Resultat Totalt - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Masters SM, 50 m    Utskriftsdatum  02 december 2015   
  Tävlingsort  Uppsala    Utskriftstid  08:42   
  Arrangör  Upsala Simsällskap i samarbete med SSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  27 november 2015         
 
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ann-Louise Arktoft  1964    643  34.22  1:23.31  2:15.90    2:55.84   
  Simklubben Neptun  2:57.00                 
                     
Lena Brunnberg  1965    495  40.21  1:32.62  2:27.66    3:11.80   
  Upsala Simsällskap  3:13.00                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Karin Axelsson  1970  536  36.38  1:23.08  2:19.29    3:01.64   
  Solna Sundbyberg SS 04  3:02.00                 
                     
Marika Pock  1966  442  38.52  1:29.85  2:29.33    3:13.60   
  Simklubben Neptun  3:22.00                 
                     
Helena Bockner  1968  384  46.29  1:42.00  2:40.24    3:22.92   
  Simklubben Neptun  3:17.71                 
                     
Camilla Rogala  1970  368  41.96  1:39.57  2:40.50    3:25.89   
  Simklubben Neptun  3:15.00                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Viktoria Gadd  1975  606  34.63  1:19.07  2:11.88    2:51.30   
  Simklubben Ran                   
                     
Helena Gällerdal Högfeldt  1975  490  36.64  1:27.24  2:20.57    3:03.87   
  Linköpings Allmänna SS  2:57.40                 
                     
Carina Andersson  1975  434  39.64  1:32.38  2:26.74    3:11.50   
  Upsala Simsällskap                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ebba Rosenquist  1989  784  30.77  1:11.65  1:58.29    2:32.55  SR 
  Simklubben Sydsim  2:29.60                 
                     
Sofie Pettersson  1988  652  33.37  1:16.10  2:04.92    2:42.26   
  Linköpings Allmänna SS  2:40.56                 
                     
Ida Andersson  1989  623  33.02  1:16.31  2:04.52    2:44.69   
  Simklubben Neptun  2:56.00                 
                     
Emma Claesson  1989  550  34.48  1:18.73  2:10.25    2:51.69   
  Västerås Simsällskap  2:31.39                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Rolf Tegeback  1948    624  35.96  1:25.93  2:20.09    3:06.28   
  Sundsvalls Simsällskap  3:02.20                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Peter Gulyas  1951    494  38.60  1:27.95  2:19.14    2:59.57   
  Budapesti Delfinek  3:01.96                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Dave Schardt  1959  618  34.11  1:16.77  2:07.41    2:45.28   
  Simklubben Neptun  2:41.08                 
                     
Osama Momtaz  1960  554  33.81  1:18.45  2:10.73    2:51.38   
  Simklubben Neptun  2:45.00                 
                     
Pär Näreby  1956  240  51.09  1:53.82  2:55.29    3:46.48   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anders Blomqvist  1962    498  36.75  1:22.03  2:11.58    2:54.05   
  Upsala Simsällskap  2:44.16                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Erlend Alstad  1967    748  32.02  1:10.57  1:50.99    2:24.54   
  IL Varg  2:25.41                 
                     
Tomasz Chudzik  1967  574  33.36  1:16.56  2:02.02    2:37.88   
  Västerås Simsällskap  2:30.00                 
                     
Lennart Fritzon  1968  573  33.13  1:13.96  1:59.12    2:37.96   
  Simklubben Sydsim  2:29.80                 
                     
Thiemo Voigt  1970  539  34.53  1:15.26  2:04.65    2:41.20   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:42.00                 
                     
Romain Haettel  1970  454  33.54  1:22.69  2:10.86    2:50.65   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
Tomas Larsson  1966  431  34.85  1:18.72  2:09.10    2:53.70   
  Upsala Simsällskap  2:43.25                 
                     
Kristian Wollersjö  1969  347  35.98  1:30.69  2:22.11    3:06.67   
  Alingsås SLS  2:56.58                 
                     
Stephen Mc Keever  1969    305  36.16  1:34.03  2:30.18    3:14.81   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Jon Lundqvist  1971  692  30.72  1:09.60  1:53.08    2:27.67   
  Upsala Simsällskap  2:35.00                 
                     
Jonas Petersson  1974  477  34.01  1:21.81  2:08.54    2:47.08   
  Alingsås SLS                   
                     
Michael Lundin  1974  310  33.83  1:24.84  2:21.45    3:12.94   
  Simklubben Neptun  2:55.00                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Patrik Florén  1976  658  30.35  1:10.05  1:52.87    2:27.35   
  Gävle Simsällskap  2:24.33                 
                     
Adrian Bengtson  1976  580  31.76  1:14.34  1:57.66    2:33.67   
  Umeå Simsällskap  2:19.91                 
                     
Staffan Tell  1979  514  32.44  1:15.64  1:59.85    2:39.94   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:40.00                 
                     
Conny Andersen  1978  506  34.03  1:16.52  2:03.38    2:40.80   
  Upsala Simsällskap  2:45.00                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Mattias Kristiansson  1985  396  34.05  1:17.31  2:08.14    2:48.17   
  Simklubben Neptun  2:40.00                 
                     
Samuel Farebo  1982  341  33.97  1:20.19  2:14.20    2:56.73   
  Umeå Simsällskap  2:36.76                 
                     
Björn Sievert  1984  277  40.10  1:29.46  2:27.31    3:09.41   
  Danderyds Sim  2:55.71                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Erik Persson  1987    435  31.35  1:14.40  2:04.33    2:44.17   
  Kanaans Simsällskap  2:29.25                 
                     
Pelle Högfors  1987    429  35.82  1:22.26  2:06.58    2:44.90   
  Gimo Simsällskap  2:46.03                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Agneta Lagerbeck  1941    378  54.76        1:57.74   
  Karlstads Simsällskap  1:58.00                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ulla Öhman  1948    472  48.87        1:43.96   
  Fagersta Simklubb  1:38.03                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Eva Berglund-Lindbäck  1955    526  45.53        1:32.57   
  Danderyds Sim  1:30.31                 
                     
Ulla Davis  1951    257  56.78        1:57.56   
  Upsala Simsällskap  2:15.00                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anette Philipsson  1965  865  35.34        1:12.69  NR 
  Linköpings Allmänna SS  1:09.50                 
                     
Lena Brunnberg  1965  358  48.12        1:37.48   
  Upsala Simsällskap  1:31.03                 
                     
Marie Westholm  1961  221  53.18        1:54.49   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Karin Axelsson  1970    484  42.57        1:26.71   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:24.05                 
                     
Marika Pock  1966    401  43.98        1:32.30   
  Simklubben Neptun  1:28.00                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Linda Curstedt  1973    343  45.90        1:35.72   
  Danderyds Sim  1:30.71                 
                     
Mina Boström Nakicenovic  1972    246  51.86        1:47.01   
  Simklubben Neptun  1:42.00                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Helena Sivertsson  1977    508  38.01        1:18.56   
  Skuru Idrottsklubb  1:17.60                 
                     
Anne Grete Haugan  1979    488  38.07        1:19.58   
  Trondhjem SLK  1:16.00                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Hanna Wengrud  1984    544  36.47        1:15.68   
  Västerås Simsällskap  1:08.46                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Sofia Andersson  1992      35.73        1:14.95   
  Linköpings Universitets AIF SS  1:06.24                 
                     
Jenny Fjärstedt  1992              DSQ   
  Upsala Simsällskap  1:31.98                 
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Erik Forslund  1937    499  47.44        1:42.06   
  Hellas Simklubb  1:38.09                 
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ivar Wallmark  1943    549  44.30        1:31.75   
  Simklubben Elfsborg  1:26.87                 
                     
Gunnar Lenning  1942    450  47.27        1:37.99   
  Simklubben Neptun  1:45.00                 
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ulf Gabrielsson  1948  585  41.04        1:23.38   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:25.00                 
                     
Kjell Hanserius  1947  569  40.86        1:24.13   
  Hellas Simklubb  1:25.56                 
                     
Kaj Gorosch  1948  267  50.37        1:48.22   
  IFK Lidingö Simklubb  1:40.00                 
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Lars Sandberg  1965    577  35.74        1:14.31   
  Kungsbacka Simsällskap  1:12.17                 
                     
Peter Håkansson  1965    365  42.01        1:26.55   
  Täby Sim  1:20.00                 
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Thiemo Voigt  1970    470  38.02        1:17.32   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:13.50                 
                     
