Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM (25M) 2014 Gävle    Utskriftsdatum  26 oktober 2014   
  Tävlingsort  Gävle    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  Gävle SS/Harnäs-Skutskärs SS/MSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 oktober 2014         
 
 
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Strängnäs Damer  Strängnäs Simklubb            1:51.88   
  Emma Bergkvist  2000      28.97        28.97   
  Anna Eriksson  1999      27.06        56.03   
  Wilma Wennerberg  2001      29.48        1:25.51   
  Lisa Eriksson  1998      26.37        1:51.88   
                     
Västerås Damer Lag 1  Västerås Simsällskap            1:52.59   
  Hannah Brunzell  2001      28.50        28.50   
  Victoria Åberg  2001      28.62        57.12   
  Clara Wiman  1996      27.85        1:24.97   
  Lina Berggren  1998      27.62        1:52.59   
                     
Ösa Damer  Örebro Simallians            1:52.86   
  Emma Cullberg  2002      29.01        29.01   
  Vera Rohlin Johansson  1995      27.25        56.26   
  Clara Momats  2000      29.20        1:25.46   
  Isabelle Fredriksson  1999      27.40        1:52.86   
                     
Eskilstuna Damer  Eskilstuna Simklubb            1:54.66   
  Linnea Fundberg  1999      28.91        28.91   
  Ebba Engström  1995      28.13        57.04   
  Nelly Neuman  1996      29.16        1:26.20   
  Moa Sundholm  1997      28.46        1:54.66   
                     
Ludvika Ss Damer  Ludvika Simsällskap            1:56.44   
  Anna Miram  1999      28.51        28.51   
  Frida Lannhard  2000      29.04        57.55   
  Cecilia Czarnecki  1999      30.29        1:27.84   
  Rebecka Östh  1999      28.60        1:56.44   
                     
Karlskoga Sf Damer A  Karlskoga Simförening            1:58.49   
  Mikaela Jarlemark  1998      29.85        29.85   
  Alexandra Kinell  2000      29.00        58.85   
  Agnes Rydh-Dufva  2002      30.81        1:29.66   
  Elin Håkansson  1997      28.83        1:58.49   
                     
Karlstad Damer [lag1]  Karlstads Simsällskap            1:58.75   
  Solveig Ramallo  1993      29.26        29.26   
  Linnéa Englund  2003      28.60        57.86   
  Lina Watz  1996      29.59        1:27.45   
  Michaela Thyberg  2000      31.30        1:58.75   
                     
Västerås Damer Lag 2  Västerås Simsällskap            1:59.43   
  Andréa Persson  1999      29.57        29.57   
  Malin Eklund  2001      29.31        58.88   
  Julia Faleke-Novy  2000      30.24        1:29.12   
  Filippa Sterling  2002      30.31        1:59.43   
                     
Filipstad Damer [1994]  1994  Filipstads Simklubb            1:59.65   
  Ive Johansson  1998      29.41        29.41   
  Ajla Omic  1999      29.89        59.30   
  Amanda Persson  1996      27.06        1:26.36   
  Nellie Höök  2001      33.29        1:59.65   
                     
10  Säffle Ss Damer  Säffle Simsällskap            2:00.29   
  Therese Johansson  1999      31.84        31.84   
  Petra Johansson  1997      28.75        1:00.59   
  Julia Mulikova  1998      30.22        1:30.81   
  Elin Thörner  1998      29.48        2:00.29   
                     
11  Upsala S Damer Lag 1  Upsala Simsällskap            2:04.24   
  Rebecka Bankefors  1998      30.32        30.32   
  Tova Franzén  2001      31.33        1:01.65   
  Julia Norlin  1998      31.44        1:33.09   
  Saga Söderberg  1997      31.15        2:04.24   
                     
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    27.24  59.59  1:36.85    2:07.38   
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    28.78  1:02.06  1:39.06    2:10.21   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.02  1:01.48  1:41.45    2:12.24   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.49  1:02.54  1:42.50    2:13.15   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    28.10  1:02.51  1:43.16    2:15.69   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.56  1:03.85  1:44.62    2:16.50   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    30.00  1:03.91  1:44.57    2:17.26   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.91  1:04.37  1:45.66    2:17.53   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    29.24  1:04.12  1:46.22    2:17.86   
10  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    31.80  1:10.51  1:49.66    2:23.22   
11  Filip Antlöv  1998  Falu Simsällskap    29.44  1:08.07  1:49.08    2:23.92   
12  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.02  1:09.50  1:50.42    2:25.40   
13  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    32.25  1:08.36  1:51.93    2:25.77   
14  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    31.18  1:07.88  1:52.31    2:26.86   
15  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    31.61  1:11.48  1:53.93    2:27.84   
16  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.86  1:09.25  1:54.83    2:28.40   
17  Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.53  1:08.92  1:53.58    2:28.47   
18  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    32.44  1:10.54  1:54.67    2:29.08   
19  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    32.42  1:10.96  1:56.07    2:32.43   
20  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    33.64  1:13.84  1:58.74    2:34.31   
21  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    35.55  1:16.06  2:02.37    2:37.63   
22  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    35.39  1:15.96  2:02.20    2:38.27   
23  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    37.34  1:23.48  2:08.98    2:50.48   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 20 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.02  1:01.48  1:41.45    2:12.24   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.49  1:02.54  1:42.50    2:13.15   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    28.10  1:02.51  1:43.16    2:15.69   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.56  1:03.85  1:44.62    2:16.50   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    30.00  1:03.91  1:44.57    2:17.26   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.91  1:04.37  1:45.66    2:17.53   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    29.24  1:04.12  1:46.22    2:17.86   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    31.80  1:10.51  1:49.66    2:23.22   
Filip Antlöv  1998  Falu Simsällskap    29.44  1:08.07  1:49.08    2:23.92   
10  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.02  1:09.50  1:50.42    2:25.40   
11  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    32.25  1:08.36  1:51.93    2:25.77   
12  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    31.18  1:07.88  1:52.31    2:26.86   
13  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    31.61  1:11.48  1:53.93    2:27.84   
14  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.86  1:09.25  1:54.83    2:28.40   
15  Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.53  1:08.92  1:53.58    2:28.47   
16  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    32.44  1:10.54  1:54.67    2:29.08   
17  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    32.42  1:10.96  1:56.07    2:32.43   
18  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    33.64  1:13.84  1:58.74    2:34.31   
19  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    35.55  1:16.06  2:02.37    2:37.63   
20  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    35.39  1:15.96  2:02.20    2:38.27   
21  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    37.34  1:23.48  2:08.98    2:50.48   
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:07.32  2:17.24  3:27.87  4:38.95  9:21.61   
          5:49.95  7:00.22  8:10.48       
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:07.35  2:18.63  3:31.52  4:44.45  9:34.94   
          5:57.73  7:11.07  8:24.13       
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:08.01  2:19.97  3:32.71  4:45.10  9:35.07   
          5:57.66  7:11.05  8:24.71       
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    1:06.67  2:19.39  3:33.47  4:48.67  9:44.87   
          6:04.23  7:19.90  8:34.67       
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:08.13  2:19.93  3:33.58  4:48.06  9:46.48   
          6:03.60  7:18.40  8:33.46       
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    1:10.35  2:25.15  3:40.87  4:56.65  9:55.55   
          6:12.57  7:27.65  8:42.56       
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:08.51  2:23.86  3:40.37  4:56.66  10:00.68   
          6:12.83  7:29.35  8:45.98       
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    1:09.39  2:24.22  3:40.95  4:57.81  10:07.13   
          6:17.13  7:35.64  8:53.03       
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:08.64  2:24.24  3:40.65  4:58.46  10:11.30   
          6:16.31  7:34.89  8:54.43       
10  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:09.29  2:25.39  3:43.51  5:01.70  10:16.46   
          6:21.40  7:41.09  9:00.18       
11  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    1:10.32  2:26.44  3:43.56  5:02.35  10:24.97   
          6:23.03  7:45.85  9:07.52       
12  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    1:14.31  2:34.01  3:53.63  5:12.49  10:25.01   
          6:31.61  7:50.21  9:09.77       
13  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    1:13.03  2:31.43  3:51.07  5:11.29  10:26.72   
          6:31.52  7:51.94  9:11.13       
14  Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    1:14.45  2:34.46  3:54.96  5:16.05  10:31.99   
          6:34.63  7:54.95  9:15.22       
15  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:12.20  2:35.09  4:00.28  5:26.48  11:01.91   
          6:51.94  8:16.31  9:39.59       
16  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    1:16.43  2:42.32  4:07.32  5:32.82  11:12.03   
          6:57.78  8:23.77  9:48.53       
17  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:21.18  2:48.96  4:17.71  5:47.68  11:36.60   
          7:16.48  8:46.08  10:13.48       
18  Nellie Höök  2001  Filipstads Simklubb    1:20.24  2:48.12  4:15.90  5:45.50  11:41.89   
          7:16.12  8:46.36  10:15.93       
19  Linnea Hedvall  1999  Leksands Simförening    1:20.24  2:49.01  4:20.91  5:54.77  12:14.50   
          7:29.49  9:06.01  10:41.67       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:07.32  2:17.24  3:27.87  4:38.95  9:21.61   
          5:49.95  7:00.22  8:10.48       
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:07.35  2:18.63  3:31.52  4:44.45  9:34.94   
          5:57.73  7:11.07  8:24.13       
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:08.01  2:19.97  3:32.71  4:45.10  9:35.07   
          5:57.66  7:11.05  8:24.71       
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    1:06.67  2:19.39  3:33.47  4:48.67  9:44.87   
          6:04.23  7:19.90  8:34.67       
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:08.13  2:19.93  3:33.58  4:48.06  9:46.48   
          6:03.60  7:18.40  8:33.46       
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    1:10.35  2:25.15  3:40.87  4:56.65  9:55.55   
          6:12.57  7:27.65  8:42.56       
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:08.51  2:23.86  3:40.37  4:56.66  10:00.68   
          6:12.83  7:29.35  8:45.98       
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    1:09.39  2:24.22  3:40.95  4:57.81  10:07.13   
          6:17.13  7:35.64  8:53.03       
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:08.64  2:24.24  3:40.65  4:58.46  10:11.30   
          6:16.31  7:34.89  8:54.43       
10  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:09.29  2:25.39  3:43.51  5:01.70  10:16.46   
          6:21.40  7:41.09  9:00.18       
11  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    1:10.32  2:26.44  3:43.56  5:02.35  10:24.97   
          6:23.03  7:45.85  9:07.52       
12  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    1:14.31  2:34.01  3:53.63  5:12.49  10:25.01   
          6:31.61  7:50.21  9:09.77       
13  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    1:13.03  2:31.43  3:51.07  5:11.29  10:26.72   
          6:31.52  7:51.94  9:11.13       
14  Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    1:14.45  2:34.46  3:54.96  5:16.05  10:31.99   
          6:34.63  7:54.95  9:15.22       
15  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:12.20  2:35.09  4:00.28  5:26.48  11:01.91   
          6:51.94  8:16.31  9:39.59       
16  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    1:16.43  2:42.32  4:07.32  5:32.82  11:12.03   
          6:57.78  8:23.77  9:48.53       
17  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:21.18  2:48.96  4:17.71  5:47.68  11:36.60   
          7:16.48  8:46.08  10:13.48       
18  Nellie Höök  2001  Filipstads Simklubb    1:20.24  2:48.12  4:15.90  5:45.50  11:41.89   
          7:16.12  8:46.36  10:15.93       
19  Linnea Hedvall  1999  Leksands Simförening    1:20.24  2:49.01  4:20.91  5:54.77  12:14.50   
          7:29.49  9:06.01  10:41.67       
                     
