Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 2016    Utskriftsdatum  07 februari 2016   
  Tävlingsort  Malmö (SWE)    Utskriftstid  07:40   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2016         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Finaler 
Sponsor: AQVIA 
World Seniors: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
Europe Seniors: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Nation Juniors: Isak Eliasson (1996) 50.08 2015-12-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.36        50.46   
David Gamburg  1993  Israel  ISR  24.56        50.81   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.08        51.65   
Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap    25.16        52.00   
Alexi Konovalov  1994  Israel  ISR  25.32        52.13   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.14        52.20   
Marcus Shlesinger  1991  Israel  ISR  25.61        52.35   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.26        52.89   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    25.77        52.60   
10  Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.15        52.61   
11  Mark Shperkin  1998  Israel  ISR  25.69        53.12   
12  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    25.74        53.25   
13  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.44        53.26   
14  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.98        53.91   
15  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    26.18        54.02   
16  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    26.04        54.12   
                     
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Försök 
Sponsor: AQVIA 
World Seniors: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
Europe Seniors: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Nation Juniors: Isak Eliasson (1996) 50.08 2015-12-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.33        50.92   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    24.85        51.60   
Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap    25.16        51.83   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    24.86        51.87   
Marcus Shlesinger  1991  Israel  ISR  25.49        52.30   
David Gamburg  1993  Israel  ISR  25.24        52.31   
Alexi Konovalov  1994  Israel  ISR  25.48        52.42   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.37        52.54   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    25.93        52.83  Deltar ej i final 
10  Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.47        52.85   
11  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.52        53.00   
12  Mark Shperkin  1998  Israel  ISR  25.44        53.05   
13  Meiron Cheruti  1997  Israel  ISR  25.48        53.10  Deltar ej i final 
14  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    25.36        53.15   
15  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    25.77        53.18   
16  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.13        53.27   
17  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.76        53.34   
18  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    25.90        53.45   
19  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    26.13        53.46   
20  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    25.95        53.58   
21  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.76        53.81   
22  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.93        53.84   
23  Frederik Rindshøj  1999  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  26.23        54.05   
23  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    26.01        54.05   
25  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.82        54.07   
26  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    25.91        54.31   
27  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    26.23        54.42   
28  Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    25.88        54.43   
28  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.32        54.43   
28  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    25.93        54.43   
31  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.43        54.47   
32  Filip Hedman  1998  Täby Sim    26.30        54.79   
33  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    26.79        54.84   
34  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    26.72        54.95   
35  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    26.72        55.02   
36  Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  25.71        55.03   
37  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton    26.13        55.07   
38  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  26.59        55.16   
39  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    25.76        55.27   
40  Oliver Jacobsen  1997  Hvidovre Svømme Klub    26.37        55.31   
40  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    26.66        55.31   
42  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.89        55.61   
43  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    26.47        55.62   
44  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.77        55.78   
45  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb    26.48        55.91   
46  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    26.68        55.97   
47  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.03        56.11   
48  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    26.25        56.13   
49  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.31        56.14   
50  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.69        56.51   
51  Johannes Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    26.61        56.56   
52  Rasmus Rantanen  1997  Södertälje Simsällskap    27.12        56.67   
53  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    26.65        56.72   
54  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.79        56.80   
55  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    27.88        57.39   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Finaler 
Sponsor: WIHLBORGS 
World Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:54.31 2015-08-06 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andrea Murez  1992  Israel  ISR  29.04  1:00.06  1:31.03    2:00.62   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    27.45  57.95  1:29.30    2:00.86   
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    28.99  1:00.29  1:31.93    2:02.89   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.30  1:01.10  1:33.52    2:06.49   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.11  1:02.18  1:35.00    2:07.77   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    30.18  1:02.77  1:35.91    2:08.13   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.02  1:02.46  1:35.83    2:08.39   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.22  1:00.88  1:34.59    2:08.53   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.49  1:03.01  1:36.03    2:08.11   
10  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.97  1:01.99  1:35.89    2:08.41   
11  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    30.40  1:02.75  1:36.21    2:08.98   
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.52  1:02.89  1:35.74    2:09.39   
13  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.62  1:02.83  1:36.65    2:09.70   
14  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.33  1:03.74  1:36.92    2:09.96   
15  Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.55  1:03.37  1:36.84    2:10.29   
16  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    30.44  1:04.14  1:37.98    2:11.31   
                     
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Försök 
Sponsor: WIHLBORGS 
World Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:54.31 2015-08-06 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    28.09  59.07  1:30.67    2:02.06   
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    28.97  1:00.37  1:32.05    2:03.53   
Andrea Murez  1992  Israel  ISR  29.16  1:01.09  1:33.71    2:05.75   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    28.68  59.68  1:32.46    2:06.22  Deltar ej i final 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.42  1:00.75  1:33.55    2:06.46   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    30.26  1:02.77  1:36.27    2:08.40   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.82  1:02.22  1:34.96    2:08.46   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.04  1:02.53  1:35.65    2:08.58   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.81  1:02.71  1:36.15    2:08.71   
10  Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.69  1:03.78  1:36.86    2:08.77   
11  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.25  1:02.76  1:36.10    2:08.84   
12  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.20  1:03.16  1:36.11    2:08.94   
13  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    30.58  1:03.05  1:36.30    2:09.38   
14  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.69  1:03.14  1:36.07    2:09.94   
15  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.09  1:03.47  1:36.76    2:10.74   
16  Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.49  1:03.18  1:37.01    2:10.92   
17  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    29.90  1:02.88  1:37.10    2:10.99   
18  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.81  1:04.09  1:37.99    2:11.22   
19  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.66  1:03.93  1:38.14    2:11.70   
20  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    30.56  1:02.95  1:37.39    2:12.05   
21  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    30.85  1:04.44  1:37.96    2:12.25   
22  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    30.57  1:04.23  1:38.46    2:12.60   
23  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.93  1:05.15  1:39.13    2:12.86   
24  Emma Dimitriou Sagré  1999  Väsby Simsällskap    30.70  1:04.39  1:38.86    2:13.11   
25  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.94  1:02.95  1:37.88    2:13.14   
26  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.89  1:04.11  1:38.86    2:13.17   
27  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.02  1:04.46  1:39.33    2:13.34   
28  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    29.98  1:03.40  1:38.01    2:13.65   
29  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    31.47  1:05.38  1:39.87    2:13.72   
30  Gloria Muzito  2002  Sundsvalls Simsällskap    29.81  1:03.13  1:37.85    2:13.75   
31  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.94  1:04.48  1:39.66    2:13.91   
32  Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap    30.61  1:04.90  1:39.76    2:14.25   
33  Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    30.99  1:05.26  1:39.89    2:14.27   
34  Emilia Christiansen  1999  S71    30.54  1:04.43  1:40.06    2:15.00   
35  Silja Nielsdóttir Hansen  2001  Hvidovre Svømme Klub    31.22  1:05.54  1:41.62    2:17.16   
Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Finaler 
Sponsor: ARENA HOTELL 
World Seniors: Adam Peaty (1994) 26.42 2015-08-04 
Europe Seniors: Adam Peaty (1994) 26.42 2015-08-04 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            29.10   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            29.65   
Lasse Pittioni  1995  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          29.83   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            29.84   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            30.22   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            30.31   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim            30.47   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            30.57   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.72   
10  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            30.75   
11  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            30.98   
12  Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            31.01   
13  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.12   
14  Ahmad Al Said  1996  Helsingborgs Simsällskap            31.28   
15  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap            31.33   
16  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            31.58   
                     