Hampus Arvidsson  1969    199  47.18        1:42.96   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Pär Törnhult  1975  568  34.64        1:11.33   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  1:20.00                 
                     
Jesper Hedblom  1972  520  36.14        1:13.44   
  Västerås Simsällskap  1:09.66                 
                     
Michael Lundin  1974              DSQ   
  Simklubben Neptun  1:30.00                 
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Per-Magnus Grönlund  1982  447  33.96        1:13.13   
  Uppsala Mastersimklubb  1:07.95                 
                     
David Lindahl  1982  351  39.40        1:19.25   
  Linköpings Allmänna SS  1:12.69                 
                     
Robert Säker  1981  168  48.21        1:41.28   
  Stockholm Dolphins Swim Club  1:50.00                 
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Jonas Ulfskans  1986  669  29.91        1:03.85  SR 
  Simklubben Laxen  56.28                 
                     
Niclas Granström  1990  587  31.13        1:06.71  SR 
  Linköpings Universitets AIF SS  58.48                 
                     
Georgi Olentsenko  1990  456  34.29        1:12.57   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:09.90                 
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Uppsala Taxi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Harriet Bure  1946    444  47.82        1:44.93   
  Örebro Simallians  1:39.00                 
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Uppsala Taxi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Maria Norberg  1963    715  32.98        1:15.81   
  Kristianstads SLS  1:11.54                 
                     
Cordelia Bracht  1964    557  37.23        1:22.36   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:20.00                 
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Uppsala Taxi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Marie Holmberg  1969    528  38.08        1:20.36   
  Simklubben Neptun  1:22.00                 
                     
Elena Tsychkova  1967    232  48.54        1:45.57   
  Örebro Simallians  1:50.00                 
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Uppsala Taxi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anne Grete Haugan  1979    353  41.98        1:28.30   
  Trondhjem SLK  1:21.00                 
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Uppsala Taxi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ebba Rosenquist  1989  772  30.38        1:05.37  SR 
  Simklubben Sydsim  1:01.09                 
                     
Madeleine Stein  1990  591  33.08        1:11.46   
  Linköpings Universitets AIF SS  1:06.14                 
                     
Caroline Hübinette  1987  389  38.80        1:22.15   
  Västerås Simsällskap  1:14.29                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Länsfärsäkringar Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Eric Brandelius  1949    349  42.93        1:35.62   
  Västerås Simsällskap  1:18.02                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Länsfärsäkringar Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Rolf Gustafsson  1960  643  31.48        1:10.13   
  Simklubben Neptun  1:10.80                 
                     
Lennart Mentor  1960  617  32.14        1:11.11   
  Göteborg Sim  1:09.20                 
                     
Dave Schardt  1959  550  33.39        1:13.91   
  Simklubben Neptun  1:11.49                 
                     
Osama Momtaz  1960  513  34.94        1:15.61   
  Simklubben Neptun  1:12.00                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Länsfärsäkringar Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Michael Stigson  1961              DSQ   
  Uppsala Mastersimklubb  1:10.58                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Länsfärsäkringar Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Håkan Agnell  1970    681  29.86        1:04.61   
  Simklubben Neptun  1:03.40                 
                     
Ragnar Agnell  1967    583  31.47        1:08.04   
  Simklubben Neptun  1:10.80                 
                     
Erlend Alstad  1967    578  32.38        1:08.24   
  IL Varg  1:06.90                 
                     
Tomas Aarvak  1969    439  33.03        1:14.78   
  Trondhjem SLK  1:13.00                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Länsfärsäkringar Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Kenneth Nyman  1971  654  29.97        1:04.71   
  Upsala Simsällskap  1:07.50                 
                     
Andreas Taflin  1973  637  29.71        1:05.27   
  Simklubben Neptun  1:02.73                 
                     
Roger Andrée  1971  589  31.58        1:06.99   
  Trollhättans Simsällskap  1:04.97                 
                     
Angelo Manganaro  1974              DSQ   
  Simklubben Neptun  1:04.00                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Länsfärsäkringar Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Patrik Florén  1976  640  29.92        1:04.20  SR 
  Gävle Simsällskap  1:02.26                 
                     
Erik Simonsson  1979  586  29.20        1:06.12   
  Väsby Simsällskap  1:02.08                 
                     
Adrian Bengtson  1976  503  31.80        1:09.59   
  Umeå Simsällskap  1:02.48                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Länsfärsäkringar Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Andreas Welander  1985  616  29.03        1:03.02   
  Danderyds Sim  1:01.36                 
                     
Gustaf Toll  1985  553  30.28        1:05.34   
  Danderyds Sim  58.41                 
                     
Per-Magnus Grönlund  1982  295  35.52        1:20.56   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
Björn Sievert  1984  214  39.78        1:29.60   
  Danderyds Sim  1:25.22                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Länsfärsäkringar Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Andreas Blidberg  1987    435  31.44        1:10.06   
  Upsala Simsällskap  1:02.65                 
                     