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 22.74 2013-01-20 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 22.74 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Björn C-G Calleberg  1981  Örebro Simallians            24.19   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            24.21   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb            24.73   
Hampus Ny  1990  Strängnäs Simklubb            24.74   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            24.83   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            24.85   
Emil Gilliusson  1993  Karlstads Simsällskap            25.07   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            25.17   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            25.20   
10  Edmon Torosyan  1997  Upsala Simsällskap            25.21   
11  André Gradin  1994  Örebro Simallians            25.39   
12  Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap            25.53   
12  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            25.53   
14  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            25.62   
15  Mustafa Aljamal  1994  Harnäs Skutskär Simsällskap            25.67   
16  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            25.84   
17  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            25.88   
18  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            25.94   
19  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            26.43   
20  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            26.56   
21  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            26.67   
22  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            26.72   
23  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            27.02   
24  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            27.39   
25  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            27.71   
26  David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap            27.81   
27  Elias Landström  2000  Örebro Simallians            28.00   
28  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            28.12   
29  Armin Azadeh  1996  Upsala Simsällskap            28.17   
30  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            28.40   
31  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap            28.84   
32  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            28.85   
33  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            28.87   
34  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            29.09   
35  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            29.69   
36  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            29.90   
37  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            30.05   
                     
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 22.74 2013-01-20 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 22.74 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            24.21   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb            24.73   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            24.83   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            24.85   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            25.17   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            25.20   
Edmon Torosyan  1997  Upsala Simsällskap            25.21   
André Gradin  1994  Örebro Simallians            25.39   
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap            25.53   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            25.53   
11  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            25.62   
12  Mustafa Aljamal  1994  Harnäs Skutskär Simsällskap            25.67   
13  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            25.84   
14  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            25.88   
15  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            25.94   
16  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            26.43   
17  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            26.56   
18  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            26.67   
19  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            26.72   
20  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            27.02   
21  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            27.39   
22  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            27.71   
23  David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap            27.81   
24  Elias Landström  2000  Örebro Simallians            28.00   
25  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            28.12   
26  Armin Azadeh  1996  Upsala Simsällskap            28.17   
27  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            28.40   
28  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap            28.84   
29  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            28.85   
30  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            28.87   
31  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            29.09   
32  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            29.69   
33  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            29.90   
34  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            30.05   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb            27.15   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            27.15   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening            27.33   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            27.50   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            27.66   
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            27.70   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            27.75   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb            28.37   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            28.59   
10  Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb            28.77   
11  Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            28.93   
12  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            29.03   
13  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            29.04   
14  Solveig Ramallo  1993  Karlstads Simsällskap            29.09   
15  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            29.12   
16  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            29.14   
17  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            29.26   
18  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            29.27   
19  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap            29.41   
20  Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb            29.43   
21  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            29.48   
22  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            29.58   
23  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            29.76   
24  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            29.78   
25  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb            29.85   
26  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            29.89   
27  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            29.94   
28  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb            30.11   
29  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            30.16   
30  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            30.21   
31  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            30.26   
32  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            30.28   
33  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            30.31   
34  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap            30.51   
35  Rebecka Bankefors  1998  Upsala Simsällskap            30.55   
36  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            30.56   
37  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            30.76   
38  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            30.82   
39  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            30.95   
40  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            31.23   
41  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            31.29   
42  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap            31.36   
43  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            31.59   
44  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            32.12   
45  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening            32.29   
46  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap            32.65   
47  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening            33.55   
48  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora            33.77   
49  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap            34.38   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb            27.15   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            27.15   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening            27.33   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            27.50   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            27.66   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            27.75   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb            28.37   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            28.59   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb            28.77   
10  Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            28.93   
11  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            29.03   
12  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            29.04   
13  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            29.12   
14  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            29.14   
15  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            29.26   
16  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            29.27   
17  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap            29.41   
18  Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb            29.43   
19  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            29.48   
20  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            29.58   
21  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            29.76   
22  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            29.78   
23  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb            29.85   
24  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            29.89   
25  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            29.94   
26  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb            30.11   
27  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            30.16   
28  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            30.21   
29  Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            30.26   
30  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            30.28   
31  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            30.31   
32  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap            30.51   
33  Rebecka Bankefors  1998  Upsala Simsällskap            30.55   
34  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            30.56   
35  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            30.76   
36  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            30.82   
37  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            30.95   
38  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            31.23   
39  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            31.29   
40  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap            31.36   
41  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            31.59   
42  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            32.12   
43  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening            32.29   
44  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap            32.65   
45  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening            33.55   
46  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora            33.77   
47  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap            34.38   
                     
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.75 2012-12-01 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.89 2001-12-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    33.30  1:11.06  1:49.79    2:27.37   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    34.27  1:12.42  1:51.98    2:31.26   
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    34.35  1:13.77  1:54.43    2:34.62   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    34.53  1:14.21  1:54.50    2:35.93   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.51  1:10.16  1:51.74    2:36.50   
William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.16  1:15.73  1:57.92    2:41.24   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    36.16  1:18.49  2:01.32    2:42.55   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    35.35  1:16.65  1:59.82    2:42.65   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    37.00  1:19.02  2:02.71    2:45.20   
10  Pelle Högfors  1987  Gimo Simsällskap    37.46  1:20.43  2:05.78    2:50.74   
11  Marcus Ålenius  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.18  1:23.74  2:08.23    2:52.03   
12  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    40.67  1:27.01  2:13.88    2:58.47   
13  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    39.95  1:28.54  2:15.61    3:01.61   
                     
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.75 2012-12-01 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.89 2001-12-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    33.30  1:11.06  1:49.79    2:27.37   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    34.27  1:12.42  1:51.98    2:31.26   
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    34.35  1:13.77  1:54.43    2:34.62   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    34.53  1:14.21  1:54.50    2:35.93   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.51  1:10.16  1:51.74    2:36.50   
William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.16  1:15.73  1:57.92    2:41.24   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    36.16  1:18.49  2:01.32    2:42.55   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    35.35  1:16.65  1:59.82    2:42.65   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    37.00  1:19.02  2:02.71    2:45.20   
10  Marcus Ålenius  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.18  1:23.74  2:08.23    2:52.03   
11  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    40.67  1:27.01  2:13.88    2:58.47   
12  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    39.95  1:28.54  2:15.61    3:01.61   
                     