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Försök 
Sponsor: ARENA HOTELL 
World Seniors: Adam Peaty (1994) 26.42 2015-08-04 
Europe Seniors: Adam Peaty (1994) 26.42 2015-08-04 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            29.02   
Lasse Pittioni  1995  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          29.58   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            30.19   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            30.35   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            30.46   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            30.55   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim            30.59   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            30.61   
Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            30.63   
10  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            30.68   
11  Ahmad Al Said  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.76   
11  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            30.76   
13  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            30.84   
14  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            30.85   
15  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap            30.92   
16  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.95   
17  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            31.13   
18  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            31.18   
19  Ronen Faor  1995  Israel  ISR          31.24   
20  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            31.33   
21  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap            31.49   
22  David Kruthammar  1997  Täby Sim            31.59   
23  Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            31.68   
24  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap            31.78   
25  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            31.88   
26  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap            31.96   
27  Philip Chen  2000  S71            32.03   
28  Petter Cyrén  1996  Linköpings Allmänna SS            32.26   
29  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            32.72   
30  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            32.77   
31  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            32.95   
32  Klaudius Schreck  2001  Södertörns Simsällskap            33.00   
33  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap            33.07   
34  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            33.26   
35  Jakob Sundén  1995  Varberg Sim            34.40   
36  Sean Johansson  1997  Örebro Simallians            34.62   
37  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb            34.64   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Finaler 
Sponsor: Sportadmin 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
Nation Juniors: Sophie Hansson (1998) 1:07.77 2015-08-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.62        1:08.87   
Amit Ivri  1989  Israel  ISR  33.65        1:10.73   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.57        1:11.54   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.67        1:13.00   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.24        1:14.64   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    34.75        1:14.87   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.74        1:15.29   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.09        1:15.53   
Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    35.23        1:14.81   
10  Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    36.02        1:14.84   
11  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.86        1:15.35   
12  Lina Westerlund  1995  Wisby Simsällskap    34.95        1:16.19   
13  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    35.66        1:16.21   
14  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.36        1:16.32   
15  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.48        1:16.41   
16  Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    35.82        1:16.49   
                     
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Försök 
Sponsor: Sportadmin 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
Nation Juniors: Sophie Hansson (1998) 1:07.77 2015-08-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.45        1:10.46   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.69        1:11.94   
Amit Ivri  1989  Israel  ISR  34.07        1:12.55   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.25        1:13.50   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.17        1:13.94   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.14        1:14.26   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    34.78        1:14.92   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.65        1:14.93   
Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    35.42        1:15.31   
10  Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    36.09        1:15.43   
11  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.61        1:15.45   
12  Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    34.89        1:15.80   
13  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    35.59        1:15.82  Deltar ej i final 
14  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.80        1:15.88   
15  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    35.77        1:16.02   
16  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.10        1:16.03   
17  Lina Westerlund  1995  Wisby Simsällskap    35.23        1:16.39   
18  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    36.22        1:16.51   
18  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.71        1:16.51   
20  Laura Findal Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  35.97        1:16.52   
21  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    35.64        1:16.80   
22  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägen Simförening    35.91        1:17.14   
23  Nelly Rasmusson  2001  Helsingborgs Simsällskap    36.28        1:17.20   
24  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    35.44        1:17.36   
25  Sandra Lendt  2000  Hvidovre Svømme Klub    36.23        1:17.44   
26  Liva Schmid  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  36.56        1:17.55   
27  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    35.69        1:17.60   
28  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    35.27        1:17.67   
29  Agnes Fährlin  1998  Spårvägen Simförening    35.48        1:17.81   
30  Felicia Huynh  2000  S71    36.15        1:18.32   
31  Frederikke Mertins  2000  Hvidovre Svømme Klub    36.66        1:18.59   
32  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    35.78        1:18.85   
33  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.95        1:19.23   
34  Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap    36.66        1:19.40   
35  Julie Bak  1997  Hvidovre Svømme Klub    37.12        1:19.80   
36  Edith Axelsson-Wiesel  2002  Ljungby Simsällskap    36.57        1:20.15   
37  Erica Christensen Weistrand  1997  Södertälje Simsällskap    36.83        1:20.21   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Men, Finaler 
Sponsor: FREKER 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 4:06.61 2008-08-10 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:02.37  2:12.26  3:28.15    4:28.78   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    1:03.64  2:14.56  3:31.01    4:34.62   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    1:03.74  2:14.19  3:34.43    4:36.00   
Jacob Jörgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:03.11  2:16.34  3:34.93    4:39.55   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.21  2:15.20  3:37.48    4:40.82   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.68  2:21.03  3:42.97    4:47.77   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:05.61  2:19.43  3:42.82    4:49.42   
Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:07.08  2:21.46  3:46.05    4:50.92   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Men, Försök 
Sponsor: FREKER 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 4:06.61 2008-08-10 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:03.65  2:16.17  3:33.03    4:41.01   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    1:03.67  2:15.74  3:35.14    4:42.13   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.04  2:15.41  3:38.65    4:42.46   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:04.71  2:15.94  3:36.18    4:43.02  Deltar ej i final 
Jacob Jörgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:03.23  2:17.34  3:38.11    4:43.78   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    1:03.17  2:14.79  3:36.70    4:45.12   
Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:05.91  2:17.30  3:41.30    4:45.44   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:02.88  2:18.23  3:42.57    4:48.47   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.20  2:20.06  3:43.13    4:49.50   
10  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:03.52  2:17.66  3:41.41    4:51.00   
11  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.67  2:20.87  3:45.02    4:51.41   
12  Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:06.11  2:20.77  3:45.15    4:52.16   
13  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:02.16  2:17.95  3:46.28    4:53.10   
14  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    1:08.99  2:25.37  3:45.73    4:55.61   
15  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.14  2:25.65  3:47.32    4:56.87   
16  Alexander Trudov  1999  S71    1:07.92  2:27.50  3:54.37    5:01.35   
17  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:04.00  2:24.91  3:52.40    5:01.52   
18  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:05.75  2:25.35  3:53.43    5:01.68   
19  Mads Midtböl  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:07.88  2:29.16  3:55.07    5:01.78   
20  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden    1:06.80  2:26.94  3:52.73    5:03.86   
21  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:05.93  2:22.97  3:51.16    5:04.52   
22  Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    1:06.93  2:27.38  3:54.90    5:07.01   
23  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:07.21  2:28.22  4:00.86    5:09.11   
24  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:05.66  2:30.70  3:59.35    5:11.58   
25  Alexander Olsson  1996  Simklubben Poseidon    1:08.92  2:28.82  4:09.89    5:18.84   
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02            DNS   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Finaler 
Sponsor: NEXTORY 
World Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.64 2015-08-03 
Europe Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.64 2015-08-03 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.64 2015-08-03 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.95        57.13   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.06        59.84   
Keren Siebner  1990  Israel  ISR  28.52        1:00.27   
Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap    28.45        1:01.85   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.87        1:02.04   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    29.20        1:02.80   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.50        1:04.19   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.08        1:05.29   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.76        1:04.22   
10  Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning  DEN  30.44        1:04.41   
11  Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.62        1:04.93   
12  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    30.16        1:05.30   
13  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.19        1:05.46   
14  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.79        1:05.54   
15  Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.13        1:05.91   
16  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    31.39        1:06.78   
                     