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ulla-Britt Öberg  1934    567          57.49   
  Simklubben Neptun  56.00                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anita Karlsson  1939    330          1:03.57   
  Uppsala Mastersimklubb  56.62                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Bitte Axling  1946  741          45.88   
  Danderyds Sim  43.21                 
Ulla Öhman  1948  590          49.48   
  Fagersta Simklubb                   
Solveig Luckhurst  1950  482          52.92   
  Simklubben Neptun  51.49                 
Harriet Levin  1948  481          52.98   
  Simklubben Neptun  50.00                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Inga-Lill Johnsson  1951    338          55.22   
  Luleå Simsällskap  53.09                 
Carina Bellbring  1952    270          59.47   
  Upsala Simsällskap  1:20.00                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Caroline Magnusson  1956    588          44.20   
  Täby Sim  45.00                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anette Philipsson  1965  772          37.25  NR 
  Linköpings Allmänna SS  36.70                 
Ann-Louise Arktoft  1964  553          41.63   
  Simklubben Neptun  40.00                 
Eva Svensson  1964    510          42.77   
  Nuoto Piu  39.00                 
Mimmi Kvissberg  1962  448          44.64   
  Täby Sim                   
Lena Brunnberg  1965  377          47.29   
  Upsala Simsällskap                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Maria Gustafsson  1967  638          39.09   
  Danderyds Sim  37.68                 
Annica Åberg  1966  486          42.80   
  Täby Sim  42.70                 
Vera Koponen  1968  481          42.96   
  Stockholmspolisens IF SF  41.68                 
Lena Wange  1967  422          44.85   
  IFK Lidingö Simklubb  42.98                 
Helena Bockner  1968  274          51.77   
  Simklubben Neptun  50.00                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Britt-Marie Nilsson  1971  709          37.10   
  Simklubben Sydsim  37.29                 
Camilla Borglin  1971  572          39.85   
  Simklubben Triton  38.41                 
Helena Gällerdal Högfeldt  1975  504          41.56   
  Linköpings Allmänna SS  40.06                 
Mina Boström Nakicenovic  1972  432          43.77   
  Simklubben Neptun  42.90                 
Arlett Ballnus  1974  384          45.49   
  Simklubben Neptun  45.50                 
Carina Andersson  1975  380          45.66   
  Upsala Simsällskap                   
Linda Curstedt  1973    331          47.81   
  Danderyds Sim  44.25                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Hanna Wengrud  1984    496          40.70   
  Västerås Simsällskap  33.67                 
Jennie Turunen  1981    300          48.10   
  Alingsås SLS  45.98                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Carolina Nordin  1987    649          36.49   
  Solna Sundbyberg SS 04  36.93                 
My Persson  1986    326          45.88   
  Malmö Kappsimningsklubb  40.01                 
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: ERA Mäklare Kulling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Agnes Larsson  1991              40.13   
  Solna Sundbyberg SS 04  37.50                 
Jenny Fjärstedt  1992              48.01   
  Upsala Simsällskap  48.72                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Rolf Otterberg  1938    576          47.55   
  Karlstads Simsällskap  46.51                 
Erik Forslund  1937    558          48.04   
  Hellas Simklubb  47.73                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Olof Burebo  1944  682          41.86   
  Hellas Simklubb  42.45                 
Matthias Kroner  1943  655          42.44   
  Hellas Simklubb  44.41                 
Ulf Brangefält  1942  525          45.69   
  Västerås Simsällskap  42.60                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Rolf Tegeback  1948  805          37.19  SR 
  Sundsvalls Simsällskap  37.93                 
Lars Backlund  1949  646          40.03   
  Kungsbacka Simsällskap  40.96                 
Kent Eriksson  1950  589          41.28   
  Upsala Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Pär Eriksson  1955  643          37.99   
  Uppsala Mastersimklubb  34.24                 
Stefan Andersson  1955  595          38.99   
  Uppsala Mastersimklubb  37.21                 
Kjell Westin  1954  486          41.70   
  Göteborg Sim  40.13                 
Kent Hamberg  1951  431          43.41   
  Helsingborgs Simsällskap  41.00                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Håkan Blonde  1958    340          44.46   
  Täby Sim  46.00                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Lars Hennert  1961  704          34.25   
  Solna Sundbyberg SS 04  34.58                 
Jan Mandahl  1961  683          34.61   
  Upsala Simsällskap  33.86                 
Niels Jörgen Larsen  1962  533          37.59   
  Simklubben Neptun  37.00                 
Håkan Quist  1961  328          44.19   
  Västerås Simsällskap                   
Peter Karlsson  1963  286          46.23   
  Västerås Simsällskap  44.93                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Håkan Agnell  1970  654          34.12   
  Simklubben Neptun  36.50                 
Lennart Fritzon  1968  646          34.26   
  Simklubben Sydsim  33.84                 
Erlend Alstad  1967    640          34.38   
  IL Varg  34.87                 
Lars Lindskoug  1968  582          35.48   
  Malmö Kappsimningsklubb  33.48                 
Peter Ahlgren  1968  554          36.06   
  Simklubben Triton  34.64                 
Romain Haettel  1970  529          36.62   
  IFK Lidingö Simklubb  35.65                 
Karl-Henrik Engardt  1969  511          37.06   
  Hellas Simklubb  38.23                 
Tomas Larsson  1966    505          37.19   
  Upsala Simsällskap  38.00                 
Tomas Aarvak  1969    494          37.46   
  Trondhjem SLK  35.98                 
10  Kristian Wollersjö  1969    455          38.52   
  Alingsås SLS  36.75                 
11  Hampus Arvidsson  1969    308          43.84   
  Alingsås SLS  42.80                 
Per Sundström  1968              DSQ   
  Sundsvalls Simsällskap  32.22                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Stefan Scherling  1972  834          30.63   
  Täby Sim  29.89                 
Jonas Petersson  1974  506          36.19   
  Alingsås SLS  35.42                 
Thomas Tegstam  1973  338          41.40   
  Alingsås SLS  42.22                 
Johan Engström  1972  214          48.18   
  Tyresö Simsällskap  52.21                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Staffan Tell  1979  677          32.42   
  Solna Sundbyberg SS 04  33.00                 
Erik Severin  1980  579          34.15   
  Väsby Simsällskap  38.87                 
Oscar Åkesson  1977  523          35.33   
  Simklubben Sydsim  34.68                 
Conny Andersen  1978  521          35.38   
  Upsala Simsällskap  36.00                 
Adrian Bengtson  1976  495          35.98   
  Umeå Simsällskap  32.67                 
Patrik Noll  1980  476          36.44   
  Örebro Simallians  35.63                 
Tobias Ernemark  1976    440          37.41   
  Kanaans Simsällskap                   
Ulf Comstedt  1976    343          40.67   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Erik Svärd  1985    563          34.19   
  Linköpings Allmänna SS  35.27                 
Robert Säker  1981    249          44.86   
  Stockholm Dolphins Swim Club  45.00                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Jonas Ulfskans  1986  692          31.47   
  Simklubben Laxen  28.64                 
Arvid Persson  1990  590          33.19   
  Kanaans Simsällskap  31.04                 
Niclas Granström  1990  572          33.53   
  Linköpings Universitets AIF SS  30.38                 
Robin Cederqvist  1989  566          33.64   
  Wisby Simsällskap  31.75                 
Björn Westergren  1987  547          34.03   
  Spårvägen Simförening  34.03                 
Pelle Högfors  1987  493          35.24   
  Gimo Simsällskap  33.82                 
Andreas Blidberg  1987    475          35.68   
  Upsala Simsällskap  33.06                 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Destination Uppsala 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Oskar Holmgren  1994              33.88   
  Örebro Simallians  31.90                 
Johan Pettersson  1994              37.93   
  Upsala Simsällskap  35.56                 
Stefano Barguena Domarchi  1991              39.90   
  Simklubben Neptun  34.00                 
 
Gren 9, 4X100m Medley Damer, Finaler 160 - 199 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
SK Neptun Damer [160]  160            5:39.88  SR 
  Simklubben Neptun  4:30.50                 
  Marika Pock  1966      44.01  1:32.77      1:32.77   
  Mina Boström Nakicenovic  1972      47.25  1:41.17      3:13.94   
  Marie Holmberg  1969      36.37  1:19.94      4:33.88   
  Ida Andersson  1989      31.31  1:06.00      5:39.88   
                     
Upsala Sim Damer Lag 1  160            6:05.06   
  Upsala Simsällskap  5:14.50                 
  Karolina Wiell  1974      48.24  1:41.86      1:41.86   
  Carina Andersson  1975      47.01  1:39.18      3:21.04   
  Anneli Larsson  1968      36.07  1:22.11      4:43.15   
  Lena Brunnberg  1965      38.57  1:21.91      6:05.06   
                     
 
Gren 9, 4X100m Medley Damer, Finaler 80 - 96 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Liu AIF SS  90              DSQ   
  Linköpings Universitets AIF SS  4:31.75                 
  Sofia Andersson  1992      36.77  1:16.52      1:16.52   
  Jessica Allberg  1995      38.19  1:22.82      2:39.34   
  Madeleine Stein  1990      33.47  1:12.54      3:51.88   
                     
 
Gren 10, 4X100m Medley Herrar, Finaler 280 - 319 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Hellas SK 280 Lag 2  280              6:02.18  NR 
  Hellas Simklubb  6:05.00                 
  Kjell Hanserius  1947      41.46  1:25.02      1:25.02   
  Matthias Kroner  1943      47.39  1:39.40      3:04.42   
  Bo Ljungberg  1945      46.14  1:36.68      4:41.10   
  Peter Bergengren  1938      37.52  1:21.08      6:02.18   
                     
Hellas SK 280 Lag 1  280              6:18.17   
  Hellas Simklubb  6:14.00                 
  Erik Forslund  1937      49.81  1:40.68      1:40.68   
  Olof Burebo  1944      48.71  1:42.45      3:23.13   
  Anders Kussak  1964      39.72  1:28.75      4:51.88   
  Anders Söderqvist  1933      40.14  1:26.29      6:18.17   
                     
 
Gren 10, 4X100m Medley Herrar, Finaler 200 - 239 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
SK Neptun Herrar Lag 2(200)  200  10            4:38.82  NR Sträcka 1 SR 
  Simklubben Neptun  5:21.00                 
  Rolf Gustafsson  1960      35.82  1:14.13      1:14.13   
  Mats Rubertson  1967      36.69  1:19.28      2:33.41   
  Håkan Agnell  1970      29.87  1:04.59      3:38.00   
  Anders Haglund  1961      28.60  1:00.82      4:38.82   
                     
SS04 Herrar [200]  200            4:58.55   
  Solna Sundbyberg SS 04  5:07.00                 
  Ulf Gabrielsson  1948      42.28  1:25.82      1:25.82   
  Staffan Tell  1979      33.32  1:12.93      2:38.75   
  Thiemo Voigt  1970      34.12  1:15.27      3:54.02   
  Lars Hennert  1961      30.67  1:04.53      4:58.55   
                     
SK Neptun Herrar [200]  200            5:03.78   
  Simklubben Neptun  6:30.00                 
  Dave Schardt  1959      38.05  1:18.64      1:18.64   
  Osama Momtaz  1960      44.59  1:36.78      2:55.42   
  Ragnar Agnell  1967      31.97  1:09.13      4:04.55   
  Andreas Taflin  1973      28.08  59.23      5:03.78   
                     
Upsala Sim Herrar Lag 3  200            5:15.48   
  Upsala Simsällskap  6:25.00                 
  Tomas Larsson  1966      39.14  1:20.35      1:20.35   
  Jan Mandahl  1961      38.15  1:20.37      2:40.72   
  Anders Blomqvist  1962      37.03  1:20.99      4:01.71   
  Per Lindqvist  1955      34.25  1:13.77      5:15.48   
                     