 
Gren 7, 200m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:25.07 2011-11-24 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:25.07 2011-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:33.01 2014-10-19 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:33.01 2014-10-19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.84  1:14.71  1:54.59    2:34.45   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.64  1:17.40  1:58.71    2:40.56   
Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.80  1:16.84  1:59.18    2:42.02   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    35.93  1:17.03  1:59.64    2:44.84   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    38.35  1:21.19  2:04.17    2:47.67   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    37.71  1:20.58  2:04.16    2:48.19   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    40.27  1:24.18  2:06.30    2:49.92   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    38.09  1:21.89  2:06.23    2:51.34   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    38.30  1:21.95  2:07.79    2:52.40   
10  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    36.94  1:20.93  2:05.91    2:52.90   
11  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    39.28  1:23.74  2:10.00    2:53.15   
12  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    39.43  1:23.61  2:08.81    2:53.34   
13  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    39.42  1:24.48  2:10.41    2:55.87   
14  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    39.50  1:24.45  2:10.84    2:56.47   
15  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    39.30  1:24.40  2:11.24    2:56.85   
16  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    38.90  1:23.55  2:11.27    2:58.49   
17  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.26  1:26.35  2:13.79    3:00.69   
18  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    40.76  1:27.53  2:14.80    3:01.70   
19  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    40.51  1:26.81  2:15.54    3:01.72   
20  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    40.63  1:26.62  2:14.50    3:02.28   
21  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    40.46  1:27.07  2:14.49    3:02.74   
22  Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    40.95  1:27.59  2:15.52    3:03.15   
23  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    41.73  1:29.63  2:18.07    3:05.84   
                     
 
Gren 7, 200m Bröstsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:25.07 2011-11-24 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:25.07 2011-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:33.01 2014-10-19 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:33.01 2014-10-19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.84  1:14.71  1:54.59    2:34.45   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.64  1:17.40  1:58.71    2:40.56   
Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.80  1:16.84  1:59.18    2:42.02   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    35.93  1:17.03  1:59.64    2:44.84   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    38.35  1:21.19  2:04.17    2:47.67   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    37.71  1:20.58  2:04.16    2:48.19   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    40.27  1:24.18  2:06.30    2:49.92   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    38.09  1:21.89  2:06.23    2:51.34   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    38.30  1:21.95  2:07.79    2:52.40   
10  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    36.94  1:20.93  2:05.91    2:52.90   
11  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    39.28  1:23.74  2:10.00    2:53.15   
12  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    39.43  1:23.61  2:08.81    2:53.34   
13  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    39.42  1:24.48  2:10.41    2:55.87   
14  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    39.50  1:24.45  2:10.84    2:56.47   
15  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    39.30  1:24.40  2:11.24    2:56.85   
16  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    38.90  1:23.55  2:11.27    2:58.49   
17  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.26  1:26.35  2:13.79    3:00.69   
18  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    40.76  1:27.53  2:14.80    3:01.70   
19  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    40.51  1:26.81  2:15.54    3:01.72   
20  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    40.63  1:26.62  2:14.50    3:02.28   
21  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    40.46  1:27.07  2:14.49    3:02.74   
22  Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    40.95  1:27.59  2:15.52    3:03.15   
23  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    41.73  1:29.63  2:18.07    3:05.84   
                     
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Adam Ackerstierna (1995) 54.83 2011-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Adam Ackerstierna (1995) 54.83 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    27.12        57.18   
André Gradin  1994  Örebro Simallians    26.36        57.40   
Emil Gilliusson  1993  Karlstads Simsällskap    26.98        58.09   
Hampus Ny  1990  Strängnäs Simklubb    26.84        59.11   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    27.68        59.29   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    28.11        59.57   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    27.97        59.65   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.71        59.74   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    27.58        59.78   
10  Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    27.45        59.92   
11  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    27.63        1:00.04   
12  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    28.45        1:01.12   
13  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    28.23        1:01.13   
14  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    28.17        1:01.44   
15  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.70        1:04.44   
16  Filip Antlöv  1998  Falu Simsällskap    30.22        1:05.77   
17  Elias Landström  2000  Örebro Simallians    29.92        1:05.83   
18  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    30.32        1:06.67   
19  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.97        1:07.92   
20  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    31.44        1:08.00   
21  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    33.34        1:11.28   
22  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    32.60        1:11.32   
23  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    32.37        1:14.03   
24  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    32.80        1:15.13   
25  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap    33.20        1:15.47   
26  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    35.08        1:17.61   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Adam Ackerstierna (1995) 54.83 2011-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Adam Ackerstierna (1995) 54.83 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
André Gradin  1994  Örebro Simallians    26.36        57.40   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    27.68        59.29   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    28.11        59.57   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    27.97        59.65   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.71        59.74   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    27.58        59.78   
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    27.45        59.92   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    27.63        1:00.04   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    28.45        1:01.12   
10  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    28.23        1:01.13   
11  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    28.17        1:01.44   
12  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.70        1:04.44   
13  Filip Antlöv  1998  Falu Simsällskap    30.22        1:05.77   
14  Elias Landström  2000  Örebro Simallians    29.92        1:05.83   
15  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    30.32        1:06.67   
16  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.97        1:07.92   
17  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    31.44        1:08.00   
18  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    33.34        1:11.28   
19  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    32.60        1:11.32   
20  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    32.37        1:14.03   
21  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    32.80        1:15.13   
22  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap    33.20        1:15.47   
23  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    35.08        1:17.61   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 1:02.35 2012-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 1:02.35 2012-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.91        1:04.24   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.80        1:04.46   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    30.26        1:05.53   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.08        1:05.57   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    30.71        1:06.17   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.78        1:07.30   
Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    31.48        1:07.47   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    31.88        1:08.80   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    32.23        1:09.06   
10  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.34        1:10.17   
11  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    33.45        1:10.91   
12  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.73        1:11.38   
13  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.48        1:12.50   
14  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    34.11        1:14.67   
15  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    33.73        1:15.01   
16  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    34.02        1:15.09   
17  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    33.74        1:15.20   
18  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.78        1:15.51   
19  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    34.86        1:15.59   
20  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    35.02        1:16.74   
21  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap    35.13        1:16.93   
22  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    35.39        1:17.14   
23  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    35.44        1:17.20   
24  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    34.51        1:18.14   
25  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    35.04        1:18.17   
26  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    36.00        1:19.52   
27  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    37.57        1:19.58   
28  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    36.40        1:20.68   
29  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    38.20        1:21.74   
30  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    37.66        1:22.07   
31  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    38.26        1:23.53   
32  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    38.72        1:25.59   
33  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    37.76        1:25.93   
34  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    41.89        1:33.89   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 1:02.35 2012-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 1:02.35 2012-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.91        1:04.24   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.80        1:04.46   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    30.26        1:05.53   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.08        1:05.57   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    30.71        1:06.17   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.78        1:07.30   
Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    31.48        1:07.47   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    31.88        1:08.80   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    32.23        1:09.06   
10  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.34        1:10.17   
11  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    33.45        1:10.91   
12  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.73        1:11.38   
13  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.48        1:12.50   
14  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    34.11        1:14.67   
15  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    33.73        1:15.01   
16  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    34.02        1:15.09   
17  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    33.74        1:15.20   
18  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.78        1:15.51   
19  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    34.86        1:15.59   
20  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    35.02        1:16.74   
21  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap    35.13        1:16.93   
22  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    35.39        1:17.14   
23  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    35.44        1:17.20   
24  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    34.51        1:18.14   
25  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    35.04        1:18.17   
26  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    36.00        1:19.52   
27  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    37.57        1:19.58   
28  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    36.40        1:20.68   
29  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    38.20        1:21.74   
30  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    37.66        1:22.07   
31  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    38.26        1:23.53   
32  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    38.72        1:25.59   
33  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    37.76        1:25.93   
34  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    41.89        1:33.89   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 3:52.21 2012-11-22 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 3:53.50 2010-12-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    58.34  1:58.80  2:57.79    3:55.70   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    58.52  1:59.92  3:00.63    4:00.22   
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    59.02  2:00.51  3:03.33    4:06.30   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    59.76  2:04.48  3:11.39    4:17.62   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    1:00.60  2:07.39  3:16.71    4:23.60   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    1:02.92  2:11.68  3:19.13    4:26.53   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:02.09  2:09.74  3:19.36    4:27.52   
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    1:03.23  2:10.76  3:18.03    4:27.89   
Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:04.26  2:14.24  3:24.66    4:34.21   
10  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:03.82  2:13.37  3:24.51    4:34.60   
11  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:04.15  2:13.07  3:24.61    4:35.33   
12  Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:05.91  2:17.10  3:28.29    4:36.54   
13  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    1:05.26  2:16.20  3:28.26    4:36.78   
14  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    1:06.69  2:18.21  3:29.38    4:39.38   
15  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:05.62  2:17.66  3:29.59    4:40.43   
16  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:04.36  2:17.09  3:30.03    4:43.24   
17  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    1:06.55  2:19.89  3:33.14    4:47.22   
18  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    1:04.92  2:18.45  3:34.25    4:47.81   
19  Armin Azadeh  1996  Upsala Simsällskap    1:03.57  2:18.06  3:34.74    4:50.50   
20  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    1:07.64  2:21.72  3:37.11    4:52.70   
21  Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:12.37  2:30.27  3:47.99    5:04.65   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 3:52.21 2012-11-22 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 3:53.50 2010-12-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    58.34  1:58.80  2:57.79    3:55.70   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    58.52  1:59.92  3:00.63    4:00.22   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    59.76  2:04.48  3:11.39    4:17.62   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    1:00.60  2:07.39  3:16.71    4:23.60   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    1:02.92  2:11.68  3:19.13    4:26.53   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:02.09  2:09.74  3:19.36    4:27.52   
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    1:03.23  2:10.76  3:18.03    4:27.89   
Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:04.26  2:14.24  3:24.66    4:34.21   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:03.82  2:13.37  3:24.51    4:34.60   
10  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:04.15  2:13.07  3:24.61    4:35.33   
11  Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:05.91  2:17.10  3:28.29    4:36.54   
12  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    1:05.26  2:16.20  3:28.26    4:36.78   
13  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    1:06.69  2:18.21  3:29.38    4:39.38   
14  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:05.62  2:17.66  3:29.59    4:40.43   
15  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:04.36  2:17.09  3:30.03    4:43.24   
16  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    1:06.55  2:19.89  3:33.14    4:47.22   
17  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    1:04.92  2:18.45  3:34.25    4:47.81   
18  Armin Azadeh  1996  Upsala Simsällskap    1:03.57  2:18.06  3:34.74    4:50.50   
19  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    1:07.64  2:21.72  3:37.11    4:52.70   
20  Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:12.37  2:30.27  3:47.99    5:04.65   
                     