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Försök 
Sponsor: NEXTORY 
World Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.64 2015-08-03 
Europe Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.64 2015-08-03 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.64 2015-08-03 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.80        57.47   
Keren Siebner  1990  Israel  ISR  28.70        1:00.22   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.15        1:00.85   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    29.16        1:01.84  Deltar ej i final 
Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap    28.97        1:02.09   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.93        1:02.58   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    29.61        1:03.13   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.38        1:03.94   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.28        1:04.80   
10  Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning  DEN  30.24        1:04.91   
11  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.21        1:05.21   
12  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.37        1:05.24   
13  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.24        1:05.48   
14  Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    29.25        1:05.55  Deltar ej i final 
15  Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.07        1:05.92   
16  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    30.52        1:06.00  Deltar ej i final 
17  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    30.81        1:06.01   
18  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    30.10        1:06.22   
19  Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.24        1:06.44   
19  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    31.53        1:06.44  Deltar ej i final 
21  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.27        1:06.64   
22  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.68        1:07.05   
23  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    30.75        1:07.09   
24  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    31.09        1:07.45   
25  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    30.76        1:07.61   
26  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.59        1:07.88   
27  Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    31.69        1:07.97   
28  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    31.67        1:08.67   
29  Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap    32.13        1:08.96   
30  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    31.92        1:09.04   
31  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.77        1:09.12   
32  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.52        1:09.13   
33  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.33        1:09.35   
34  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    31.54        1:09.62   
35  Ida Agerbak Trandum  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  30.74        1:10.04   
36  Josefine Brosbøl Olsen  2001  Hvidovre Svømme Klub    32.64        1:12.38   
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 
Sponsor: MALMSJÖ OCH PERSSON 
World Seniors: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
Europe Seniors: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nation Seniors: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
Nation Juniors: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Yakov Toumarkin  1992  Israel  ISR  27.34        55.83   
David Gamburg  1993  Israel  ISR  27.42        56.08   
Jonatan Kopelev  1991  Israel  ISR  27.02        56.16   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.83        56.18   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.58        56.85   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.81        57.71   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.28        57.77   
Daniel Izenberg  1998  Israel  ISR  28.69        59.90   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    28.55        58.24   
10  Artur Polak  1996  Israel  ISR  28.78        58.40   
11  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    29.14        59.75   
12  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    28.68        59.84   
13  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.15        1:01.37   
14  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.98        1:01.48   
15  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    30.12        1:01.77   
16  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    30.35        1:02.33   
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Försök 
Sponsor: MALMSJÖ OCH PERSSON 
World Seniors: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
Europe Seniors: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nation Seniors: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
Nation Juniors: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.02        55.41   
Yakov Toumarkin  1992  Israel  ISR  27.46        56.08   
Jonatan Kopelev  1991  Israel  ISR  26.99        56.19   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.87        56.67   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.76        57.18   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.39        57.71   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.97        58.43  Deltar ej i final 
David Gamburg  1993  Israel  ISR  28.34        58.60   
Daniel Izenberg  1998  Israel  ISR  28.26        58.74   
10  Artur Polak  1996  Israel  ISR  29.09        59.16   
11  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    29.09        59.23   
12  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    28.96        59.82   
13  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    29.30        1:01.32   
14  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.58        1:01.52   
15  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    29.57        1:01.93   
16  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    29.91        1:02.04   
16  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.79        1:02.04   
18  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.25        1:02.21   
19  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    30.94        1:02.53   
20  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.37        1:02.59   
21  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    30.20        1:02.72   
22  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.31        1:02.76   
23  Nicklas Östman Pedersen  2002  Herlev Svømning  DEN  30.39        1:02.85   
24  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.84        1:03.04   
25  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    29.96        1:03.33   
26  Daniel Jonsson  1999  Södertörns Simsällskap    30.87        1:03.68   
27  Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    30.68        1:03.74   
28  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.85        1:03.83   
29  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    31.39        1:03.84   
30  Filip Hedman  1998  Täby Sim    31.29        1:04.24   
31  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    31.11        1:04.55   
32  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    31.48        1:04.60   
33  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    30.74        1:04.66   
34  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.33        1:04.81   
35  Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    30.55        1:05.06   
36  Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.74        1:05.15   
37  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap    30.67        1:05.82   
38  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    30.90        1:05.97   
39  Rasmus Rantanen  1997  Södertälje Simsällskap    32.79        1:06.64   
Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Finaler 
Sponsor: MALMÖ STAD 
World Seniors: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
Europe Seniors: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
Nation Juniors: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            28.21  SR Rekord - Senior 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            28.77   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.01   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            29.87   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            30.61   
Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap            31.03   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            31.10   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            31.11   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            31.34   
10  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            31.40   
11  Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening            31.66   
12  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            31.95   
13  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton            31.96   
14  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            32.05   
15  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            32.10   
16  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            33.09   
                     
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Försök 
Sponsor: MALMÖ STAD 
World Seniors: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
Europe Seniors: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
Nation Juniors: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            28.53   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            29.08   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.36   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            29.89   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            30.67   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            30.95   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.98   
Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap            31.02   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            31.35   
10  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            31.65   
11  Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening            31.74   
12  Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap            31.77  Deltar ej i final 
13  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            31.81   
14  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            31.88   
15  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            31.92   
16  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            32.02   
17  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton            32.08   
18  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            32.55   
19  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            32.64   
20  Frederikke Mertins  2000  Hvidovre Svømme Klub            32.72   
21  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap            32.86   
22  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            32.90   
23  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            34.12   
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 
Sponsor: T&S Reklam 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Nation Juniors: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.35  58.05  1:29.71    2:01.32   
Yonatan Batsha  1996  Israel  ISR  28.55  1:00.04  1:31.19    2:02.18   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.44  1:00.19  1:32.15    2:05.72   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    28.91  1:01.55  1:34.78    2:07.70   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.58  1:01.92  1:36.21    2:10.55   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.99  1:02.19  1:36.14    2:10.92   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    29.39  1:03.43  1:38.54    2:14.92   
Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.52  1:04.91  1:41.39    2:18.36   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.18  1:02.66  1:37.01    2:13.24   
10  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.74  1:02.90  1:38.47    2:14.98   
11  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    30.08  1:04.60  1:40.18    2:15.79   
12  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.99  1:05.35  1:41.55    2:17.77   
13  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    30.01  1:05.39  1:41.42    2:18.17   
14  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    30.10  1:05.61  1:42.32    2:19.49   
15  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    31.69  1:06.90  1:43.37    2:21.67   
16  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    31.37  1:07.31  1:44.87    2:23.08   
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Försök 
Sponsor: T&S Reklam 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Nation Juniors: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Yonatan Batsha  1996  Israel  ISR  29.39  1:02.07  1:33.87    2:05.47   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    28.29  1:00.09  1:32.59    2:05.69   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.61  1:00.83  1:33.16    2:06.61   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    29.13  1:02.11  1:35.47    2:08.83   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    28.68  1:01.68  1:35.58    2:10.49  Deltar ej i final 
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.64  1:03.23  1:37.24    2:10.76   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    29.08  1:02.75  1:37.40    2:13.44   
Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.39  1:03.78  1:39.25    2:14.81   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.83  1:04.34  1:39.79    2:15.15   
10  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    29.69  1:04.11  1:38.91    2:15.41   
11  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.08  1:03.35  1:39.77    2:16.49   
12  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.79  1:04.33  1:40.29    2:16.97   
13  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.87  1:03.64  1:40.11    2:18.00   
14  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.64  1:04.43  1:41.31    2:18.55   
15  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    30.71  1:05.38  1:42.20    2:20.04   
16  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.89  1:04.42  1:41.66    2:20.52  Deltar ej i final 
17  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    31.62  1:06.45  1:42.48    2:20.61   
18  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    30.84  1:06.68  1:43.71    2:21.14   
19  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.24  1:06.63  1:44.27    2:21.56   
20  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    29.92  1:05.47  1:43.45    2:24.43   
21  Marc Bach Nielsen  1994  Hvidovre Svømme Klub    28.73  1:02.66  1:41.68    2:25.94   
22  Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    29.92  1:05.04  1:44.19    2:26.78   
23  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    30.28  1:07.53  1:47.89    2:28.63   
Albin Larsson  1998  Varberg Sim            DNS   
                     
 
Gren 10, 200m Medley Women, Finaler 
Sponsor: OATLY 
World Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:06.12 2015-08-03 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:06.12 2015-08-03 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
Nation Juniors: Louise Hansson (1996) 2:12.72 2015-03-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    30.13  1:06.80  1:46.81    2:17.56   
Amit Ivri  1989  Israel  ISR  29.13  1:05.11  1:46.32    2:20.37   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.93  1:10.64  1:49.90    2:23.11   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    30.51  1:08.92  1:51.33    2:23.19   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    30.24  1:06.87  1:50.48    2:23.19   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    30.96  1:08.44  1:50.62    2:25.21   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.26  1:07.41  1:51.63    2:25.66   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    31.66  1:08.70  1:52.19    2:27.56   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.11  1:07.02  1:50.26    2:24.77   
10  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    31.54  1:10.67  1:51.08    2:24.82   
11  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.83  1:10.76  1:50.08    2:25.06   
12  Laura Findal Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.21  1:10.09  1:52.44    2:27.48   
13  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    32.06  1:11.69  1:54.52    2:27.95   
14  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.20  1:11.63  1:54.99    2:29.22   
15  Marie-Loiuse Stentved  2000  Herlev Svømning  DEN  31.29  1:09.16  1:55.84    2:30.39   
16  Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap    28.95  1:10.07  1:56.27    2:31.45   
                     