Uppsala Master Herrar  200            5:44.04   
  Uppsala Mastersimklubb                   
  Pär Eriksson  1955      44.82  1:33.11      1:33.11   
  Stefan Andersson  1955      43.61  1:31.59      3:04.70   
  Michael Stigson  1961      40.35  1:32.97      4:37.67   
  Per-Magnus Grönlund  1982      30.78  1:06.37      5:44.04   
                     
 
Gren 10, 4X100m Medley Herrar, Finaler 160 - 199 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Upsala Sim Herrar Lag 1  160            4:35.91  SR 
  Upsala Simsällskap  4:43.50                 
  Jon Lundqvist  1971      34.31  1:11.38      1:11.38   
  Conny Andersen  1978      35.97  1:18.01      2:29.39   
  Kenneth Nyman  1971      29.37  1:04.38      3:33.77   
  Ulf Åkerrman  1967      29.78  1:02.14      4:35.91   
                     
Västerås Herrar [160]  160            5:09.22   
  Västerås Simsällskap  5:45.00                 
  Jan Brangefält  1972      37.21  1:18.05      1:18.05   
  Jesper Hedblom  1972      39.23  1:20.85      2:38.90   
  Tomasz Chudzik  1967      32.71  1:10.79      3:49.69   
  Håkan Quist  1961      36.21  1:19.53      5:09.22   
                     
SK Neptun Herrar [160]  160            5:32.67   
  Simklubben Neptun  6:12.00                 
  Mattias Kristiansson  1985      38.03  1:18.03      1:18.03   
  Angelo Manganaro  1974      44.09  1:35.31      2:53.34   
  Niels Jörgen Larsen  1962      41.93  1:28.84      4:22.18   
  Michael Lundin  1974      32.93  1:10.49      5:32.67   
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Margareta Rainer  1949    790  1:29.28  3:04.77  4:40.45  6:17.23  24:18.70  ER 
  Gävle Simsällskap  24:00.00      7:54.29  9:31.55  11:08.99  12:47.50     
          14:26.30  16:05.59  17:45.13  19:24.92     
          21:03.89  22:43.44         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ulla Davis  1951    253  1:55.01  3:58.70  6:02.12  8:06.17  31:24.78   
  Upsala Simsällskap  32:00.00      10:09.80  12:14.04  14:19.11  16:25.03     
          18:30.44  20:38.50  22:47.93  24:58.47     
          27:07.77  29:17.82         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Birgitta Appelfeldt Thylwe  1957    600  1:20.02  2:50.28  4:21.52  5:53.14  22:48.98   
  Uppsala Mastersimklubb  21:23.89      7:24.15  8:56.39  10:28.54  12:00.70     
          13:33.86  15:06.80  16:40.07  18:13.04     
          19:45.56  21:18.71         
                     
Lotta Örne  1959    388  1:38.07  3:22.32  5:06.94  6:52.34  26:22.65   
  Kungsbacka Simsällskap  26:52.10      8:39.69  10:25.81  12:10.96  13:56.85     
          15:43.48  17:30.82  19:17.44  21:04.89     
          22:52.26  24:39.11         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Karin Elmberg  1965  742  1:19.50  2:42.95  4:05.40  5:28.15  20:25.06  NR 
  Kristianstads SLS  20:19.60      6:49.97  8:12.02  9:33.30  10:54.77     
          12:16.67  13:38.80  15:00.61  16:22.36     
          17:44.25  19:05.86         
                     
Eva Svensson  1964    636  1:19.91  2:44.71  4:10.19  5:36.36  21:29.30  NR 
  Nuoto Piu  20:46.17      7:03.35  8:29.49  9:56.69  11:23.24     
          12:49.78  14:16.72  15:43.61  17:10.80     
          18:38.34  20:05.40         
                     
Cordelia Bracht  1964  636  1:23.02  2:52.97  4:21.40  5:48.51  21:29.58  NR 
  Malmö Kappsimningsklubb  27:30.00      7:15.80  8:42.73  10:10.42  11:37.31     
          13:04.08  14:29.77  15:55.46  17:20.37     
          18:45.24  20:08.84         
                     
Lena Brunnberg  1965  476  1:23.34  2:56.89  4:32.02  6:06.80  23:40.56  SR 
  Upsala Simsällskap  22:57.15      7:42.33  9:17.32  10:53.95  12:29.13     
          14:04.50  15:40.59  17:16.14  18:53.01     
          20:29.38  22:05.78         
                     
Marie Öhman  1961  163  1:59.68  4:12.44  8:40.69  12:08.31  33:50.02   
  Uppsala Mastersimklubb  28:15.37      14:23.92  16:39.97  19:00.79  21:18.64     
          23:38.79  26:00.04  28:17.60  30:32.52     
          32:45.00           
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Lena Eriksson  1968  505  1:18.62  2:47.42  4:16.71  5:47.65  22:30.12   
  Eksjö Sim- o Livräddnings SS  23:07.32      7:19.32  8:51.71  10:23.33  11:54.83     
          13:25.60  14:57.86  16:29.57  18:00.34     
          19:31.70  21:03.69         
                     
Helena Bockner  1968  440  1:27.41  3:00.37  4:34.75  6:09.74  23:33.76   
  Simklubben Neptun  23:15.00      7:44.08  9:18.67  10:54.08  12:29.07     
          14:04.63  15:39.57  17:14.79  18:49.79     
          20:25.72  22:00.51         
                     
Kerstin Lantz  1967  433  1:25.05  2:59.88  4:35.30  6:11.84  23:41.02   
  Billingens Simklubb        7:48.40  9:25.28  11:01.50  12:37.52     
          14:12.90  15:48.73  17:23.96  18:58.88     
          20:33.34  22:07.85         
                     
Margareth Timossi  1966  307  1:39.47  3:23.06  5:07.65  6:53.81  26:33.98   
  Simklubben Neptun  27:23.83      8:40.35  10:27.79  12:15.59  14:02.85     
          15:51.02  17:39.02  19:25.66  21:14.24     
          23:02.97  26:33.98         
                     
Elena Tsychkova  1967  292  1:41.55  3:29.66  5:17.71  7:06.69  27:01.11   
  Örebro Simallians  27:30.00      8:55.67  10:45.19  12:34.30  14:22.74     
          16:11.15  18:00.62  19:49.74  21:38.49     
          23:26.54  25:14.70         
                     
Kristina Fundberg  1969  175  1:52.26  3:56.76  8:13.27  12:27.86  32:02.83   
  Eskilstuna Simklubb  30:00.00      14:39.48  16:48.73  18:59.20  21:10.07     
          23:21.41  25:31.73  27:42.97  29:55.76     
          32:02.83           
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Viktoria Gadd  1975  667  1:14.49  2:34.69  3:55.54  5:16.80  20:03.41  SR 
  Simklubben Ran        6:37.78  7:58.79  9:19.70  10:40.32     
          12:01.17  13:21.91  14:42.84  16:03.55     
          17:23.94  18:44.49         
                     
Sofi Cyréus  1971  634  1:17.21  2:39.63  4:02.12  5:24.18  20:23.99  SR 
  Södertälje Simsällskap  21:30.00      6:46.77  8:09.20  9:31.68  10:54.51     
          12:17.14  13:40.06  15:02.15  16:24.32     
          17:46.56  19:08.46         
                     
Helena Gällerdal Högfeldt  1975  454  1:23.64  2:54.38  4:25.93  5:58.12  22:48.03   
  Linköpings Allmänna SS  22:49.26      7:29.83  9:01.32  10:32.77  12:04.44     
          13:37.04  15:08.62  16:40.59  18:12.77     
          19:45.93  21:17.75         
                     
Arlett Ballnus  1974  393  1:26.97  3:01.39  4:38.27  6:15.68  23:55.54   
  Simklubben Neptun  25:30.00      7:52.79  9:28.99  11:05.41  12:42.27     
          14:18.76  15:54.76  17:31.08  19:06.78     
          20:42.83  22:19.40         
                     
Annika Gron  1974  340  1:17.84  2:53.79  4:36.99  6:21.53  25:06.27   
  Ösmo Simsällskap        8:04.32  9:45.48  11:27.68  13:08.76     
          14:49.64  16:31.27  18:14.31  19:57.14     
          21:41.83  23:24.81         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Johanna Zetterström  1978  683  1:09.30  2:26.78  3:44.80  5:03.08  19:37.36  SR 
  Norrtälje Simklubb  19:57.76      6:21.98  7:41.53  9:01.15  10:20.84     
          11:40.78  13:00.71  14:20.83  15:40.81     
          17:00.94  18:20.65         
                     