 
Gren 11, 4X200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Västerås Damer Lag 1  Västerås Simsällskap            8:48.47   
  Hannah Brunzell  2001      1:04.64  2:14.85      2:14.85   
  Victoria Åberg  2001      1:04.69  2:12.33      4:27.18   
  Clara Wiman  1996      1:02.74  2:09.46      6:36.64   
  Lina Berggren  1998      1:03.06  2:11.83      8:48.47   
                     
Strängnäs Damer  Strängnäs Simklubb            8:54.43   
  Emma Bergkvist  2000      1:03.90  2:10.82      2:10.82   
  Wilma Wennerberg  2001      1:08.09  2:23.74      4:34.56   
  Anna Eriksson  1999      1:03.33  2:11.51      6:46.07   
  Lisa Eriksson  1998      1:01.89  2:08.36      8:54.43   
                     
Eskilstuna Damer  Eskilstuna Simklubb            9:09.41   
  Ebba Engström  1995      1:05.00  2:15.41      2:15.41   
  Linnea Fundberg  1999      1:05.19  2:17.63      4:33.04   
  Nelly Neuman  1996      1:05.32  2:16.92      6:49.96   
  Jennie Isaksen  2000      1:07.32  2:19.45      9:09.41   
                     
Ludvika Ss Damer  Ludvika Simsällskap            9:14.18   
  Anna Miram  1999      1:05.03  2:15.01      2:15.01   
  Frida Lannhard  2000      1:05.73  2:15.12      4:30.13   
  Cecilia Czarnecki  1999      1:08.38  2:21.23      6:51.36   
  Rebecka Östh  1999      1:07.61  2:22.82      9:14.18   
                     
Säffle Ss Damer  Säffle Simsällskap            9:27.10   
  Julia Mulikova  1998      1:09.38  2:23.51      2:23.51   
  Therese Johansson  1999      1:14.43  2:33.77      4:57.28   
  Elin Thörner  1998      1:05.03  2:17.88      7:15.16   
  Petra Johansson  1997      1:04.20  2:11.94      9:27.10   
                     
Västerås Damer Lag 2  Västerås Simsällskap            9:28.90   
  Andréa Persson  1999      1:07.34  2:18.06      2:18.06   
  Malin Eklund  2001      1:07.83  2:21.47      4:39.53   
  Filippa Sterling  2002      1:09.37  2:24.48      7:04.01   
  Edith Jernstedt  2002      1:10.27  2:24.89      9:28.90   
                     
Ösa Damer  Örebro Simallians            9:32.32   
  Isabelle Fredriksson  1999      1:09.03  2:20.97      2:20.97   
  Lina Nederman  2000      1:11.66  2:21.99      4:42.96   
  Clara Momats  2000      1:09.50  2:25.36      7:08.32   
  Ida Nederman  2000      1:10.37  2:24.00      9:32.32   
                     
Karlstad Damer [lag1]  Karlstads Simsällskap            9:45.06   
  Linnéa Englund  2003      1:09.24  2:20.94      2:20.94   
  Solveig Ramallo  1993      1:08.36  2:21.80      4:42.74   
  Lina Watz  1996      1:08.26  2:23.47      7:06.21   
  Michaela Thyberg  2000      1:15.22  2:38.85      9:45.06   
                     
                     
 
Gren 12, 4X50m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa Herrar  Örebro Simallians            1:47.59   
  Joachim Wiking  1987      28.10        28.10   
  Björn C-G Calleberg  1981      29.61        57.71   
  André Gradin  1994      25.63        1:23.34   
  Dennis Finnström  1995      24.25        1:47.59   
                     
Eskilstuna Herrar  Eskilstuna Simklubb            1:50.06   
  Axel Brorsson  1996      27.92        27.92   
  Eldin Kadic  1999      30.86        58.78   
  Karl Lindoff  1998      25.89        1:24.67   
  William Brand  1998      25.39        1:50.06   
                     
Karlstad Herrar [lag 1]  Karlstads Simsällskap            1:50.34   
  Oskar Olsson  1995      27.85        27.85   
  Elias Haglund  1996      30.90        58.75   
  Johan Rydahl  2001      25.97        1:24.72   
  Niclas Lindow  1999      25.62        1:50.34   
                     
Säffle Ss Herrar  Säffle Simsällskap            1:58.69   
  Anton Klasson  1998      31.02        31.02   
  Simon Wanna  1996      32.63        1:03.65   
  Carl Rogne  1996      27.06        1:30.71   
  Ludvig Nyrén  1997      27.98        1:58.69   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 2  Eskilstuna Simklubb            2:01.86   
  Stefan Biscevic  1998      30.83        30.83   
  Marko Biscevic  1998      35.29        1:06.12   
  Viktor Syrén  2000      30.57        1:36.69   
  Erik Skogfors  1996      25.17        2:01.86   
                     
Upsala S Herrar  Upsala Simsällskap            2:02.11   
  Edmon Torosyan  1997      30.74        30.74   
  Carl Göransson  2000      36.35        1:07.09   
  Nathaniel Jousefi  1997      27.15        1:34.24   
  Armin Azadeh  1996      27.87        2:02.11   
                     
Karlstad Herrar [lag 2]  Karlstads Simsällskap            2:03.10   
  Anton Björck-Teuscher  1993      29.14        29.14   
  August Mathisen  2001      37.49        1:06.63   
  Emil Gilliusson  1993      25.82        1:32.45   
  Ludwig Larsson  2000      30.65        2:03.10   
                     
Västerås Herrar Lag 2  Västerås Simsällskap            2:03.53   
  Johan Brewitz  2001      32.76        32.76   
  Jesper Eklund  1998      32.60        1:05.36   
  Harald Brobacke  1999      30.59        1:35.95   
  Anton Johansson  1999      27.58        2:03.53   
                     
Ludvika Ss Herrar [1994]  Ludvika Simsällskap            2:08.09   
  Erik Krysén  2000      34.05        34.05   
  Jakob Gustafsson  1999      37.13        1:11.18   
  Anton Campalto  1998      30.16        1:41.34   
  Henrik Bransell  1999      26.75        2:08.09   
                     
Harnäs Sku Herrar Lag 2  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
  Erik Forsström  1999      31.40        31.40   
  Marcus Ålenius  2001      35.47        1:06.87   
                     
Västerås Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap            DSQ   
  Linus Kanth  1991      26.49        26.49   
  Lukas Steiner  1998      31.49        57.98   
  Filip Björkholm  1998      27.59        1:25.57   
                     
                     
 
Gren 13, 400m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 4:48.04 2012-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 4:48.04 2012-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:07.34  2:26.59  3:55.50    5:09.33   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    1:12.55  2:30.52  4:01.17    5:10.05   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:13.42  2:35.77  3:59.94    5:10.80   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    1:14.55  2:40.51  4:06.23    5:18.77   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:18.72  2:43.25  4:16.21    5:30.58   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    1:17.09  2:43.27  4:13.85    5:31.38   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:19.48  2:48.26  4:25.52    5:37.59   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:19.83  2:48.97  4:28.36    5:46.59   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    1:21.42  2:51.02  4:36.86    5:50.73   
10  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:25.47  2:56.36  4:29.90    5:51.34   
11  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:20.52  2:51.67  4:37.28    5:58.05   
12  Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    1:24.02  3:00.66  4:47.27    5:59.87   
13  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    1:28.06  2:59.37  4:44.42    6:00.08   
14  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:23.42  3:04.07  4:47.23    6:10.87   
15  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    1:32.56  3:07.03  4:57.09    6:22.98   
                     
