
          5:56.51  7:09.65  8:22.94       
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:04.12  2:15.59  3:27.45  4:40.90  9:35.75   
          5:55.49  7:09.75  8:24.20       
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:07.46  2:21.47  3:36.41  4:54.88  9:58.17   
          6:12.95  7:30.60  8:46.07       
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:08.61  2:23.81  3:40.74  4:57.17  9:58.50   
          6:13.45  7:28.68  8:44.23       
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:02.00  2:09.31  3:18.98  4:32.07  10:14.46   
          6:10.30  7:34.00  8:54.22       
10  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:11.09  2:29.54  3:47.87  5:08.19  10:23.94   
          6:28.83  7:48.94  9:09.29       
11  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:09.20  2:28.74  3:48.93  5:08.75  10:28.10   
          6:29.42  7:49.47  9:09.49       
12  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    1:09.42  2:28.07  3:48.32  5:08.62  10:34.42   
          6:29.53  7:51.14  9:13.44       
13  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.67  2:38.55  4:02.96  5:27.69  10:55.25   
          6:50.16  8:13.23  9:35.44       
14  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    1:16.10  2:39.25  4:02.88  5:27.13  11:01.86   
          6:51.54  8:15.60  9:40.30       
15  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    1:13.93  2:37.98  4:02.82  5:27.80  11:05.80   
          6:53.92  8:18.36  9:43.92       
16  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap    1:16.57  2:43.88  4:13.21  5:45.81  11:37.14   
          7:14.26  8:44.61  10:13.99       
                     
 
Gren 22, 800m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 8:31.69 2011-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 8:37.01 2014-03-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.85  2:09.00  3:16.52  4:24.13  8:51.17   
          5:31.58  6:39.21  7:46.41       
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:04.26  2:13.05  3:23.45  4:34.79  9:19.84   
          5:47.33  6:59.76  8:11.74       
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    1:03.26  2:12.65  3:23.71  4:34.95  9:21.89   
          5:47.28  6:59.59  8:12.07       
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    1:08.52  2:21.36  3:33.49  4:45.81  9:33.39   
          5:59.53  7:12.54  8:25.35       
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:05.71  2:17.56  3:30.58  4:43.64  9:34.49   
          5:56.51  7:09.65  8:22.94       
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:04.12  2:15.59  3:27.45  4:40.90  9:35.75   
          5:55.49  7:09.75  8:24.20       
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:07.46  2:21.47  3:36.41  4:54.88  9:58.17   
          6:12.95  7:30.60  8:46.07       
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:08.61  2:23.81  3:40.74  4:57.17  9:58.50   
          6:13.45  7:28.68  8:44.23       
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:02.00  2:09.31  3:18.98  4:32.07  10:14.46   
          6:10.30  7:34.00  8:54.22       
10  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:11.09  2:29.54  3:47.87  5:08.19  10:23.94   
          6:28.83  7:48.94  9:09.29       
11  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:09.20  2:28.74  3:48.93  5:08.75  10:28.10   
          6:29.42  7:49.47  9:09.49       
12  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    1:09.42  2:28.07  3:48.32  5:08.62  10:34.42   
          6:29.53  7:51.14  9:13.44       
13  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.67  2:38.55  4:02.96  5:27.69  10:55.25   
          6:50.16  8:13.23  9:35.44       
14  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    1:16.10  2:39.25  4:02.88  5:27.13  11:01.86   
          6:51.54  8:15.60  9:40.30       
15  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    1:13.93  2:37.98  4:02.82  5:27.80  11:05.80   
          6:53.92  8:18.36  9:43.92       
16  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap    1:16.57  2:43.88  4:13.21  5:45.81  11:37.14   
          7:14.26  8:44.61  10:13.99       
                     
 
Gren 23, 50m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.90 2013-05-09 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 29.32 2012-06-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            33.28   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            33.36   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb            34.71   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb            34.93   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            35.22   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            35.36   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            35.74   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            35.82   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians            36.05   
10  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            36.57   
11  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            36.74   
11  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap            36.74   
13  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            36.80   
13  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            36.80   
13  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            36.80   
16  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            36.99   
17  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            37.04   
18  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap            37.08   
19  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            37.12   
20  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            37.53   
21  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            37.98   
22  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            38.07   
23  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            38.33   
24  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            38.38   
25  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            39.08   
26  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena            39.39   
27  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            40.27   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 23, 50m Ryggsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.90 2013-05-09 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 29.32 2012-06-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            33.28   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            33.36   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb            34.71   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb            34.93   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            35.22   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            35.36   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            35.74   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            35.82   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians            36.05   
10  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            36.57   
11  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            36.74   
11  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap            36.74   
13  Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            36.80   
13  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            36.80   
13  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            36.80   
16  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            36.99   
17  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            37.04   
18  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap            37.08   
19  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            37.12   
20  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            37.53   
21  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            37.98   
22  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            38.07   
23  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            38.33   
24  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            38.38   
25  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            39.08   
26  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena            39.39   
27  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            40.27   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 24, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 27.89 2012-06-30 
Distriktrekord Juniorer: Christian Karlsson (1993) 28.15 2013-01-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            28.94   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            29.81   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            30.29   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            30.37   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena            31.17   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            31.33   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap            31.40   
David Westin  1995  Sala Simsällskap            31.93   
John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap            32.06   
10  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            32.46   
11  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            32.51   
12  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap            32.83   
13  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            32.98   
14  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            33.64   
15  Timo Oosterveld  1998  Strängnäs Simklubb            33.83   
16  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            33.86   
17  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena            33.92   
18  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            34.00   
18  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            34.00   
20  Jesper Engström  1996  Upsala Simsällskap            34.34   
21  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            34.42   
22  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            34.45   
23  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            35.37   
24  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            35.58   
25  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap            36.96   
26  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            37.01   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 24, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 27.89 2012-06-30 
Distriktrekord Juniorer: Christian Karlsson (1993) 28.15 2013-01-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            29.81   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            30.29   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            30.37   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena            31.17   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            31.33   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap            31.40   
David Westin  1995  Sala Simsällskap            31.93   
John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap            32.06   
Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            32.46   
10  Dennis Finnström <