 
Gren 10, 200m Medley Women, Försök 
Sponsor: OATLY 
World Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:06.12 2015-08-03 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:06.12 2015-08-03 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
Nation Juniors: Louise Hansson (1996) 2:12.72 2015-03-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.98  1:04.49  1:44.99    2:19.35  Deltar ej i final 
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    30.36  1:07.54  1:48.20    2:20.08   
Amit Ivri  1989  Israel  ISR  29.65  1:06.05  1:48.05    2:21.59   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    30.33  1:09.80  1:51.98    2:24.20   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    30.42  1:07.27  1:50.97    2:24.32   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    31.74  1:08.50  1:50.39    2:24.46   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.56  1:07.60  1:51.51    2:25.12   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    31.19  1:08.82  1:51.31    2:26.41   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.11  1:12.34  1:52.40    2:26.79   
10  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.80  1:08.49  1:53.01    2:28.04   
11  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    31.42  1:12.57  1:54.79    2:28.12  Deltar ej i final 
12  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    32.35  1:11.90  1:55.21    2:28.20   
13  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    32.71  1:13.68  1:54.90    2:28.38   
14  Marie-Loiuse Stentved  2000  Herlev Svømning  DEN  31.37  1:08.99  1:53.84    2:28.45   
15  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    31.22  1:11.41  1:52.87    2:28.53   
16  Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap    30.13  1:09.95  1:55.21    2:28.79   
17  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    30.83  1:10.07  1:54.33    2:29.06  Deltar ej i final 
18  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.95  1:09.22  1:54.97    2:29.07  Deltar ej i final 
19  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.87  1:12.26  1:55.53    2:29.18   
20  Laura Findal Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.47  1:11.58  1:53.94    2:29.47   
21  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    32.68  1:12.23  1:54.01    2:29.86   
22  Kristine Mikkelsen  2000  Hvidovre Svømme Klub    32.37  1:11.64  1:54.70    2:29.88   
23  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    31.35  1:09.27  1:55.96    2:30.07   
24  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.40  1:10.74  1:55.97    2:30.38   
25  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    32.19  1:12.64  1:55.71    2:30.47   
26  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    32.07  1:11.82  1:56.67    2:30.52   
27  Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.03  1:14.12  1:57.56    2:31.42   
28  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    32.43  1:10.91  1:56.13    2:31.96   
29  Liva Schmid  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  33.14  1:15.25  1:57.07    2:32.19   
30  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    33.69  1:12.73  1:57.20    2:32.42   
31  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.14  1:13.66  1:56.47    2:32.48   
32  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    32.64  1:12.52  1:57.08    2:32.79   
33  Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.22  1:13.30  1:57.44    2:33.23   
34  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    33.60  1:14.54  1:59.34    2:34.43   
35  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    33.48  1:13.70  2:00.03    2:34.61   
36  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    34.88  1:18.98  2:02.03    2:38.10   
37  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    32.81  1:15.40  2:01.20    2:39.70   
38  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    33.80  1:17.05  2:03.71    2:41.60   
39  Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap    33.88  1:19.82  2:02.92    2:41.63   
                     
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Finaler 
Sponsor: Nordic Feel 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    57.53  1:57.76  2:57.80    3:56.35   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    57.35  1:58.86  2:59.44    3:57.93   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    59.36  2:02.36  3:05.07    4:07.21   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.25  2:02.59  3:05.78    4:08.38   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:01.77  2:06.25  3:10.13    4:11.42   
Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    1:00.98  2:05.53  3:10.22    4:11.82   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    59.88  2:04.45  3:09.71    4:13.86   
Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:00.23  2:04.78  3:10.61    4:14.52   
                     
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Försök 
Sponsor: Nordic Feel 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    59.12  1:59.54  3:00.16    4:00.28   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    56.93  1:57.25  3:00.98    4:03.20   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    58.72  2:00.69  3:03.84    4:06.69   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.59  2:02.13  3:05.01    4:07.80   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    58.75  2:01.04  3:04.61    4:08.37  Deltar ej i final 
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    1:32.24  2:35.32  3:38.01    4:09.23   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:00.70  2:05.05  3:08.58    4:10.86   
Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  59.62  2:03.73  3:07.59    4:11.60  Deltar ej i final 
Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:00.47  2:04.70  3:09.32    4:11.90   
10  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    1:00.22  2:04.22  3:08.92    4:12.38   
11  Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:01.57  2:06.07  3:10.13    4:14.09   
12  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    59.86  2:04.75  3:09.62    4:14.20   
13  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:01.14  2:06.04  3:10.46    4:15.56   
14  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:01.33  2:05.86  3:11.64    4:16.68   
15  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.90  2:05.99  3:12.10    4:17.06   
16  Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:02.20  2:07.31  3:12.35    4:17.27   
17  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:01.22  2:06.90  3:13.57    4:19.51   
18  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    1:01.05  2:07.74  3:15.08    4:19.72   
19  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:02.00  2:09.02  3:15.22    4:20.25   
20  Mads Midtböl  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:02.01  2:08.83  3:15.98    4:20.82   
21  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    1:01.75  2:08.55  3:14.41    4:20.91   
22  Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    1:00.59  2:05.83  3:12.84    4:21.85   
23  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:01.80  2:08.18  3:16.45    4:22.48   
24  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    1:02.06  2:09.73  3:17.08    4:23.21   
25  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:02.58  2:09.01  3:16.44    4:24.45   
26  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:03.29  2:11.82  3:19.96    4:25.77   
27  Emil Hedegaard  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:02.59  2:10.33  3:19.03    4:26.47   
28  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    1:03.59  2:12.13  3:20.99    4:27.36   
29  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:03.48  2:11.92  3:20.80    4:28.16   
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02            DNS   
William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Finaler 
Sponsor: TYR 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            24.64   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            25.44   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton            25.67   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            25.87   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            26.48   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            27.05   
Gloria Muzito  2002  Sundsvalls Simsällskap            27.27   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.28   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap            27.40   
10  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap            27.54   
11  Thea Hovmand Larsen  1997  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          27.59   
12  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb            27.60   
13  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.64   
14  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb            27.81   
15  Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap            27.82   
16  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            27.97   
                     
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Försök 
Sponsor: TYR 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            25.28   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            25.79   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton            25.88   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            26.05   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.37  Deltar ej i final 
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            26.78   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            27.15   
Gloria Muzito  2002  Sundsvalls Simsällskap            27.32   
Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            27.40  Deltar ej i final 
10  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.41   
11  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap            27.46   
12  Thea Hovmand Larsen  1997  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          27.49   
13  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb            27.50   
14  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap            27.60   
15  Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap            27.62   
16  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb            27.71   
17  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            27.84   
18  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.86   
19  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.87   
20  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap            27.88   
21  Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon            27.94   
22  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            27.95   
23  Ida Agerbak Trandum  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          27.96   
24  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            28.18   
25  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            28.30   
26  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap            28.33   
27  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            28.39   
28  Sofie Brögger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          28.42   
29  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            28.45   
30  Freja Gram  1999  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          28.51   
31  Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap            28.54   
32  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            28.73   
32  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            28.73   
34  Emilia Christiansen  1999  S71            28.77   
35  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            29.13   
                     
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Finaler 
Sponsor: Grafo Tryck 
World Seniors: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
Europe Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nation Seniors: Erik Persson (1994) 2:10.41 2015-08-06 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.40  1:03.78  1:38.28    2:12.80   
Ronen Faor  1995  Israel  ISR  31.75  1:06.51  1:41.42    2:16.70   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.09  1:08.14  1:45.16    2:22.12   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    32.66  1:09.46  1:46.44    2:24.09   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.27  1:09.96  1:47.61    2:24.81   
Jacob Jörgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  33.63  1:10.96  1:48.47    2:25.44   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.10  1:09.91  1:47.86    2:27.63   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    33.67  1:11.86  1:50.59    2:28.46   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    32.69  1:09.84  1:47.55    2:26.05   
10  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    34.45  1:12.71  1:50.90    2:29.42   
11  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    33.46  1:12.20  1:51.91    2:30.68   
12  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    33.35  1:11.41  1:50.58    2:31.20   
13  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    35.18  1:14.50  1:53.63    2:31.56   
14  Frederik Rindshøj  1999  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  34.58  1:12.92  1:52.20    2:31.82   
15  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    33.82  1:12.77  1:52.63    2:32.72   
16  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    34.04  1:13.04  1:53.53    2:33.32   
                     