 
Gren 13, 400m Medley Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 4:48.04 2012-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 4:48.04 2012-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:07.34  2:26.59  3:55.50    5:09.33   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    1:12.55  2:30.52  4:01.17    5:10.05   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:13.42  2:35.77  3:59.94    5:10.80   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    1:14.55  2:40.51  4:06.23    5:18.77   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:18.72  2:43.25  4:16.21    5:30.58   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    1:17.09  2:43.27  4:13.85    5:31.38   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:19.48  2:48.26  4:25.52    5:37.59   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:19.83  2:48.97  4:28.36    5:46.59   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    1:21.42  2:51.02  4:36.86    5:50.73   
10  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:25.47  2:56.36  4:29.90    5:51.34   
11  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:20.52  2:51.67  4:37.28    5:58.05   
12  Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    1:24.02  3:00.66  4:47.27    5:59.87   
13  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    1:28.06  2:59.37  4:44.42    6:00.08   
14  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:23.42  3:04.07  4:47.23    6:10.87   
15  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    1:32.56  3:07.03  4:57.09    6:22.98   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 24.78 2013-09-21 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 24.78 2013-01-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            25.84   
André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.02   
Emil Gilliusson  1993  Karlstads Simsällskap            26.28   
Hampus Ny  1990  Strängnäs Simklubb            26.33   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            26.78   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            26.83   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.86   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            27.06   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.09   
10  Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap            27.10   
11  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            27.25   
12  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            27.42   
13  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            27.72   
14  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap            27.89   
15  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            27.91   
16  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            29.00   
17  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            29.60   
18  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            29.67   
19  Elias Landström  2000  Örebro Simallians            29.93   
20  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.00   
21  Armin Azadeh  1996  Upsala Simsällskap            30.35   
22  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap            30.50   
22  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            30.50   
24  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap            30.64   
25  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            30.70   
26  Edmon Torosyan  1997  Upsala Simsällskap            30.78   
27  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            30.86   
28  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            32.29   
29  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            32.31   
30  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            32.42   
31  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            32.59   
32  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            32.60   
33  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            34.80   
34  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            36.04   
Mustafa Aljamal  1994  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 24.78 2013-09-21 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 24.78 2013-01-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.02   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            26.78   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            26.83   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.86   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            27.06   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.09   
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap            27.10   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            27.25   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            27.42   
10  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            27.72   
11  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap            27.89   
12  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            27.91   
13  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            29.00   
14  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            29.60   
15  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            29.67   
16  Elias Landström  2000  Örebro Simallians            29.93   
17  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.00   
18  Armin Azadeh  1996  Upsala Simsällskap            30.35   
19  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap            30.50   
19  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            30.50   
21  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap            30.64   
22  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            30.70   
23  Edmon Torosyan  1997  Upsala Simsällskap            30.78   
24  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            30.86   
25  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            32.29   
26  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            32.31   
27  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            32.42   
28  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            32.59   
29  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            32.60   
30  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            34.80   
31  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            36.04   
Mustafa Aljamal  1994  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 26.63 2011-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 26.63 2011-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            28.89   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening            28.95   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            29.09   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            29.13   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            29.68   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap            30.06   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb            30.30   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb            30.44   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            30.45   
10  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            30.47   
11  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            30.72   
12  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap            31.03   
13  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            31.49   
14  Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap            31.74   
14  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.74   
16  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            31.93   
17  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            32.25   
18  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            32.37   
19  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            33.01   
20  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb            33.08   
21  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            33.23   
22  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            33.41   
23  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            33.43   
24  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb            33.50   
25  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            33.63   
26  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            33.77   
27  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            33.91   
28  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            33.96   
29  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            34.05   
30  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            34.10   
31  Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb            34.15   
32  Solveig Ramallo  1993  Karlstads Simsällskap            34.24   
33  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            34.26   
34  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            34.39   
35  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap            34.58   
36  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            34.59   
37  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap            34.71   
38  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap            34.76   
39  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            34.79   
40  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            35.05   
41  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            35.39   
42  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening            36.69   
43  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap            36.88   
44  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            37.09   
45  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening            37.10   
46  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena            47.48   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 26.63 2011-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 26.63 2011-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            28.89   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening            28.95   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            29.09   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            29.13   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            29.68   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap            30.06   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb            30.30   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb            30.44   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            30.45   
10  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            30.47   
11  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            30.72   
12  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap            31.03   
13  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            31.49   
14  Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap            31.74   
14  Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.74   
16  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            31.93   
17  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            32.25   
18  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            32.37   
19  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            33.01   
20  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb            33.08   
21  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            33.23   
22  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            33.41   
23  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            33.43   
24  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb            33.50   
25  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            33.63   
26  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap            33.77   
27  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            33.91   
28  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap            33.96   
29  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            34.05   
30  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            34.10   
31  Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb            34.15   
32  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            34.26   
33  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            34.39   
34  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap            34.58   
35  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            34.59   
36  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap            34.71   
37  Miranda Söderberg  1999  Upsala Simsällskap            34.76   
38  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            34.79   
39  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            35.05   
40  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            35.39   
41  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening            36.69   
42  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap            36.88   
43  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            37.09   
44  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening            37.10   
45  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena            47.48   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:02.00 2010-12-03 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:02.00 2010-12-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    30.87  1:03.67  1:37.11    2:10.53   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    31.07  1:05.47  1:39.79    2:12.70   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    30.97  1:05.55  1:40.75    2:14.53   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    31.06  1:05.69  1:40.83    2:15.24   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    32.41  1:08.13  1:44.20    2:18.35   
Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.49  1:09.18  1:44.86    2:20.18   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    32.34  1:08.41  1:45.35    2:21.19   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    33.40  1:09.12  1:46.05    2:21.53   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    33.47  1:10.03  1:47.67    2:23.79   
10  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    33.30  1:09.94  1:46.55    2:24.42   
11  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.03  1:11.21  1:48.59    2:26.25   
12  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    33.36  1:10.18  1:48.32    2:26.36   
13  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    33.95  1:11.27  1:50.19    2:28.00   
14  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    34.10  1:12.71  1:53.05    2:31.28   
15  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    36.60  1:15.01  1:54.04    2:32.53   
16  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    33.91  1:12.88  1:53.62    2:32.82   
17  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    37.58  1:15.87  1:54.47    2:33.17   
18  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    37.28  1:16.62  1:55.84    2:33.82   
19  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    35.54  1:15.21  1:56.93    2:35.91   
20  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    34.97  1:15.58  1:57.07    2:35.99   
21  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    36.61  1:16.89  1:57.19    2:37.22   
22  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    36.72  1:16.95  1:58.89    2:37.97   
23  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    36.67  1:17.80  1:59.93    2:40.63   
24  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    37.25  1:18.06  1:59.99    2:41.40   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:02.00 2010-12-03 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:02.00 2010-12-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    31.07  1:05.47  1:39.79    2:12.70   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    30.97  1:05.55  1:40.75    2:14.53   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    31.06  1:05.69  1:40.83    2:15.24   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    32.41  1:08.13  1:44.20    2:18.35   
Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.49  1:09.18  1:44.86    2:20.18   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    32.34  1:08.41  1:45.35    2:21.19   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    33.40  1:09.12  1:46.05    2:21.53   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    33.47  1:10.03  1:47.67    2:23.79   
Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    33.30  1:09.94  1:46.55    2:24.42   
10  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.03  1:11.21  1:48.59    2:26.25   
11  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    33.36  1:10.18  1:48.32    2:26.36   
12  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    33.95  1:11.27  1:50.19    2:28.00   
13  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    34.10  1:12.71  1:53.05    2:31.28   
14  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    36.60  1:15.01  1:54.04    2:32.53   
15  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    33.91  1:12.88  1:53.62    2:32.82   
16  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    37.58  1:15.87  1:54.47    2:33.17   
17  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    37.28  1:16.62  1:55.84    2:33.82   
18  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    35.54  1:15.21  1:56.93    2:35.91   
19  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    34.97  1:15.58  1:57.07    2:35.99   
20  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    36.61  1:16.89  1:57.19    2:37.22   
21  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    36.72  1:16.95  1:58.89    2:37.97   
22  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    36.67  1:17.80  1:59.93    2:40.63   
23  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    37.25  1:18.06  1:59.99    2:41.40   
                     
 
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 2:19.42 2011-02-12 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:19.42 2012-10-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    33.38  1:09.01  1:45.18    2:20.37   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    34.38  1:10.48  1:46.25    2:21.50   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    33.73  1:09.78  1:47.25    2:24.23   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    35.85  1:15.55  1:55.00    2:33.59   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    36.30  1:15.71  1:56.49    2:36.22   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    36.93  1:17.14  1:58.19    2:37.21   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    36.46  1:16.64  1:57.26    2:37.83   
Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    36.25  1:16.24  1:58.00    2:37.95   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    38.84  1:19.60  2:00.66    2:39.08   
10  Rebecka Bankefors  1998  Upsala Simsällskap    35.77  1:16.22  1:57.74    2:39.76   
11  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    37.43  1:18.25  2:00.24    2:41.04   
12  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    37.32  1:18.45  2:01.01    2:42.19   
13  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    39.31  1:20.57  2:02.03    2:42.44   
14  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    38.25  1:20.55  2:02.74    2:43.31   
15  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    37.85  1:19.75  2:02.33    2:44.28   
16  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    39.48  1:22.22  2:06.11    2:48.90   
17  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    40.42  1:23.50  2:07.39    2:50.85   
                     