Angela Fox  1977  681  1:11.19  2:29.06  3:47.40  5:06.50  19:38.73  SR 
  Simklubben Ran        6:25.38  7:44.21  9:03.88  10:23.01     
          11:42.98  13:02.71  14:21.95  15:41.52     
          17:01.59  18:20.97         
                     
Anne Grete Haugan  1979    589  1:16.08  2:37.27  3:59.61  5:22.00  20:37.22   
  Trondhjem SLK  20:35.00      6:44.26  8:06.95  9:30.11  10:52.72     
          12:15.28  13:37.97  15:01.17  16:25.00     
          17:48.94  19:13.11         
                     
Helena Sivertsson  1977  547  1:14.01  2:36.28  3:59.93  5:24.82  21:07.81   
  Skuru Idrottsklubb  22:10.00      6:50.12  8:14.95  9:40.67  11:06.13     
          12:32.19  13:57.72  15:24.12  16:50.06     
          18:17.28  19:43.20         
                     
Helena Hillerström  1980  499  1:22.50  2:49.93  4:17.12  5:44.26  21:47.51   
  Södertörns Simsällskap  23:04.04      7:11.21  8:38.19  10:05.83  11:33.97     
          13:01.56  14:30.29  15:57.99  17:26.65     
          18:54.75  20:22.04         
                     
Ylva Preutz Papantoni  1977  384  1:24.59  2:58.11  4:33.56  6:10.69  23:46.50   
  Skuru Idrottsklubb  24:30.00      7:47.24  9:23.95  11:00.91  12:37.43     
          14:14.09  15:50.19  17:26.72  19:02.75     
          20:39.29  22:14.29         
                     
Monika Grel  1976  154  1:52.34  3:58.80  6:07.42  8:16.80  32:10.98   
  Simklubben Neptun  35:00.00      10:25.91  12:38.14  14:47.89  16:58.12     
          19:10.50  21:22.73  23:34.91  25:45.43     
          27:57.03  30:08.23         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Alejandra Ganem Cuenca  1983    273  1:36.44  3:22.81  5:10.86  6:59.20  26:50.72   
  Skuru Idrottsklubb  27:00.00      8:47.28  10:35.68  12:24.55  14:13.28     
          16:01.89  17:51.94  19:40.85  21:28.94     
          23:18.24  25:04.96         
                     
Karin Pettersson  1981    243  1:34.94  3:23.81  5:15.81  7:10.55  27:54.91   
  Darlings Idrottsförening  25:55.79      9:04.98  11:00.77  12:55.12  14:49.24     
          16:46.25  18:44.16  20:35.46  22:26.66     
          24:20.03  26:11.07         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Sofie Pettersson  1988    606  1:09.72  2:25.93  3:43.99  5:02.85  19:35.58  SR 
  Linköpings Allmänna SS  18:51.82      6:22.13  7:41.41  9:00.87  10:20.13     
          11:39.27  12:58.93  14:18.20  15:38.34     
          16:57.91  18:17.91         
                     
Amanda Fischer  1989    560  1:12.98  2:32.23  3:51.97  5:12.14  20:06.55   
  Göteborg Sim  18:28.98      6:32.78  7:53.24  9:14.12  10:34.87     
          11:56.13  13:17.85  14:39.94  16:02.21     
          17:24.65  18:46.73         
                     
Erin Bachynski  1987    372  1:22.61  2:52.54  4:24.34  5:55.75  23:03.05   
  Trondhjem SLK  23:10.00      7:28.07  9:00.83  10:34.06  12:07.39     
          13:40.42  15:14.25  16:48.32  18:22.87     
          19:56.76  21:30.87         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Fyrishov AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Johanna Hultberg  1993      1:15.82  2:43.39  4:11.81  5:40.07  21:49.31   
  Linköpings Universitets AIF SS        7:08.55  8:36.50  10:04.73  11:33.51     
          13:01.80  14:30.24  15:58.44  17:27.44     
          18:55.87  20:25.26         
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Bo Ljungberg  1945    576  1:29.19  3:07.89  4:48.01  6:27.93  12:56.15   
  Hellas Simklubb  11:23.92      8:07.12  9:46.97  11:25.98       
                     
Ulf Brangefält  1942    413  1:35.33  3:24.13  5:14.80  7:06.62  14:27.30   
  Västerås Simsällskap        8:58.50  10:50.51  12:40.92       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Ulf Gabrielsson  1948    563  1:23.27  2:55.63  4:29.70  6:04.94  12:19.89  SR 
  Solna Sundbyberg SS 04  12:30.00      7:39.91  9:15.39  10:51.44       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Kent Hamberg  1951    496  1:26.42  2:56.87  4:26.76  5:59.76  12:06.97   
  Helsingborgs Simsällskap  11:30.00      7:33.50  9:05.57  10:37.86       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Conny Mindemark  1957  582  1:12.55  2:33.23  3:55.10  5:17.30  10:46.81   
  Nyköpings Simsällskap  10:36.74      6:39.90  8:02.93  10:07.74       
                     
Robert Jakubek  1959  566  1:18.45  2:40.40  4:00.49  5:21.30  10:52.56   
  Helsingborgs Simsällskap  10:53.44      6:43.49  8:06.53  9:30.66       
                     
Dave Schardt  1959  566  1:11.98  2:30.92  3:51.54  5:13.40  10:52.63   
  Simklubben Neptun  10:32.59      6:35.72  8:01.01  9:26.84       
                     
Osama Momtaz  1960  522  1:15.42  4:01.72  5:28.16  6:54.36  11:10.42   
  Simklubben Neptun  11:05.00      9:22.67  10:28.79         
                     
Jan Westrup  1960  452  1:22.37  2:51.21  4:19.79  5:48.79  11:43.35   
  Skuru Idrottsklubb  11:40.00      7:17.55  8:46.67  10:15.92       
                     
Henrik Bodén  1959  427  1:26.49  2:58.43  4:29.11  6:00.65  11:57.17   
  Danderyds Sim  11:29.85      7:32.74  9:04.50  10:32.49       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Anders Haglund  1961  729  1:08.49  2:23.96  3:39.80  4:55.80  9:54.50   
  Simklubben Neptun  10:21.04      6:12.29  7:27.94  8:43.52       
                     
Niels Jörgen Larsen  1962  601  1:13.98  2:33.99  3:54.42  5:15.18  10:33.72   
  Simklubben Neptun  10:56.00      6:35.69  7:57.15  9:16.16       
                     
Jan Mandahl  1961  498  1:17.79  2:41.60  4:06.51  5:31.46  11:14.74   
  Upsala Simsällskap  10:56.00      6:56.38  8:22.57  9:48.79       
                     
Jörgen Tisell  1961  442  1:17.18  2:44.75  4:13.81  5:43.00  11:41.99   
  Solna Sundbyberg SS 04  11:29.95      7:12.86  8:43.96  10:15.84       
                     
Anders Kussak  1964  425  1:21.60  2:52.39  4:22.61  5:53.77  11:51.25   
  Hellas Simklubb  11:55.51      8:55.14  10:25.80  11:51.25       
                     
Peter Håkansson  1965  408  1:20.94  2:51.33  4:21.94  5:52.94  12:01.31   
  Täby Sim  11:40.00      7:26.02  9:00.86  10:33.93       
                     
Björn Broqvist  1963    390  1:17.44  2:48.86  4:22.12  5:55.99  12:11.89   
  Kristinehamns Simsällskap        7:30.31  9:04.38  10:39.17       
                     
Gunnar Lindhe  1961    182  1:44.35  3:45.73  5:48.98  7:49.33  15:44.12   
  Kristinehamns Simsällskap        9:51.05  11:54.29  13:52.58       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Erlend Alstad  1967    698  1:10.41  2:24.97  3:39.51  4:53.49  9:46.95   
  IL Varg  9:44.70      6:06.94  7:19.95  8:33.32       
                     
Ulf Åkerrman  1967  558  1:11.48  2:29.72  3:48.87  5:08.97  10:32.24   
  Upsala Simsällskap  9:11.51      6:30.10  7:51.71  9:13.10       
                     
Thiemo Voigt  1970  549  1:13.22  2:34.79  3:55.61  5:17.82  10:35.94   
  Solna Sundbyberg SS 04  10:39.00      6:39.31  7:59.85  9:20.08       
                     
Lennart Fritzon  1968  529  1:16.74  2:39.60  4:01.74  5:23.15  10:43.64   
  Simklubben Sydsim  10:28.91      6:44.07  8:05.51  9:25.89       
                     