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Försök 
Sponsor: Grafo Tryck 
World Seniors: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
Europe Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nation Seniors: Erik Persson (1994) 2:10.41 2015-08-06 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.08  1:05.69  1:41.51    2:18.02   
Ronen Faor  1995  Israel  ISR  32.21  1:08.81  1:46.27    2:23.38   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.58  1:09.36  1:46.84    2:23.46   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    32.71  1:09.83  1:47.14    2:24.70   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.63  1:10.60  1:47.88    2:24.72   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.69  1:10.52  1:48.23    2:26.67   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    32.96  1:09.17  1:47.88    2:26.68   
Jacob Jörgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  33.66  1:11.26  1:49.78    2:26.98   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    33.55  1:10.41  1:48.61    2:28.09   
10  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    32.52  1:11.07  1:50.97    2:28.64   
11  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    34.64  1:12.61  1:51.60    2:29.87   
12  Frederik Rindshøj  1999  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  33.96  1:12.22  1:50.37    2:30.22   
13  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    34.20  1:12.14  1:50.67    2:30.27   
14  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    33.00  1:11.30  1:50.93    2:32.00   
15  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    33.82  1:13.25  1:52.92    2:32.07   
16  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    33.72  1:12.63  1:51.76    2:32.22   
17  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    34.50  1:13.15  1:52.41    2:32.24   
18  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    33.55  1:12.90  1:52.27    2:32.49   
19  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    34.03  1:12.30  1:52.32    2:32.58   
20  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap    34.33  1:12.40  1:52.06    2:32.90   
21  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    34.26  1:14.05  1:53.52    2:34.44   
22  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.10  1:13.93  1:53.58    2:35.07   
23  Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton    34.33  1:13.92  1:54.75    2:35.81   
24  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    34.82  1:14.05  1:54.97    2:35.88   
25  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    36.08  1:16.13  1:56.12    2:36.00   
26  Philip Chen  2000  S71    35.38  1:16.91  1:58.27    2:36.99   
27  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    33.70  1:14.14  1:55.63    2:37.41   
28  Petter Cyrén  1996  Linköpings Allmänna SS    34.91  1:15.01  1:56.74    2:37.87   
29  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    35.57  1:15.71  1:56.73    2:38.92   
30  Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    35.98  1:16.73  1:58.35    2:39.24   
31  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    35.27  1:15.75  1:57.29    2:39.31   
32  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    36.36  1:17.92  2:00.43    2:42.90   
33  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    36.30  1:17.14  1:59.61    2:43.39   
34  Klaudius Schreck  2001  Södertörns Simsällskap    35.15  1:16.41  2:00.80    2:44.18   
                     
 
Gren 14, 800m Freestyle Women, Finaler 
Sponsor: Guldkanalen 
World Seniors: Katie Ledecky (1997) 8:07.39 2015-08-08 
Europe Seniors: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
Nation Juniors: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:05.57  2:14.67  3:24.39  4:34.38  9:09.34   
          5:44.11  6:53.88  8:03.72       
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:05.56  2:14.99  3:24.56  4:33.87  9:10.11   
          5:43.00  6:53.93  8:03.99       
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:05.98  2:15.06  3:24.23  4:34.37  9:11.09   
          5:43.90  6:54.00  8:03.94       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.22  2:17.54  3:27.90  4:38.17  9:13.56   
          5:47.33  6:56.58  8:06.28       
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:06.49  2:16.94  3:27.30  4:37.58  9:15.44   
          5:47.85  6:57.29  8:07.05       
Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:06.15  2:15.74  3:25.01  4:34.92  9:16.04   
          5:44.98  6:55.60  8:06.14       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.45  2:16.14  3:27.59  4:39.34  9:21.62   
          5:50.62  7:02.34  8:13.65       
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:05.34  2:15.30  3:25.83  4:36.79  9:25.18   
          5:48.56  7:00.52  8:12.46       
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:06.34  2:16.75  3:27.46  4:38.22  9:25.39   
          5:49.90  7:01.69  8:13.78       
10  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:07.20  2:18.55  3:30.29  4:41.85  9:26.17   
          5:53.35  7:04.74  8:16.33       
11  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:08.08  2:20.14  3:32.41  4:44.53  9:30.18   
          5:56.44  7:07.57  8:18.75       
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:06.51  2:17.50  3:29.80  4:42.16  9:30.41   
          5:54.10  7:06.35  8:18.81       
13  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.66  2:19.08  3:31.66  4:43.31  9:30.57   
          5:55.73  7:08.04  8:19.99       
14  Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    1:07.12  2:18.80  3:30.60  4:43.02  9:32.11   
          5:55.65  7:08.33  8:20.87       
15  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:06.62  2:17.73  3:29.61  4:42.24  9:32.47   
          5:54.58  7:07.77  8:21.52       
16  Frederikke Dons  1998  Hvidovre Svømme Klub    1:08.20  2:20.87  3:34.00  4:47.31  9:37.34   
          6:00.60  7:13.57  8:26.52       
17  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:08.83  2:20.96  3:33.43  4:46.32  9:38.26   
          5:59.16  7:12.20  8:25.65       
18  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:07.04  2:19.34  3:32.55  4:46.06  9:39.20   
          5:59.64  7:13.68  8:27.15       
19  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:06.93  2:18.34  3:30.91  4:44.28  9:39.40   
          5:58.60  7:13.29  8:27.00       
20  Silja Nielsdóttir Hansen  2001  Hvidovre Svømme Klub    1:08.29  2:20.48  3:33.02  4:46.11  9:39.77   
          6:00.02  7:13.92  8:27.86       
21  Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.34  2:18.84  3:31.03  4:44.22  9:42.52   
          5:58.74  7:13.60  8:28.43       
22  Marie-Loiuse Stentved  2000  Herlev Svømning  DEN  1:08.80  2:22.15  3:35.68  4:49.64  9:47.69   
          6:03.97  7:18.43  8:33.49       
23  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:09.62  2:23.89  3:37.66  4:52.61  9:51.22   
          6:05.34  7:20.56  8:36.53       
24  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:08.40  2:22.09  3:36.54  4:50.72  9:51.71   
          6:05.81  7:20.62  8:36.50       
25  Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    1:08.77  2:23.30  3:38.81  4:53.81  9:55.82   
          6:09.02  7:25.00  8:41.71       
26  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:09.80  2:24.32  3:39.26  4:55.26  10:01.91   
          6:12.16  7:29.55  8:46.00       
27  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    1:09.44  2:24.23  3:38.59  4:55.32  10:02.47   
          6:12.74  7:29.34  8:46.27       
28  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:09.43  2:24.35  3:39.50  4:54.88  10:03.90   
          6:11.79  7:29.43  8:47.60       
29  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:10.32  2:26.49  3:43.57  4:59.97  10:08.06   
          6:15.43  7:32.34  8:50.08       
30  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:08.85  2:24.87  3:43.89  5:03.74  10:25.91   
          6:23.49  7:43.81  9:05.21       
                     
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Finaler 
Sponsor: Landgren 
World Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Europe Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
Nation Juniors: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Marcus Shlesinger  1991  Israel  ISR          24.27   
Meiron Cheruti  1997  Israel  ISR          24.70   
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.76   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            24.82   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.93   
Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap            25.32   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            25.47   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.82   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.60   
10  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap            25.84   
11  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap            25.89   
12  Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          26.11   
13  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          26.20   
14  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            26.22   
15  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            26.67   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Försök 
Sponsor: Landgren 
World Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Europe Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
Nation Juniors: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Marcus Shlesinger  1991  Israel  ISR          24.29   
Meiron Cheruti  1997  Israel  ISR          24.75   
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.78   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            24.85   
Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap            25.07   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.28   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            25.47   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.59   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap            25.69   
10  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.80   
11  Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          25.90   
12  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          26.11   
13  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap            26.13   
14  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            26.20   
15  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            26.28   
15  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.28   
17  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          26.34   
18  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.35   
19  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap            26.40   
20  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap            26.47   
21  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb            26.50   
22  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.52   
23  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            26.53   
24  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            26.55   
25  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            26.57   
26  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            26.59   
27  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            26.66   
27  Marcus Rappenborg  1999  Hvidovre Svømme Klub            26.66   
29  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap            26.69   
30  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            26.70   
31  Albin Larsson  1998  Varberg Sim            26.71   
31  Lasse Pittioni  1995  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          26.71   
33  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          26.85   
34  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap            26.91   
35  Marc Bach Nielsen  1994  Hvidovre Svømme Klub            26.92   
36  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            26.93   
37  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            26.94   
38  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            27.00   
39  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            27.05   
40  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap            27.08   
40  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            27.08   
42  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap            27.13   
43  Robin Sandgren  1997  Simklubben Laxen            27.16   
44  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            27.21   
44  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap            27.21   
46  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.26   
47  André Gradin  1994  Örebro Simallians            27.33   
48  David Kruthammar  1997  Täby Sim            27.37   
49  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.40   
50  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb            27.54   
51  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap            27.64   
52  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.76   
53  Johannes Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.70   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Finaler 
Sponsor: AQVIA 
World Seniors: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
Europe Seniors: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nation Seniors: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
Nation Juniors: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.05  1:06.71  1:41.79    2:15.73   
Keren Siebner  1990  Israel  ISR  32.71  1:07.03  1:42.04    2:16.29   
Andrea Murez  1992  Israel  ISR  33.31  1:08.05  1:42.97    2:16.56   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    32.17  1:06.86  1:42.39    2:17.45   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    33.99  1:09.94  1:47.68    2:23.85   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    34.83  1:11.03  1:47.56    2:23.86   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.89  1:10.40  1:47.56    2:24.18   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    34.34  1:10.79  1:48.20    2:25.07   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  34.24  1:10.59  1:47.17    2:22.90   
10  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    35.00  1:12.01  1:47.70    2:23.47   
11  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    34.95  1:12.33  1:49.95    2:27.11   
12  Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap    34.84  1:12.35  1:50.32    2:27.24   
13  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.63  1:12.09  1:50.78    2:29.58   
14  Sofie Brögger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  34.67  1:12.28  1:51.01    2:29.71   
15  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    35.85  1:13.88  1:52.84    2:30.50   
16  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    35.26  1:13.58  1:52.62    2:30.74   
                     