 
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 2:19.42 2011-02-12 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:19.42 2012-10-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    33.38  1:09.01  1:45.18    2:20.37   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    34.38  1:10.48  1:46.25    2:21.50   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    33.73  1:09.78  1:47.25    2:24.23   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    35.85  1:15.55  1:55.00    2:33.59   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    36.30  1:15.71  1:56.49    2:36.22   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    36.93  1:17.14  1:58.19    2:37.21   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    36.46  1:16.64  1:57.26    2:37.83   
Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    36.25  1:16.24  1:58.00    2:37.95   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    38.84  1:19.60  2:00.66    2:39.08   
10  Rebecka Bankefors  1998  Upsala Simsällskap    35.77  1:16.22  1:57.74    2:39.76   
11  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    37.43  1:18.25  2:00.24    2:41.04   
12  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    37.32  1:18.45  2:01.01    2:42.19   
13  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    39.31  1:20.57  2:02.03    2:42.44   
14  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    38.25  1:20.55  2:02.74    2:43.31   
15  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    37.85  1:19.75  2:02.33    2:44.28   
16  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    39.48  1:22.22  2:06.11    2:48.90   
17  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    40.42  1:23.50  2:07.39    2:50.85   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 50.67 2012-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 50.67 2012-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.70        52.55   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    26.39        53.73   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    26.14        53.84   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    25.89        54.52   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    26.25        54.70   
Hampus Ny  1990  Strängnäs Simklubb    26.39        54.81   
Emil Gilliusson  1993  Karlstads Simsällskap    26.27        54.98   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    26.30        55.45   
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    26.63        55.56   
10  Edmon Torosyan  1997  Upsala Simsällskap    26.61        55.60   
11  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    27.60        56.37   
12  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    27.43        56.69   
13  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.04        56.72   
14  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    27.22        57.65   
15  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    28.02        58.41   
16  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    27.99        58.51   
17  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    28.03        58.58   
18  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    28.58        59.60   
19  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    28.67        59.62   
20  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    28.90        59.70   
21  Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    29.28        1:00.10   
22  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    29.10        1:00.47   
23  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    28.87        1:00.59   
24  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    29.17        1:00.62   
25  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    28.74        1:00.64   
26  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    29.11        1:01.36   
27  David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    29.58        1:02.17   
28  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    29.52        1:02.20   
29  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    30.76        1:03.92   
30  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    30.71        1:04.27   
31  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    30.45        1:04.34   
32  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    31.14        1:04.43   
33  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    31.27        1:05.18   
34  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap    32.18        1:08.41   
35  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    34.99        1:12.66   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 50.67 2012-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 50.67 2012-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.70        52.55   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    26.39        53.73   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    26.14        53.84   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    25.89        54.52   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    26.25        54.70   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    26.30        55.45   
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    26.63        55.56   
Edmon Torosyan  1997  Upsala Simsällskap    26.61        55.60   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    27.60        56.37   
10  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    27.43        56.69   
11  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.04        56.72   
12  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    27.22        57.65   
13  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    28.02        58.41   
14  Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    27.99        58.51   
15  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    28.03        58.58   
16  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    28.58        59.60   
17  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    28.67        59.62   
18  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    28.90        59.70   
19  Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    29.28        1:00.10   
20  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    29.10        1:00.47   
21  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    28.87        1:00.59   
22  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    29.17        1:00.62   
23  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    28.74        1:00.64   
24  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    29.11        1:01.36   
25  David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    29.58        1:02.17   
26  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    29.52        1:02.20   
27  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    30.76        1:03.92   
28  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    30.71        1:04.27   
29  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    30.45        1:04.34   
30  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    31.14        1:04.43   
31  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    31.27        1:05.18   
32  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap    32.18        1:08.41   
33  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    34.99        1:12.66   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    28.91        59.24   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening    28.91        59.90   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    28.94        1:00.61   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.21        1:01.14   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    29.69        1:01.60   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    30.07        1:01.69   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    30.15        1:01.75   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    29.49        1:01.76   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    29.72        1:01.85   
10  Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap    29.16        1:02.37   
11  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    30.51        1:02.44   
12  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    30.09        1:02.53   
12  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    29.63        1:02.53   
14  Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    30.32        1:02.57   
15  Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap    30.26        1:02.75   
16  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    30.62        1:03.74   
17  Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb    31.37        1:03.80   
18  Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    31.44        1:03.83   
19  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    30.61        1:03.84   
20  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    30.67        1:04.20   
21  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    30.99        1:04.25   
22  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    31.07        1:04.29   
23  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    30.79        1:04.38   
24  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    31.32        1:04.64   
25  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    31.01        1:04.85   
26  Solveig Ramallo  1993  Karlstads Simsällskap    30.84        1:04.86   
27  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    31.14        1:04.95   
28  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.11        1:05.11   
29  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    31.34        1:05.57   
30  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    31.28        1:05.93   
31  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    32.29        1:06.13   
32  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    31.43        1:06.17   
33  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap    31.95        1:06.46   
34  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    32.63        1:06.52   
35  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    32.07        1:07.36   
36  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    31.70        1:07.57   
37  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    31.95        1:07.69   
38  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    32.56        1:07.74   
39  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    32.33        1:07.78   
40  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    32.55        1:08.27   
41  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    32.63        1:09.13   
42  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    32.97        1:10.05   
43  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    33.37        1:10.34   
44  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    33.75        1:10.57   
45  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    33.63        1:10.71   
46  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    33.50        1:10.76   
47  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    34.44        1:11.48   
48  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    35.52        1:12.87   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            DSQ   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    28.91        59.24   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening    28.91        59.90   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    28.94        1:00.61   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.21        1:01.14   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    29.69        1:01.60   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    30.07        1:01.69   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    30.15        1:01.75   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    29.49        1:01.76   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    29.72        1:01.85   
10  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    30.51        1:02.44   
11  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    30.09        1:02.53   
11  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    29.63        1:02.53   
13  Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    30.32        1:02.57   
14  Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap    30.26        1:02.75   
15  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    30.62        1:03.74   
16  Sandra Bergerstam  2001  Bålsta Simklubb    31.37        1:03.80   
17  Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    31.44        1:03.83   
18  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    30.61        1:03.84   
19  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    30.67        1:04.20   
20  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    30.99        1:04.25   
21  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    31.07        1:04.29   
22  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    30.79        1:04.38   
23  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    31.32        1:04.64   
24  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    31.01        1:04.85   
25  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    31.14        1:04.95   
26  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.11        1:05.11   
27  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    31.34        1:05.57   
28  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    31.28        1:05.93   
29  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    32.29        1:06.13   
30  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    31.43        1:06.17   
31  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap    31.95        1:06.46   
32  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    32.63        1:06.52   
33  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    32.07        1:07.36   
34  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    31.70        1:07.57   
35  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    31.95        1:07.69   
36  Saga Söderberg  1997  Upsala Simsällskap    32.56        1:07.74   
37  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    32.33        1:07.78   
38  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    32.55        1:08.27   
39  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    32.63        1:09.13   
40  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    32.97        1:10.05   
41  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    33.37        1:10.34   
42  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    33.75        1:10.57   
43  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    33.63        1:10.71   
44  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    33.50        1:10.76   
45  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    34.44        1:11.48   
46  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    35.52        1:12.87   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            DSQ   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 1500m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Lukas Steiner (1998) 15:49.02 2014-09-20 
Distriktrekord Juniorer: Lukas Steiner (1998) 15:49.02 2014-09-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    1:00.98  2:05.70  3:10.70  4:15.71  16:10.58   
          5:20.45  6:25.10  7:30.24  8:34.82     
          9:40.27  10:46.26  11:51.61  12:57.79     
          14:03.20  15:08.21         
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    59.79  2:03.07  3:08.05  4:13.74  16:27.12   
          5:19.47  6:25.45  7:31.28  8:38.53     
          9:47.58  10:53.34  12:00.08  13:06.69     
          14:14.57  15:21.65         
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:02.38  2:11.28  3:21.00  4:31.16  17:21.23   
          5:42.00  6:52.42  8:02.00  9:11.31     
          10:21.29  11:33.09  12:43.87  13:54.78     
          15:05.16  16:15.10         
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:06.24  2:18.09  3:31.36  4:44.71  17:56.84   
          5:58.40  7:11.73  8:25.75  9:39.13     
          10:52.42  12:06.04  13:16.90  14:27.71     
          15:37.89  16:48.15         
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    1:07.87  2:24.29  3:41.47  5:00.34  19:26.98   
          6:19.51  7:40.23  9:00.31  10:19.90     
          11:39.42  12:58.17  14:17.37  15:36.28     
          16:55.60  18:13.70         
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:11.76  2:30.49  3:49.57  5:09.52  19:38.97   
          6:28.25  7:46.99  9:07.28  10:26.78     
          11:46.71  13:06.35  14:24.68  15:43.86     
          17:02.93  18:21.38         
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:14.83  2:36.55  3:58.01  5:19.23  20:01.50   
          6:41.00  8:02.70  9:23.63  10:43.92     
          12:04.59  13:25.17  14:45.69  16:05.89     
          17:25.63  18:45.25         
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    1:13.36  2:34.84  3:57.09  5:19.20  21:14.14   
          6:41.09  8:04.73  9:28.96  10:55.88     
          12:26.09  13:57.41  15:28.16  16:57.51     
          18:25.78  19:56.42         
                     