Mats Sandahl  1967  404  1:18.46  2:46.76  4:17.11  5:47.84  11:44.40   
  Skuru Idrottsklubb  11:24.07      7:19.31  8:50.38  10:20.73       
                     
Kristian Wollersjö  1969  331  1:21.69  2:55.39  4:31.30  6:07.49  12:32.25   
  Alingsås SLS        7:42.97  9:20.45  10:57.76       
                     
Stephen Mc Keever  1969  323  1:22.81  2:56.95  4:32.56  6:10.11  12:38.69   
  Uppsala Mastersimklubb        7:48.81  9:26.92  11:03.65       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Jon Lundqvist  1971  674  1:08.53  2:21.83  3:36.01  4:50.99  9:50.56   
  Upsala Simsällskap  9:49.00      6:06.12  7:21.55  8:36.36       
                     
Roger Andrée  1971  616  1:11.21  2:28.77  3:46.92  5:05.08  10:08.41   
  Trollhättans Simsällskap  9:34.34      6:22.77  7:40.41  8:56.48       
                     
Pär Törnhult  1975  583  1:10.94  2:27.10  3:44.49  5:03.31  10:19.74   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  10:30.00      6:22.90  7:43.05  9:02.95       
                     
Stefan Behring  1974  544  1:13.15  2:31.25  3:50.54  5:11.16  10:34.09   
  Spårvägen Simförening  11:00.00      6:32.61  7:54.92  9:15.95       
                     
Robert Berg  1972  481  1:12.29  2:32.89  3:54.24  5:17.76  11:00.50   
  Nyköpings Simsällskap  10:33.52      6:42.87  8:09.52  9:35.44       
                     
Jan Brangefält  1972  465  1:16.61  2:39.59  4:03.79  5:27.81  11:08.33   
  Västerås Simsällskap  10:16.93      6:52.02  8:17.33  9:43.05       
                     
Robert Westman  1975    435  1:16.54  2:39.95  4:07.03  5:34.34  11:22.97   
  Falu Simsällskap  10:38.95      7:02.53  8:30.53  9:59.37       
                     
Hans Westman  1973              DNF   
  Göteborg Sim  10:38.00                 
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Romet Tepper  1978    587  1:07.47  2:22.01  3:38.15  4:54.17  9:55.29   
  Viimsi Veeklubi  9:50.00      6:10.97  7:26.94  8:42.40       
                     
Patrik Florén  1976  550  1:06.69  2:19.85  3:35.65  4:52.49  10:08.03   
  Gävle Simsällskap  9:28.96      6:10.03  7:29.32  8:48.73       
                     
Adrian Bengtson  1976  531  1:10.75  2:27.95  3:45.50  5:03.89  10:15.34   
  Umeå Simsällskap  9:11.07      6:22.09  7:40.20  8:59.26       
                     
Carl Magnus Helin  1976  373  1:17.66  2:44.40  4:11.58  5:39.97  11:32.09   
  IFK Lidingö Simklubb  11:17.87      7:08.77  8:37.01  10:05.40       
                     
Patrik Noll  1980  356  1:17.66  2:42.77  4:11.45  5:42.70  11:43.14   
  Örebro Simallians  11:32.83      7:14.53  8:47.03  10:18.65       
                     
Ulf Comstedt  1976  318  1:20.25  2:52.24  4:25.72  5:59.87  12:10.12   
  Linköpings Allmänna SS        7:34.49  9:08.84  10:40.93       
                     
Rickard Gustafsson  1976  159  1:41.75  3:34.58  5:29.47  7:27.38  15:18.77   
  Kristinehamns Simsällskap        9:25.44  11:25.71  13:23.78       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Gustaf Toll  1985  542  1:10.01  2:24.97  3:39.75  4:55.61  9:59.03   
  Danderyds Sim  8:44.63      6:12.16  7:28.02  8:43.26       
                     
Patrik Knudsen  1981  422  1:08.36  2:25.68  3:47.36  5:11.29  10:51.03   
  Väsby Simsällskap  10:30.32      6:35.89  8:01.56  9:28.71       
                     
Mattias Kristiansson  1985  409  1:14.58  2:35.72  3:58.45  5:22.65  10:57.74   
  Simklubben Neptun  10:40.00      6:47.73  8:12.49  9:36.26       
                     
David Lindahl  1982  356  1:16.86  2:40.29  4:07.15  5:35.59  11:29.03   
  Linköpings Allmänna SS  10:49.18      7:05.02  8:33.86  10:02.73       
                     
Per-Magnus Grönlund  1982  330  1:12.52  2:38.73  4:08.77  5:40.14  11:46.27   
  Uppsala Mastersimklubb  10:36.54      7:12.92  8:45.52  10:17.56       
                     
Björn Sievert  1984  281  1:22.37  2:55.62  4:32.38  6:09.60  12:25.69   
  Danderyds Sim        7:46.77  9:24.44  10:57.88       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Robin Cederqvist  1989  554  1:09.75  2:25.90  3:42.94  5:00.65  10:14.40   
  Wisby Simsällskap  9:43.84      6:18.62  7:37.07  8:56.98       
                     
Jonatan Bejmar  1987  519  1:11.48  2:29.11  3:47.66  5:07.17  10:27.86   
  Ösmo Simsällskap  11:08.08      6:28.20  7:49.57  9:10.48       
                     
Björn Westergren  1987  484  1:10.39  2:27.05  3:45.04  5:05.66  10:42.69   
  Spårvägen Simförening  9:20.12      6:28.68  7:54.06  9:18.77       
                     
Georgi Olentsenko  1990  430  1:12.67  2:33.99  3:56.93  5:21.63  11:08.47   
  Solna Sundbyberg SS 04  10:35.00      6:48.46  8:15.84  9:43.36       
                     
Pelle Högfors  1987  426  1:14.56  2:38.60  4:07.57  5:33.25  11:10.46   
  Gimo Simsällskap        6:58.29  8:23.71  9:48.29       
                     