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Försök 
Sponsor: AQVIA 
World Seniors: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
Europe Seniors: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nation Seniors: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
Nation Juniors: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Keren Siebner  1990  Israel  ISR  33.04  1:07.98  1:43.28    2:17.76   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    33.18  1:08.44  1:43.78    2:19.23   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    33.56  1:09.41  1:45.37    2:21.37   
Andrea Murez  1992  Israel  ISR  35.15  1:11.28  1:46.95    2:22.47   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.97  1:10.56  1:47.39    2:23.70   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    34.44  1:10.21  1:47.49    2:23.97   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    34.65  1:10.94  1:47.62    2:23.99   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.91  1:09.90  1:47.42    2:24.61   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    33.41  1:09.74  1:47.30    2:25.39   
10  Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  34.48  1:11.57  1:49.12    2:25.77   
11  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    34.76  1:11.66  1:48.87    2:25.78   
12  Sofie Brögger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  34.90  1:12.76  1:51.21    2:29.72   
13  Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap    35.10  1:13.02  1:51.48    2:29.99   
14  Kristine Mikkelsen  2000  Hvidovre Svømme Klub    35.67  1:14.13  1:52.28    2:31.15  Deltar ej i final 
15  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    36.08  1:14.37  1:53.38    2:31.20   
16  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    35.49  1:13.56  1:53.01    2:31.75   
17  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    35.06  1:13.80  1:53.22    2:31.79   
18  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    35.30  1:13.86  1:53.45    2:32.46   
19  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    35.64  1:14.66  1:54.13    2:32.97   
20  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.96  1:14.42  1:53.62    2:33.18   
21  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.10  1:14.12  1:53.73    2:33.49   
22  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    35.77  1:15.03  1:54.93    2:33.80   
23  Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening    35.57  1:15.02  1:54.79    2:34.82   
24  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    35.63  1:15.27  1:55.87    2:35.81   
                     
 
Gren 17, 100m Freestyle Women, Finaler 
Sponsor: AQVIA 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 52.67 2014-08-20 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.41        54.27   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    26.67        55.68   
Andrea Murez  1992  Israel  ISR  27.18        55.71   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    27.11        56.32   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    27.07        56.43   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    26.95        56.59   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    27.51        57.73   
Keren Siebner  1990  Israel  ISR  28.01        57.83   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    28.49        58.86   
10  Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    28.66        59.27   
11  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.09        59.74   
12  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    28.81        1:00.02   
13  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.05        1:00.41   
14  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    29.01        1:00.48   
15  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.51        1:00.51   
16  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    28.70        1:00.82   
                     
 
Gren 17, 100m Freestyle Women, Försök 
Sponsor: AQVIA 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 52.67 2014-08-20 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.14        55.38   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    27.28        56.15   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    26.81        56.27   
Andrea Murez  1992  Israel  ISR  27.67        56.93   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    27.57        57.17   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    27.95        57.42   
Keren Siebner  1990  Israel  ISR  27.96        57.62   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    27.92        57.66   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    28.31        59.03  Deltar ej i final 
10  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    28.73        59.15   
11  Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    28.74        59.24   
12  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    28.56        59.59   
13  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    28.73        59.71   
14  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    28.33        59.77  Deltar ej i final 
15  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    28.93        59.78   
16  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    28.96        1:00.08   
17  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    29.02        1:00.30   
18  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.92        1:00.55   
19  Gloria Muzito  2002  Sundsvalls Simsällskap    29.23        1:00.56   
20  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    29.13        1:00.64   
21  Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    29.38        1:00.67   
22  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.46        1:00.72   
23  Freja Gram  1999  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  29.51        1:00.78   
24  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.26        1:00.85   
25  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    29.68        1:00.88   
26  Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap    28.99        1:00.90   
27  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    28.81        1:00.91   
28  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    1:00.92        1:00.92   
29  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    29.45        1:01.08   
30  Emilia Christiansen  1999  S71    29.57        1:01.29   
31  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    29.69        1:01.43   
32  Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap    1:01.50        1:01.50   
33  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    29.24        1:01.63   
34  Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.93        1:01.69   
35  Sofie Brögger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.33        1:01.72   
36  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    29.67        1:01.91   
37  Thea Hovmand Larsen  1997  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  30.18        1:02.15   
38  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    29.80        1:02.19   
39  Frederikke Dons  1998  Hvidovre Svømme Klub    30.16        1:02.40   
40  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.29        1:02.86   
41  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    29.93        1:04.79   
                     
 
Gren 18, 200m Freestyle Men, Finaler 
Sponsor: WIHLBORGS 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Nation Juniors: Christoffer Wikstöm (1987) 1:50.12 2007-07-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.46  54.67  1:23.14    1:51.71   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.25  56.08  1:25.09    1:54.21   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    26.71  55.74  1:25.09    1:54.45   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    26.33  54.94  1:24.30    1:54.59   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.40  55.34  1:24.96    1:54.93   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.24  56.43  1:26.38    1:56.99   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    27.08  56.22  1:26.57    1:57.01   
Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    26.73  56.32  1:26.74    1:57.12   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    26.94  56.93  1:26.45    1:55.37   
10  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.32  56.88  1:26.93    1:57.48   
11  Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    27.89  58.24  1:28.65    1:58.10   
12  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    26.92  57.09  1:28.12    1:58.84   
13  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.75  56.78  1:27.17    1:59.09   
14  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    27.06  57.37  1:28.56    1:59.92   
15  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    27.82  58.40  1:29.51    2:00.85   
16  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.85  58.21  1:29.51    2:01.78   
                     
 
Gren 18, 200m Freestyle Men, Försök 
Sponsor: WIHLBORGS 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Nation Juniors: Christoffer Wikstöm (1987) 1:50.12 2007-07-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    26.29  54.21  1:23.48    1:52.76   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    27.44  55.96  1:25.11    1:53.45  Deltar ej i final 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.90  55.94  1:25.65    1:54.84   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    27.21  56.36  1:26.29    1:55.04   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.46  56.37  1:26.31    1:55.35   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    27.50  56.61  1:25.99    1:56.00   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.73  56.06  1:25.89    1:56.16   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.80  55.99  1:26.12    1:57.12   
Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    27.11  56.69  1:26.96    1:57.73   
10  Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    27.37  57.55  1:27.88    1:58.45   
10  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.82  57.56  1:28.01    1:58.45   
12  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.01  58.04  1:28.45    1:58.89   
13  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    27.79  58.59  1:29.36    1:59.42   
14  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    28.02  58.19  1:29.02    1:59.68   
15  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.77  58.67  1:29.42    2:00.13   
16  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.35  58.87  1:29.93    2:00.19   
17  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    26.94  57.39  1:28.09    2:00.23   
18  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.98  58.18  1:29.10    2:00.55   
19  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.18  58.55  1:29.72    2:00.61   
20  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    28.11  58.16  1:29.10    2:00.62   
21  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.34  59.04  1:30.25    2:00.76   
22  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    27.27  57.78  1:29.60    2:00.77   
23  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    27.73  58.17  1:29.25    2:01.16   
24  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.39  59.99  1:30.83    2:01.44   
25  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    28.02  59.06  1:30.35    2:01.58   
26  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.50  59.19  1:30.44    2:01.80   
27  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.08  58.74  1:30.60    2:02.12   
28  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    28.01  58.74  1:31.24    2:02.43   
29  Mark Shperkin  1998  Israel  ISR  27.78  58.65  1:31.05    2:02.47   
30  Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    28.85  1:00.02  1:31.60    2:02.99   
31  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.34  59.65  1:31.77    2:03.29   
32  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    28.65  59.32  1:31.48    2:03.30   
33  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    27.47  59.04  1:31.75    2:03.33   
34  Emil Hedegaard  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.09  58.59  1:30.80    2:03.84   
35  Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  27.84  58.86  1:31.40    2:03.85   
36  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    28.44  1:00.26  1:32.65    2:03.93   
37  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    28.75  1:00.42  1:32.65    2:04.13   
38  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    29.16  1:00.20  1:32.55    2:04.27   
39  Filip Hedman  1998  Täby Sim    27.81  58.90  1:31.82    2:04.86   
40  Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    28.53  1:00.05  1:32.27    2:05.16   
41  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    29.16  1:00.18  1:32.43    2:05.33   
42  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  27.94  58.62  1:31.36    2:06.18   
43  Mads Midtböl  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.74  1:01.11  1:33.57    2:06.30   
Alexi Konovalov  1994  Israel  ISR          DNS   
                     