 
Gren 20, 1500m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Lukas Steiner (1998) 15:49.02 2014-09-20 
Distriktrekord Juniorer: Lukas Steiner (1998) 15:49.02 2014-09-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:02.38  2:11.28  3:21.00  4:31.16  17:21.23   
          5:42.00  6:52.42  8:02.00  9:11.31     
          10:21.29  11:33.09  12:43.87  13:54.78     
          15:05.16  16:15.10         
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:06.24  2:18.09  3:31.36  4:44.71  17:56.84   
          5:58.40  7:11.73  8:25.75  9:39.13     
          10:52.42  12:06.04  13:16.90  14:27.71     
          15:37.89  16:48.15         
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    1:07.87  2:24.29  3:41.47  5:00.34  19:26.98   
          6:19.51  7:40.23  9:00.31  10:19.90     
          11:39.42  12:58.17  14:17.37  15:36.28     
          16:55.60  18:13.70         
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:11.76  2:30.49  3:49.57  5:09.52  19:38.97   
          6:28.25  7:46.99  9:07.28  10:26.78     
          11:46.71  13:06.35  14:24.68  15:43.86     
          17:02.93  18:21.38         
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:14.83  2:36.55  3:58.01  5:19.23  20:01.50   
          6:41.00  8:02.70  9:23.63  10:43.92     
          12:04.59  13:25.17  14:45.69  16:05.89     
          17:25.63  18:45.25         
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    1:13.36  2:34.84  3:57.09  5:19.20  21:14.14   
          6:41.09  8:04.73  9:28.96  10:55.88     
          12:26.09  13:57.41  15:28.16  16:57.51     
          18:25.78  19:56.42         
                     
 
Gren 21, 100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 1:04.39 2012-12-01 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 1:04.39 2012-12-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.72        1:06.66   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.59        1:06.98   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    31.58        1:07.67   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.63        1:08.12   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.33        1:09.05   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening    31.52        1:09.19   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    32.36        1:10.05   
Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.63        1:10.22   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    34.36        1:12.13   
10  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    32.56        1:12.75   
11  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    34.73        1:12.98   
12  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    33.56        1:13.29   
13  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    35.40        1:13.50   
14  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    36.35        1:14.14   
15  Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap    33.52        1:14.22   
16  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    34.24        1:14.57   
17  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    36.16        1:15.63   
18  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    36.06        1:16.02   
19  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    34.71        1:16.57   
20  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    35.35        1:16.90   
21  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    36.83        1:19.30   
22  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    37.50        1:22.27   
23  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    39.25        1:25.06   
24  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    41.05        1:25.21   
25  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    40.53        1:25.65   
26  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    41.33        1:25.68   
                     
 
Gren 21, 100m Medley Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 1:04.39 2012-12-01 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 1:04.39 2012-12-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.72        1:06.66   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.59        1:06.98   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    31.58        1:07.67   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.63        1:08.12   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.33        1:09.05   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening    31.52        1:09.19   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    32.36        1:10.05   
Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.63        1:10.22   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    34.36        1:12.13   
10  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    32.56        1:12.75   
11  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    34.73        1:12.98   
12  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    33.56        1:13.29   
13  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    35.40        1:13.50   
14  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    36.35        1:14.14   
15  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    34.24        1:14.57   
16  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    36.16        1:15.63   
17  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    36.06        1:16.02   
18  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    34.71        1:16.57   
19  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    35.35        1:16.90   
20  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    36.83        1:19.30   
21  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    37.50        1:22.27   
22  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    39.25        1:25.06   
23  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    41.05        1:25.21   
24  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    40.53        1:25.65   
25  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    41.33        1:25.68   
                     
 
Gren 22, 4X100m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap            3:57.77   
  Lukas Steiner  1998      30.13  1:01.62      1:01.62   
  Linus Kanth  1991      30.58  1:04.69      2:06.31   
  Filip Björkholm  1998      27.66  59.81      3:06.12   
  Gustaf Dahlman  1997      24.95  51.65      3:57.77   
                     
Ösa Herrar  Örebro Simallians            4:00.80   
  Joachim Wiking  1987      29.68  1:00.38      1:00.38   
  Björn C-G Calleberg  1981      31.28  1:08.33      2:08.71   
  André Gradin  1994      25.82  57.57      3:06.28   
  Dennis Finnström  1995      25.39  54.52      4:00.80   
                     
Eskilstuna Herrar  Eskilstuna Simklubb            4:03.32   
  Axel Brorsson  1996      29.27  1:00.18      1:00.18   
  Eldin Kadic  1999      31.57  1:09.18      2:09.36   
  Karl Lindoff  1998      26.75  58.82      3:08.18   
  William Brand  1998      26.59  55.14      4:03.32   
                     
Karlstad Herrar [lag 1]  Karlstads Simsällskap            4:07.98   
  Oskar Olsson  1995      29.61  1:01.18      1:01.18   
  Elias Haglund  1996      32.38  1:10.50      2:11.68   
  Johan Rydahl  2001      26.90  59.76      3:11.44   
  Niclas Lindow  1999      27.01  56.54      4:07.98   
                     
Harnäs Sku Herrar Lag 1  Harnäs Skutskär Simsällskap            4:13.54   
  William Borg  2000      32.21  1:08.66      1:08.66   
  Robert Lindblom  1995      29.36  1:05.31      2:13.97   
  Petter Cyrén  1996      27.75  1:01.50      3:15.47   
  Mustafa Aljamal  1994      26.69  58.07      4:13.54   
                     
Säffle Ss Herrar  Säffle Simsällskap            4:22.93   
  Anton Klasson  1998      32.40  1:06.95      1:06.95   
  Carl Rogne  1996      33.54  1:13.24      2:20.19   
  Simon Wanna  1996      28.76  1:02.12      3:22.31   
  Ludvig Nyrén  1997      28.88  1:00.62      4:22.93   
                     
Upsala S Herrar  Upsala Simsällskap            4:27.68   
  Edmon Torosyan  1997      33.22  1:07.92      1:07.92   
  Carl Göransson  2000      36.51  1:18.52      2:26.44   
  Nathaniel Jousefi  1997      28.23  1:00.48      3:26.92   
  Armin Azadeh  1996      28.43  1:00.76      4:27.68   
                     
Västerås Herrar Lag 2  Västerås Simsällskap            4:31.94   
  Johan Brewitz  2001      33.62  1:09.35      1:09.35   
  Jesper Eklund  1998      32.97  1:12.00      2:21.35   
  Harald Brobacke  1999      31.72  1:08.99      3:30.34   
  Anton Johansson  1999      28.62  1:01.60      4:31.94   
                     
Karlstad Herrar [lag 2]  Karlstads Simsällskap            4:35.14   
  Anton Björck-Teuscher  1993      31.51  1:04.88      1:04.88   
  August Mathisen  2001      39.53  1:22.85      2:27.73   
  Emil Gilliusson  1993      27.09  58.93      3:26.66   
  Ludwig Larsson  2000      31.86  1:08.48      4:35.14   
                     
10  Harnäs Sku Herrar Lag 2  Harnäs Skutskär Simsällskap            4:47.14   
  Erik Forsström  1999      32.88  1:07.15      1:07.15   
  Marcus Ålenius  2001      36.36  1:17.97      2:25.12   
  Samuel Hillman  1997      31.18  1:10.78      3:35.90   
  Adam Carlsson  2001      33.10  1:11.24      4:47.14   
                     
11  Ludvika Ss Herrar  Ludvika Simsällskap            4:57.08   
  Erik Krysén  2000      36.90  1:16.88      1:16.88   
  Jakob Gustafsson  1999      39.87  1:25.38      2:42.26   
  Anton Campalto  1998      32.19  1:10.34      3:52.60   
  Henrik Bransell  1999      30.36  1:04.48      4:57.08   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 2  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
  Stefan Biscevic  1998      32.64  1:08.08      1:08.08   
  Marko Biscevic  1998      35.92        2:26.63   
  Viktor Syrén  2000              3:36.61   
                     
                     
 
Gren 23, 4X100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås Damer Lag 1  Västerås Simsällskap            4:26.56   
  Victoria Åberg  2001      33.17  1:07.97      1:07.97   
  Hannah Brunzell  2001      32.85  1:10.68      2:18.65   
  Clara Wiman  1996      30.88  1:07.33      3:25.98   
  Lina Berggren  1998      29.24  1:00.58      4:26.56   
                     
Strängnäs Damer  Strängnäs Simklubb            4:28.09   
  Emma Bergkvist  2000      33.19  1:08.15      1:08.15   
  Adina Nyström  1999      36.15  1:17.94      2:26.09   
  Anna Eriksson  1999      29.32  1:03.30      3:29.39   
  Lisa Eriksson  1998      28.38  58.70      4:28.09   
                     
Ösa Damer  Örebro Simallians            4:35.29   
  Clara Momats  2000      34.89  1:13.13      1:13.13   
  Isabelle Fredriksson  1999      34.22  1:13.84      2:26.97   
  Vera Rohlin Johansson  1995      29.20  1:04.00      3:30.97   
  Emma Cullberg  2002      30.03  1:04.32      4:35.29   
                     
Eskilstuna Damer  Eskilstuna Simklubb            4:44.60   
  Nelly Neuman  1996      33.60  1:09.66      1:09.66   
  Jennie Isaksen  2000      39.03  1:23.41      2:33.07   
  Ebba Engström  1995      32.10  1:09.10      3:42.17   
  Linnea Fundberg  1999      29.55  1:02.43      4:44.60   
                     