Andreas Steijner  1988  282  1:22.90  2:57.15  4:34.36  6:13.91  12:49.27   
  Kanaans Simsällskap  12:33.24      7:57.53  9:38.37  11:16.98       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Johan Pettersson  1994      1:15.75  2:38.79  4:02.25  5:26.15  10:56.67   
  Upsala Simsällskap  11:25.00      6:49.81  8:13.13  9:37.10       
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ulla-Britt Öberg  1934    587          44.90   
  Simklubben Neptun  45.00                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anita Karlsson  1939    241          55.98   
  Uppsala Mastersimklubb  45.66                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Agneta Lagerbeck  1941    378          46.40   
  Karlstads Simsällskap  45.00                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Bitte Axling  1946  710          34.42   
  Danderyds Sim  31.85                 
Margareta Rainer  1949  643          35.59   
  Gävle Simsällskap  35.00                 
Birgitta Björk  1949  474          39.38   
  Upsala Simsällskap  50.00                 
Solveig Luckhurst  1950  438          40.45   
  Simklubben Neptun  38.64                 
Marie Crisp  1949  191          53.31   
  Danderyds Sim  47.02                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Eva Berglund-Lindbäck  1955  718          32.72   
  Danderyds Sim  31.67                 
Inga-Lill Johnsson  1951  379          40.48   
  Luleå Simsällskap  39.81                 
Ulla Davis  1951  240          47.12   
  Upsala Simsällskap  50.00                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Caroline Magnusson  1956    506          36.00   
  Täby Sim  35.00                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Maria Norberg  1963  910          28.67   
  Kristianstads SLS  27.67                 
Ann-Louise Arktoft  1964  794          30.01   
  Simklubben Neptun  30.00                 
Eva Svensson  1964    622          32.55   
  Nuoto Piu  31.35                 
Lena Brunnberg  1965  524          34.46   
  Upsala Simsällskap  32.91                 
Carina Andersson  1961  372          38.63   
  Simklubben Ran                   
Sara Henrysson Eidvall  1961  305          41.25   
  Simklubben Neptun  38.63                 
Margit Svenson  1961  230          45.35   
  Danderyds Sim  42.45                 
Marie Westholm  1961    227          45.51   
  Norrtälje Simklubb  39.25                 
Marie Öhman  1961    195          47.91   
  Uppsala Mastersimklubb  42.13                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anneli Larsson  1968  746          29.31   
  Upsala Simsällskap  32.00                 
Maria Gustafsson  1967  740          29.39   
  Danderyds Sim  28.28                 
Karin Axelsson  1970  625          31.09   
  Solna Sundbyberg SS 04  32.50                 
Marika Rohlin  1966  602          31.49   
  Örebro Simallians  28.92                 
Lena Eriksson  1968  574          31.98   
  Eksjö Sim- o Livräddnings SS  31.84                 
Annica Åberg  1966  547          32.50   
  Täby Sim  32.40                 
Marika Pock  1966    510          33.28   
  Simklubben Neptun  37.00                 
Lena Wange  1967    355          37.53   
  IFK Lidingö Simklubb  36.27                 
Elena Tsychkova  1967    343          37.95   
  Örebro Simallians  40.00                 
10  Anu Lajunen  1966    327          38.57   
  Simklubben Neptun  36.00                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Britt-Marie Nilsson  1971  715          29.56   
  Simklubben Sydsim  29.33                 
Viktoria Gadd  1975  701          29.76   
  Simklubben Ran                   
Ingella Horrocks  1971  643          30.63   
  Stockholmspolisens IF SF  31.90                 
Anna Lofter  1973  548          32.30   
  Simklubben Neptun  31.10                 
Annika Gron  1974  544          32.37   
  Ösmo Simsällskap                   
Elena Pollacchi  1972  536          32.53   
  Stockholmspolisens IF SF  33.60                 
Carina Andersson  1975    465          34.11   
  Upsala Simsällskap                   
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Malin Borensjö  1980  781          28.21   
  Väsby Simsällskap  28.98                 
Angela Fox  1977  665          29.75   
  Simklubben Ran  29.29                 
Johanna Zetterström  1978  647          30.03   
  Norrtälje Simklubb  29.38                 
Anne Grete Haugan  1979    543          31.83   
  Trondhjem SLK  32.00                 
Helena Hillerström  1980  455          33.77   
  Södertörns Simsällskap  32.66                 
Ylva Preutz Papantoni  1977  450          33.89   
  Skuru Idrottsklubb  33.00                 
Monika Grel  1976  186          45.47   
  Simklubben Neptun  1:00.00                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Jenny Björkman  1984  594          30.61   
  Tyresö Simsällskap  29.47                 
Lucie Duracher  1982  570          31.03   
  Simklubben Neptun  31.00                 
Hanna Wengrud  1984  557          31.27   
  Västerås Simsällskap  28.62                 
Jennie Turunen  1981  474          33.00   
  Alingsås SLS  32.87                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ebba Rosenquist  1989  725          28.29   
  Simklubben Sydsim  27.15                 
Madeleine Stein  1990  641          29.47   
  Linköpings Universitets AIF SS  29.47                 
Ida Andersson  1989  639          29.51   
  Simklubben Neptun  32.00                 
Kajsa Lönn  1986  626          29.70   
  Uppsala Mastersimklubb                   
Carolina Nordin  1987  609          29.98   
  Solna Sundbyberg SS 04  30.80                 
Emma Claesson  1989  601          30.12   
  Västerås Simsällskap  28.51                 
Kim Pettersson-Bohlin  1988    536          31.29   
  Hellas Simklubb  30.30                 
Eva Talus  1989    462          32.88   
  Södertälje Simsällskap  32.43                 
Caroline Hübinette  1987    437          33.48   
  Västerås Simsällskap  29.92                 
10  My Persson  1986    434          33.55   
  Malmö Kappsimningsklubb  30.55                 
11  Kristina Brodin  1989    417          34.02   
  Södertälje Simsällskap  33.88                 
12  Erin Bachynski  1987    386          34.89   
  Trondhjem SLK  35.00                 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Lindvalls Kaffe 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Jessica Allberg  1995              28.98   
  Linköpings Universitets AIF SS  27.23                 
Lina Westerlund  1995              29.43   
  Wisby Simsällskap  28.45                 
Johanna Hultberg  1993              29.58   
  Linköpings Universitets AIF SS  28.56                 
Erika Nyström  1994              30.23   
  Upsala Simsällskap  28.91                 
Agnes Larsson  1991              33.15   
  Solna Sundbyberg SS 04  31.80                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anders Söderqvist  1933    597          37.94   
  Hellas Simklubb  34.42                 
Kristian König  1932    308          47.32   
  Simklubben Neptun  45.93                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Peter Bergengren  1938    699          34.11   
  Hellas Simklubb  34.28                 
Erik Forslund  1937    552          36.91   
  Hellas Simklubb  37.40                 
Olof Söderqvist  1937    383          41.67   
  Hellas Simklubb  38.61                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Gunnar Lenning  1942  573          33.35   
  Simklubben Neptun  37.00                 
Olof Burebo  1944  468          35.67   
  Hellas Simklubb  34.20                 
Ulf Brangefält  1942  406          37.42   
  Västerås Simsällskap  38.93                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Kjell Hanserius  1947  571          31.73   
  Hellas Simklubb  31.34                 
Lars Backlund  1949  515          32.84   
  Kungsbacka Simsällskap  32.49                 
Eric Brandelius  1949  493          33.32   
  Västerås Simsällskap  31.26                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Peter Gulyas  1951    618          29.61   
  Budapesti Delfinek  29.89                 
Stefan Andersson  1955  567          30.48   
  Uppsala Mastersimklubb  29.11                 
Per Lindqvist  1955  524          31.29   
  Upsala Simsällskap  28.72                 
Bo Hellsing  1952  513          31.51   
  Göteborg Sim  30.88                 
Pär Eriksson  1955  438          33.20   
  Uppsala Mastersimklubb  29.70                 
Lars Ekdahl  1954  376          34.94   
  Västerås Simsällskap  31.35                 
Olli Aulio  1952  374          35.01   
  IFK Lidingö Simklubb  34.69                 
Kjell Torberntsson  1954    289          38.12   
  Göteborg Sim                   
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Lennart Mentor  1960  713          27.36   
  Göteborg Sim  26.84                 
Rolf Gustafsson  1960  681          27.79   
  Simklubben Neptun  27.80                 
Dave Schardt  1959  637          28.41   
  Simklubben Neptun  27.82                 
Peter Lundin  1959  615          28.75   
  Kungsbacka Simsällskap  28.08                 
Conny Mindemark  1957  554          29.76   
  Nyköpings Simsällskap  29.19                 
Bo Fogelberg  1957  467          31.51   
  Hellas Simklubb  33.01                 
Anders Engstrand  1958    417          32.71   
  Danderyds Sim  31.36                 
Thomas Andersson  1959    392          33.40   
  Bålsta Simklubb  32.64                 
Henrik Bodén  1959              DSQ   
  Danderyds Sim  28.42                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Joakim Sjöholm  1963  751          26.48   
  Stockholmspolisens IF SF  23.87                 
Anders Haglund  1961  730          26.74   
  Simklubben Neptun  26.85                 
Lars Sandberg  1965  640          27.94   
  Kungsbacka Simsällskap  27.82                 
Niels Jörgen Larsen  1962  605          28.46   
  Simklubben Neptun  28.56                 
Lars Hennert  1961  599          28.56   
  Solna Sundbyberg SS 04  28.30                 
Harri Mossmyr  1962  563          29.16   
  Stockholmspolisens IF SF  29.00                 
Gunnar Bergman  1963    545          29.47   
  Upplands-Bro Simsällskap  28.21                 
Johan Ståhl  1965    483          30.69   
  Kristinehamns Simsällskap                   
Michael Stigson  1961    451          31.40   
  Uppsala Mastersimklubb  29.90                 
10  Håkan Quist  1961    314          35.41   
  Västerås Simsällskap  33.42                 
11  Peter Karlsson  1963    288          36.45   
  Västerås Simsällskap  36.88                 
12  Gunnar Lindhe  1961    282          36.68   
  Kristinehamns Simsällskap                   
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Håkan Agnell  1970  790          25.93  SR 
  Simklubben Neptun  25.40                 
Ragnar Agnell  1967  708          26.90   
  Simklubben Neptun  26.28                 
Tomas Aarvak  1969    668          27.43   
  Trondhjem SLK  26.92                 
Lars Lindskoug  1968  569          28.93   
  Malmö Kappsimningsklubb  26.90                 
Stefan Norman  1970  561          29.06   
  Tyresö Simsällskap  29.09                 
Romain Haettel  1970  554          29.19   
  IFK Lidingö Simklubb  28.66                 
Kristian Wollersjö  1969  527          29.67   
  Alingsås SLS  28.05                 
Peter Dombos  1969    523          29.75   
  IFK Lidingö Simklubb  28.92                 
Stefan Öberg  1966    459          31.07   
  Skuru Idrottsklubb  30.00                 
10  Mats Sandahl  1967    454          31.20   
  Skuru Idrottsklubb  29.56                 
11  Mikael Olsson  1969    452          31.23   
  Tyresö Simsällskap  30.31                 
12  Mattias Arvidsson  1969    431          31.73   
  Danderyds Sim                   
13  Hampus Arvidsson  1969    416          32.11   
  Alingsås SLS  31.35                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Lars Frölander  1974  979          23.47  ER 
  Linköpings Allmänna SS  21.92                 
Andreas Taflin  1973  704          26.20   
  Simklubben Neptun  25.48                 
Roger Andrée  1971  591          27.77   
  Trollhättans Simsällskap  27.88                 
Stefan Behring  1974  587          27.83   
  Spårvägen Simförening  28.50                 
Jonas Petersson  1974  550          28.44   
  Alingsås SLS  27.72                 
Michael Lundin  1974  489          29.57   
  Simklubben Neptun  30.28                 
Angelo Manganaro  1974    467          30.04   
  Simklubben Neptun  30.00                 
Robert Westman  1975    458          30.23   
  Falu Simsällskap  29.25                 
Jesper Olsson  1975    399          31.64   
  Upsala Simsällskap  31.17                 
10  Thomas Tegstam  1973    321          34.02   
  Alingsås SLS  34.04                 
11  Johan Engström  1972    212          39.06   
  Tyresö Simsällskap                   
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Fredrik Weng  1980  753          25.01   
  Karlstads Simsällskap  23.00                 
Dennis Lundkvist  1976  638          26.43   
  Stockholms Kappsimningsklubb  26.31                 
Nichlas Westerlund  1980  637          26.45   
  Karlstads Simsällskap  26.00                 
Per Ölve  1977  611          26.82   
  Skuru Idrottsklubb  26.20                 
Oscar Åkesson  1977  604          26.92   
  Simklubben Sydsim  27.99                 
Erik Severin  1980  592          27.10   
  Väsby Simsällskap  27.85                 
Christian Löfgren  1980    572          27.41   
  IFK Lidingö Simklubb  25.88                 
Börje Lehrman  1976    541          27.92   
  Stockholmspolisens IF SF  27.20                 
Patrik Noll  1980    468          29.30   
  Örebro Simallians  28.88                 
10  Tobias Ernemark  1976    466          29.35   
  Kanaans Simsällskap  27.66                 
11  Jonas Forss  1976    455          29.59   
  Simklubben Neptun  28.00                 
12  Anders Jorlin  1976    441          29.90   
  Uppsala Mastersimklubb  28.82                 
13  Ulf Comstedt  1976    422          30.34   
  Linköpings Allmänna SS                   
14  Staffan Tell  1979    404          30.77   
  Solna Sundbyberg SS 04  28.00                 
15  Jonny Reichwald  1980    378          31.46   
  Hellas Simklubb  30.10                 
16  Carl Magnus Helin  1976    347          32.37   
  IFK Lidingö Simklubb  30.75                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Andreas Welander  1985  610          26.09   
  Danderyds Sim  25.61                 
Gabriel Pap  1982  557          26.89   
  Simklubben Neptun  25.95                 
Robert Grynner  1983  557          26.89   
  Stockholms Kappsimningsklubb  25.33                 
Gustaf Toll  1985  540          27.16   
  Danderyds Sim  25.39                 
Henrik Juhlin  1984  502          27.84   
  Solna Sundbyberg SS 04  28.22                 
Erik Svärd  1985  499          27.89   
  Linköpings Allmänna SS  27.77                 
Per-Magnus Grönlund  1982    471          28.44   
  Uppsala Mastersimklubb  27.82                 
Björn Sievert  1984    466          28.53   
  Danderyds Sim  27.08                 
David Lindahl  1982    456          28.74   
  Linköpings Allmänna SS  28.01                 
10  Thomas Gunnarsson  1981    438          29.13   
  Kristinehamns Simsällskap                   
11  Jonas Niklasson  1985    309          32.72   
  Stockholmspolisens IF SF  29.63                 
Markus Fagervall  1982              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Jonas Ulfskans  1986  733          24.77   
  Simklubben Laxen  23.86                 
Niclas Granström  1990  709          25.05   
  Linköpings Universitets AIF SS  22.85                 
Erik Persson  1987  632          26.02   
  Kanaans Simsällskap  24.50                 
Arvid Persson  1990  575          26.85   
  Kanaans Simsällskap  25.26                 
Emil Strömberg  1990  552          27.22   
  Solna Sundbyberg SS 04  27.16                 
Jesper Fuhr  1988  485          28.43   
  Skuru Idrottsklubb  28.42                 
Pelle Högfors  1987    393          30.49   
  Gimo Simsällskap  29.14                 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Lutisköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Oskar Holmgren  1994              26.79   
  Örebro Simallians  25.11                 
Johan Pettersson  1994              30.32   
  Upsala Simsällskap  29.20                 
Stefano Barguena Domarchi  1991              32.52   
  Simklubben Neptun  33.00                 
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Birgitta Edlund  1949    480  50.81  1:48.28  2:47.95    3:46.91   
  Upsala Simsällskap  3:30.00                 
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Birgitta Appelfeldt Thylwe  1957    556  45.11  1:35.68  2:27.69    3:16.33   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anette Philipsson  1965  666  37.73  1:19.59  2:03.61    2:47.87  SR 
  Linköpings Allmänna SS  2:40.22                 
                     