 
Gren 19, 50m Breaststroke Women, Finaler 
Sponsor: ARENA HOTELL 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 30.05 2015-08-09 
Nation Juniors: Sophie Hansson (1998) 31.18 2015-08-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.89   
Amit Ivri  1989  Israel  ISR          32.13   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            33.11   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04            33.26   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            33.56   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            33.65   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.95   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            34.07   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            34.33   
10  Lina Westerlund  1995  Wisby Simsällskap            34.41   
11  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap            34.55   
11  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            34.55   
13  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            34.75   
14  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            34.99   
14  Edith Axelsson-Wiesel  2002  Ljungby Simsällskap            34.99   
16  Julia Månsson  2002  Örebro Simallians            35.41   
                     
 
Gren 19, 50m Breaststroke Women, Försök 
Sponsor: ARENA HOTELL 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 30.05 2015-08-09 
Nation Juniors: Sophie Hansson (1998) 31.18 2015-08-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            32.22   
Amit Ivri  1989  Israel  ISR          33.15   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            33.28   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            33.47   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04            33.72   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            33.89   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.95   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.06   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            34.41   
10  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap            34.43   
11  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            34.63  Deltar ej i final 
12  Lina Westerlund  1995  Wisby Simsällskap            34.65   
13  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            34.72   
14  Edith Axelsson-Wiesel  2002  Ljungby Simsällskap            34.79   
15  Julia Månsson  2002  Örebro Simallians            34.92   
16  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            35.01   
17  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            35.03   
18  Elina Lynge Wagner  1996  Hvidovre Svømme Klub            35.05   
19  Sandra Lendt  2000  Hvidovre Svømme Klub            35.11   
20  Erica Christensen Weistrand  1997  Södertälje Simsällskap            35.15   
21  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap            35.17   
22  Agnes Fährlin  1998  Spårvägen Simförening            35.18   
23  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap            35.20   
24  Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            35.33   
25  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim            35.39   
26  Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap            35.46   
27  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            35.60   
28  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägen Simförening            35.68   
29  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            35.75   
30  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            35.79   
31  Liva Schmid  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          35.81   
32  Felicia Huynh  2000  S71            35.89   
33  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb            36.12   
34  Frederikke Mertins  2000  Hvidovre Svømme Klub            36.21   
35  Julie Bak  1997  Hvidovre Svømme Klub            36.51   
36  Kamilla Larsen  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          38.21   
                     
 
Gren 20, 100m Breaststroke Men, Finaler 
Sponsor: Sportadmin 
World Seniors: Cameron van Der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
Europe Seniors: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.44        1:02.13   
Ronen Faor  1995  Israel  ISR  30.83        1:04.69   
Lasse Pittioni  1995  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  30.96        1:05.40   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    30.83        1:05.61   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    30.96        1:06.30   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.28        1:06.49   
Jacob Jörgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.78        1:07.08   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton    31.29        1:08.19   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.60        1:07.75   
10  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.75        1:07.78   
11  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.69        1:07.92   
12  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    32.11        1:08.14   
13  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.93        1:08.16   
14  Frederik Rindshøj  1999  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  31.90        1:08.96   
15  Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    32.32        1:09.53   
16  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    32.45        1:09.99   
                     
 
Gren 20, 100m Breaststroke Men, Försök 
Sponsor: Sportadmin 
World Seniors: Cameron van Der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
Europe Seniors: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.94        1:03.18   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.99        1:04.99   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.29        1:06.29   
Lasse Pittioni  1995  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  31.85        1:06.81   
Ronen Faor  1995  Israel  ISR  31.86        1:07.03   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    32.00        1:07.16   
Jacob Jörgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.93        1:07.92   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton    31.29        1:07.94   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.96        1:07.99   
10  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.76        1:08.00   
11  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    32.49        1:08.20   
12  Frederik Rindshøj  1999  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  32.05        1:08.51   
13  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    32.70        1:08.71   
14  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.07        1:08.81   
15  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    32.16        1:08.85   
15  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    33.32        1:08.85  Deltar ej i final 
17  Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    31.98        1:08.92   
18  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    31.51        1:08.96   
19  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.99        1:09.26   
20  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap    32.68        1:09.34   
21  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    32.11        1:09.37   
22  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    32.32        1:09.65   
23  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    32.66        1:10.04   
24  David Kruthammar  1997  Täby Sim    32.31        1:10.25   
25  Petter Cyrén  1996  Linköpings Allmänna SS    33.07        1:10.63   
26  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    32.58        1:11.68   
27  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    32.93        1:12.14   
28  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    32.96        1:12.35   
29  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    34.16        1:13.86   
30  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    34.73        1:14.90   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
Gren 21, 400m Medley Women, Finaler 
Sponsor: FREKER 
World Seniors: Shiwen Ye (1996) 4:28.43 2012-07-28 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
Nation Juniors: Stina Gardell (1990) 4:42.71 2009-08-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    1:08.05  2:25.78  3:49.36    4:53.56   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:06.36  2:24.50  3:53.21    5:01.13   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:10.08  2:31.29  3:56.92    5:04.80   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:09.85  2:27.31  3:56.08    5:05.82   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:11.48  2:32.80  3:57.07    5:08.24   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:10.67  2:29.53  3:58.28    5:08.57   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    1:09.83  2:29.33  4:01.18    5:11.70   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:09.00  2:27.38  4:02.55    5:11.89   
                     
 
Gren 21, 400m Medley Women, Försök 
Sponsor: FREKER 
World Seniors: Shiwen Ye (1996) 4:28.43 2012-07-28 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
Nation Juniors: Stina Gardell (1990) 4:42.71 2009-08-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    1:08.07  2:26.78  3:53.95    5:01.49   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:07.26  2:25.55  3:55.21    5:03.81   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:11.29  2:33.80  4:01.07    5:09.00   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    1:09.96  2:29.51  4:00.22    5:10.99   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:11.51  2:31.35  4:02.48    5:11.17   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:12.17  2:31.72  4:02.98    5:12.52   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:14.40  2:37.55  4:03.18    5:12.53   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.01  2:27.03  4:02.95    5:13.01   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.08  2:30.58  4:04.15    5:13.03   
10  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.30  2:29.89  4:03.70    5:14.07   
11  Laura Findal Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:11.09  2:31.94  4:01.60    5:14.68   
12  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:13.21  2:35.31  4:06.70    5:14.95   
13  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:11.15  2:36.74  4:05.32    5:15.20   
14  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    1:13.89  2:36.64  4:06.52    5:17.98   
15  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:09.47  2:32.68  4:08.28    5:18.49   
16  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    1:13.97  2:38.50  4:07.96    5:18.67   
17  Marie-Loiuse Stentved  2000  Herlev Svømning  DEN  1:10.81  2:32.44  4:09.67    5:21.05   
18  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    1:11.68  2:40.18  4:11.29    5:21.72   
19  Kristine Mikkelsen  2000  Hvidovre Svømme Klub    1:12.42  2:36.74  4:09.60    5:25.26   
20  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:14.37  2:40.16  4:11.73    5:27.13   
20  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    1:15.04  2:38.89  4:12.84    5:27.13   
22  Emma Dimitriou Sagré  1999  Väsby Simsällskap    1:12.45  2:37.05  4:11.96    5:27.32   
23  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:11.97  2:36.27  4:11.22    5:27.59   
                     