Västerås Damer Lag 2  Västerås Simsällskap            4:47.67   
  Edith Jernstedt  2002      35.08  1:13.26      1:13.26   
  Emelie Ångström  2001      37.30  1:20.41      2:33.67   
  Andréa Persson  1999      31.84  1:09.13      3:42.80   
  Malin Eklund  2001      31.15  1:04.87      4:47.67   
                     
Ludvika Ss Damer  Ludvika Simsällskap            4:47.79   
  Anna Miram  1999      32.98  1:08.29      1:08.29   
  Maja Fredriksson  1999      36.10  1:19.50      2:27.79   
  Frida Lannhard  2000      35.03  1:15.18      3:42.97   
  Rebecka Östh  1999      30.23  1:04.82      4:47.79   
                     
Filipstad Damer [1994]  1994  Filipstads Simklubb            4:54.00   
  Ajla Omic  1999      35.51  1:13.44      1:13.44   
  Amanda Persson  1996      34.24  1:13.01      2:26.45   
  Ive Johansson  1998      32.51  1:15.51      3:41.96   
  Nellie Höök  2001      34.42  1:12.04      4:54.00   
                     
Säffle Ss Damer  Säffle Simsällskap            4:55.36   
  Julia Mulikova  1998      35.83  1:14.88      1:14.88   
  Elin Thörner  1998      40.47  1:26.70      2:41.58   
  Petra Johansson  1997      31.56  1:08.19      3:49.77   
  Therese Johansson  1999        1:05.59      4:55.36   
                     
Karlskoga Sf Damer A  Karlskoga Simförening            5:00.93   
  Elin Håkansson  1997      35.27  1:13.60      1:13.60   
  Elin Waara  1997      37.73  1:23.21      2:36.81   
  Mikaela Jarlemark  1998      33.26  1:18.63      3:55.44   
  Alexandra Kinell  2000      30.29  1:05.49      5:00.93   
                     
10  Upsala S Damer Lag 1  Upsala Simsällskap            5:09.40   
  Rebecka Bankefors  1998      34.68  1:14.92      1:14.92   
  Miranda Söderberg  1999      41.79  1:29.19      2:44.11   
  Tova Franzén  2001      35.58  1:18.20      4:02.31   
  Saga Söderberg  1997      31.88  1:07.09      5:09.40   
                     
11  Karlskoga Sf Damer B  Karlskoga Simförening            5:22.66   
  Agnes Rydh-Dufva  2002      38.71  1:19.84      1:19.84   
  Saga Grandelius  2001      41.36  1:28.78      2:48.62   
  Emilia Eerola  1999      38.09  1:23.04      4:11.66   
  Linn Granlund  2001      33.21  1:11.00      5:22.66   
                     
Falun Damer Lag 1  Falu Simsällskap            4:42.33  EXTRA 
  Elin Svärd  1998      33.06  1:08.21      1:08.21   
        37.06  1:19.51      2:27.72   
  Sandra Lundqvist  1998      31.96  1:11.16      3:38.88   
  Emmy Östling  2001      30.54  1:03.45      4:42.33   
                     
Karlstad Damer [lag1]  Karlstads Simsällskap            DSQ   
  Lina Watz  1996      35.75  1:13.18      1:13.18   
  Linnéa Englund  2003      36.27        2:30.19   
  Michaela Thyberg  2000              3:50.17   
                     
                     
 
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa Herrar  Örebro Simallians            1:37.42   
  Dennis Finnström  1995      24.88        24.88   
  André Gradin  1994      25.11        49.99   
  Björn C-G Calleberg  1981      23.15        1:13.14   
  Joachim Wiking  1987      24.28        1:37.42   
                     
Karlstad Herrar [lag 1]  Karlstads Simsällskap            1:38.40   
  Oskar Olsson  1995      25.30        25.30   
  Elias Haglund  1996      23.93        49.23   
  Johan Rydahl  2001      24.02        1:13.25   
  Niclas Lindow  1999      25.15        1:38.40   
                     
Västerås Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap            1:39.00   
  Linus Kanth  1991      24.03        24.03   
  Gustaf Dahlman  1997      23.61        47.64   
  Lukas Steiner  1998      25.43        1:13.07   
  Filip Björkholm  1998      25.93        1:39.00   
                     
Eskilstuna Herrar  Eskilstuna Simklubb            1:39.21   
  Axel Brorsson  1996      24.43        24.43   
  Karl Lindoff  1998      24.68        49.11   
  Erik Skogfors  1996      25.16        1:14.27   
  William Brand  1998      24.94        1:39.21   
                     
Harnäs Sku Herrar Lag 1  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:43.21   
  William Borg  2000      27.87        27.87   
  Petter Cyrén  1996      25.05        52.92   
  Mustafa Aljamal  1994      25.34        1:18.26   
  Robert Lindblom  1995      24.95        1:43.21   
                     
Säffle Ss Herrar  Säffle Simsällskap            1:45.14   
  Simon Wanna  1996      25.75        25.75   
  Carl Rogne  1996      25.23        50.98   
  Anton Klasson  1998      26.65        1:17.63   
  Ludvig Nyrén  1997      27.51        1:45.14   
                     
Upsala S Herrar  Upsala Simsällskap            1:45.43   
  Carl Göransson  2000      27.66        27.66   
  Armin Azadeh  1996      27.71        55.37   
  Nathaniel Jousefi  1997      25.57        1:20.94   
  Edmon Torosyan  1997      24.49        1:45.43   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 2  Eskilstuna Simklubb            1:48.37   
  Eldin Kadic  1999      27.13        27.13   
  Marko Biscevic  1998      26.31        53.44   
  Stefan Biscevic  1998      27.36        1:20.80   
  Viktor Syrén  2000      27.57        1:48.37   
                     
Karlstad Herrar [lag 2]  Karlstads Simsällskap            1:50.24   
  Emil Gilliusson  1993      24.56        24.56   
  Anton Björck-Teuscher  1993      24.94        49.50   
  Ludwig Larsson  2000      30.87        1:20.37   
  August Mathisen  2001      29.87        1:50.24   
                     
10  Västerås Herrar Lag 2  Västerås Simsällskap            1:54.83   
  Anton Johansson  1999      28.21        28.21   
  Anton Laxbäck  2001      27.98        56.19   
  Johan Brewitz  2001      29.98        1:26.17   
  Jesper Eklund  1998      28.66        1:54.83   
                     
11  Harnäs Sku Herrar Lag 2  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:57.83   
  Samuel Hillman  1997      26.94        26.94   
  Adam Carlsson  2001      32.23        59.17   
  Marcus Ålenius  2001      31.07        1:30.24   
  Erik Forsström  1999      27.59        1:57.83   
                     
                     
 
Gren 25, 200m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:17.04 2012-11-23 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:17.04 2012-11-23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.43  1:08.25  1:51.06    2:23.58   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.56  1:08.33  1:50.21    2:23.99   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.96  1:09.05  1:52.03    2:25.82   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    31.34  1:09.35  1:52.98    2:26.20   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    33.47  1:13.47  1:54.85    2:29.98   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    32.38  1:09.77  1:55.09    2:30.68   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    33.05  1:15.66  1:56.86    2:32.67   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    32.36  1:10.58  1:57.73    2:32.95   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    33.87  1:13.42  1:58.61    2:34.35   
10  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    32.34  1:14.36  1:59.93    2:34.86   
11  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    34.01  1:15.40  1:57.64    2:34.90   
12  Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    33.50  1:16.13  1:58.78    2:35.21   
13  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    33.71  1:15.00  2:00.14    2:35.50   
14  Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    32.64  1:13.64  2:02.89    2:38.27   
15  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.05  1:14.54  2:00.21    2:38.95   
16  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    37.22  1:18.68  2:03.02    2:39.44   
17  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    35.01  1:18.66  2:06.42    2:41.97   
18  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    34.81  1:15.37  2:04.65    2:42.50   
19  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    35.33  1:15.27  2:04.09    2:43.05   
19  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    33.77  1:14.92  2:04.22    2:43.05   
21  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    35.53  1:19.44  2:05.37    2:43.44   
22  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    34.62  1:19.34  2:08.69    2:44.95   
23  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    36.40  1:19.85  2:09.66    2:47.50   
24  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    35.63  1:19.20  2:08.52    2:48.41   
25  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    34.13  1:18.42  2:11.94    2:48.82   
26  Lina Watz  1996  Karlstads Simsällskap    35.55  1:15.12  2:11.29    2:49.57   
27  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    36.34  1:20.59  2:12.07    2:52.36   
28  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    37.55  1:22.54  2:13.23    2:53.78   
29  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    37.19  1:26.26  2:17.40    2:58.46   
30  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    42.70  1:28.44  2:22.95    3:05.23   
Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 25, 200m Medley Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:17.04 2012-11-23 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:17.04 2012-11-23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.43  1:08.25  1:51.06    2:23.58   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.56  1:08.33  1:50.21    2:23.99   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.96  1:09.05  1:52.03    2:25.82   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    31.34  1:09.35  1:52.98    2:26.20   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    33.47  1:13.47  1:54.85    2:29.98