Kicki Molin  1964  408  44.13  1:33.90  2:26.04    3:17.71   
  Danderyds Sim  3:03.11                 
                     
Lena Brunnberg  1965  359  50.28  1:41.75  2:35.01    3:26.20   
  Upsala Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Annette Andersson  1969    550  41.69  1:28.04  2:14.89    2:58.25   
  IFK Lidingö Simklubb  3:01.00                 
                     
Marie Jernberg  1969    526  41.55  1:26.31  2:13.78    3:00.83   
  Älvsjö AIK Fritid  3:00.04                 
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Mina Boström Nakicenovic  1972    226  55.18  1:56.08  2:56.47    3:54.74   
  Simklubben Neptun  3:35.00                 
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Anne Grete Haugan  1979    572  39.26  1:21.23  2:04.40    2:46.47   
  Trondhjem SLK  2:49.00                 
                     
Helena Sivertsson  1977    539  39.26  1:21.72  2:05.77    2:49.75   
  Skuru Idrottsklubb  2:45.00                 
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Sofie Pettersson  1988  514  38.34  1:20.66  2:05.67    2:51.33   
  Linköpings Allmänna SS  2:45.87                 
                     
Kristina Brodin  1989  386  43.88  1:32.16  2:21.21    3:08.44   
  Södertälje Simsällskap  3:06.81                 
                     
Eva Talus  1989  336  43.89  1:33.21  2:25.06    3:17.48   
  Södertälje Simsällskap  2:59.84                 
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Advok. Wallin & Söderberg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Sofia Andersson  1992      37.27  1:18.21  2:01.02    2:45.81   
  Linköpings Universitets AIF SS  2:25.09                 
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ivar Wallmark  1943              DSQ   
  Simklubben Elfsborg  3:15.04                 
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Ulf Gabrielsson  1948    623  43.48  1:29.87  2:19.34    3:08.39  SR 
  Solna Sundbyberg SS 04  3:15.00                 
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Dave Schardt  1959    584  39.50  1:22.59  2:07.02    2:50.63  SR 
  Simklubben Neptun  2:49.99                 
                     
Robert Jakubek  1959    531  41.98  1:27.10  2:13.68    2:56.12   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Erlend Alstad  1967    610  37.22  1:15.74  1:56.22    2:35.05   
  IL Varg  2:31.99                 
                     
Lennart Fritzon  1968    532  37.89  1:18.76  2:01.01    2:42.27   
  Simklubben Sydsim  2:37.70                 
                     
Thiemo Voigt  1970    438  39.92  1:22.76  2:07.52    2:53.17   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:41.00                 
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Pär Törnhult  1975    610  37.51  1:16.84  1:55.99    2:34.55   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  2:40.00                 
                     
Jesper Hedblom  1972    469  41.63  1:24.36  2:07.81    2:48.76   
  Västerås Simsällskap  2:36.53                 
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Conny Andersen  1978    471  38.64  1:19.71  2:03.34    2:46.13   
  Upsala Simsällskap  2:43.33                 
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: ICA Luthagens Livs 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid                 











 
Per-Magnus Grönlund  1982    392  36.14