 
Gren 22, 100m Butterfly Men, Finaler 
Sponsor: NEXTORY 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 49.82 2009-08-01 
Europe Seniors: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 54.40 2014-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Marcus Shlesinger  1991  Israel  ISR  25.47        54.21   
Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap    25.64        55.10   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    26.19        55.22   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    26.52        56.24   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    26.60        56.94   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.10        57.10   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.32        57.50   
Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  26.61        57.70   
Yonatan Batsha  1996  Israel  ISR  27.58        57.65   
10  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.68        57.97   
11  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.43        58.28   
12  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    27.78        58.81   
13  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  27.14        59.19   
14  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.12        59.30   
15  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.99        59.61   
16  Albin Larsson  1998  Varberg Sim    27.28        1:00.85   
                     
 
Gren 22, 100m Butterfly Men, Försök 
Sponsor: NEXTORY 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 49.82 2009-08-01 
Europe Seniors: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 54.40 2014-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap    26.04        55.88   
Marcus Shlesinger  1991  Israel  ISR  25.98        55.98   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    26.77        56.33   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    26.78        57.18   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    26.78        57.39   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    27.02        57.45   
Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  26.45        57.50   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.30        57.61   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.10        57.66   
10  Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.30        57.74  Deltar ej i final 
11  Yonatan Batsha  1996  Israel  ISR  27.87        58.18   
12  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.60        58.57   
13  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.01        58.78  Deltar ej i final 
14  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.69        59.22   
15  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    27.66        59.40   
16  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  28.13        59.59   
17  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.62        59.97   
18  Albin Larsson  1998  Varberg Sim    27.48        1:00.00   
19  Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.22        1:00.06   
19  Marc Bach Nielsen  1994  Hvidovre Svømme Klub    27.87        1:00.06   
21  André Gradin  1994  Örebro Simallians    28.48        1:00.29   
22  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    28.01        1:00.37   
23  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    28.38        1:00.64   
24  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    27.45        1:00.65   
25  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.23        1:00.87   
26  Robin Sandgren  1997  Simklubben Laxen    27.71        1:01.10   
27  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.78        1:01.35   
28  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    27.61        1:01.71   
29  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    27.05        1:01.80   
30  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    28.45        1:02.01   
31  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    28.63        1:02.33   
32  Daniel Jonsson  1999  Södertörns Simsällskap    28.82        1:02.58   
33  Marcus Rappenborg  1999  Hvidovre Svømme Klub    29.03        1:02.70   
34  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.10        1:02.86   
35  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    29.52        1:02.95   
                     
 
Gren 23, 100m Backstroke Women, Finaler 
Sponsor: MALMSJÖ OCH PERSSON 
World Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Europe Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 59.98 2015-04-04 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.90        1:01.05   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    29.87        1:01.41   
Andrea Murez  1992  Israel  ISR  31.56        1:03.84   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    31.47        1:04.29   
Amit Ivri  1989  Israel  ISR  31.46        1:05.14   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.10        1:06.92   
Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap    31.98        1:07.10   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    33.10        1:07.96   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.63        1:06.37   
10  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.81        1:07.18   
11  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.49        1:07.61   
12  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.17        1:08.01   
13  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.81        1:08.74   
14  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    33.41        1:08.78   
15  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    33.73        1:09.12   
16  Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    33.56        1:10.20   
                     
 
Gren 23, 100m Backstroke Women, Försök 
Sponsor: MALMSJÖ OCH PERSSON 
World Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Europe Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 59.98 2015-04-04 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    30.28        1:02.00   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.72        1:02.87   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    31.01        1:03.51   
Amit Ivri  1989  Israel  ISR  31.69        1:04.99   
Andrea Murez  1992  Israel  ISR  32.34        1:05.76   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.99        1:06.39   
Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap    31.86        1:06.49   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    32.81        1:07.55   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    33.20        1:07.76   
10  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.12        1:08.20  Deltar ej i final 
11  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.48        1:08.24   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    33.50        1:08.89   
13  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.13        1:09.04   
14  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    33.03        1:09.07   
15  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.00        1:09.33   
16  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    33.49        1:09.45   
17  Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    33.84        1:09.74   
18  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    33.62        1:10.02   
19  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.78        1:10.75   
20  Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening    34.16        1:11.00   
21  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    34.18        1:11.43   
22  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    34.60        1:11.45   
23  Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap    35.13        1:11.48   
24  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    34.75        1:11.86   
25  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    34.39        1:12.09   
26  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    33.74        1:12.30   
27  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    34.66        1:12.41   
                     
 
Gren 24, 50m Backstroke Men, Finaler 
Sponsor: MALMÖ STAD 
World Seniors: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
Europe Seniors: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
Nation Seniors: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008-07-16 
Nation Juniors: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Jonatan Kopelev  1991  Israel  ISR          25.35   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim            26.79   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            26.81   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            27.53   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.60   
Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap            27.63   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            27.85   
Artur Polak  1996  Israel  ISR          28.15   
Filip Hedman  1998  Täby Sim            28.05   
10  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            28.18   
11  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          28.27   
12  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.60   
13  Nicklas Östman Pedersen  2002  Herlev Svømning  DEN          28.61   
14  Isak Meding  1998  Örebro Simallians            28.70   
15  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            28.85   
16  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap            28.90   
                     
 
Gren 24, 50m Backstroke Men, Försök 
Sponsor: MALMÖ STAD 
World Seniors: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
Europe Seniors: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
Nation Seniors: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008-07-16 
Nation Juniors: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Jonatan Kopelev  1991  Israel  ISR          25.38   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim            26.64   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            26.92   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            27.34   
Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap            27.60   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.88   
Artur Polak  1996  Israel  ISR          28.05   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            28.10   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            28.50   
10  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.52   
11  Filip Hedman  1998  Täby Sim            28.53   
12  Isak Meding  1998  Örebro Simallians            28.59   
13  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          28.63   
14  Nicklas Östman Pedersen  2002  Herlev Svømning  DEN          28.71   
15  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            28.99   
16  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            29.11  Deltar ej i final 
16  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap            29.11   
18  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap            29.26   
19  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            29.30   
20  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            29.57   
21  Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap            29.66   
22  Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap            29.68   
23  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            29.89   
24  Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap            29.94   
25  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap            30.23   
26  Rasmus Rantanen  1997  Södertälje Simsällskap            30.30   
27  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            30.61   
28  Sean Johansson  1997  Örebro Simallians            30.73   
29  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            30.78   
Daniel Izenberg  1998  Israel  ISR          DSQ   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            DSQ   
                     
 
Gren 25, 200m Butterfly Women, Finaler 
Sponsor: T&S Reklam 
World Seniors: Liu Zige (1989) 2:01.81 2009-10-21 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nation Seniors: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
Nation Juniors: Martina Granström (1991) 2:08.01 2011-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Keren Siebner  1990  Israel  ISR  30.67  1:04.45  1:38.80    2:13.67   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    30.71  1:04.96  1:39.91    2:14.77   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.68  1:07.89  1:44.13    2:19.99   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.96  1:06.42  1:43.54    2:21.36   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.57  1:07.98  1:44.32    2:21.62   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.27  1:09.15  1:45.79    2:23.07   
Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning  DEN  31.65  1:08.33  1:46.19    2:24.57   
Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.85  1:08.74  1:46.92    2:25.16   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.23  1:08.88  1:46.51    2:25.29   
10  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.63  1:10.72  1:48.94    2:26.90   
11  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.98  1:10.25  1:48.69    2:27.84   
12  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.00  1:10.39  1:48.74    2:28.06   
13  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    32.25  1:11.15  1:51.84    2:31.62   
14  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.32  1:12.52  1:53.03    2:32.71   
15  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    33.55  1:11.55  1:52.71    2:33.04   
16  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.62  1:12.18  1:52.66    2:34.58   
                     
 
Gren 25, 200m Butterfly Women, Försök 
Sponsor: T&S Reklam 
World Seniors: Liu Zige (1989) 2:01.81 2009-10-21 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nation Seniors: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
Nation Juniors: Martina Granström (1991) 2:08.01 2011-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Keren Siebner  1990  Israel  ISR  31.80  1:06.83  1:42.05    2:16.79   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    30.64  1:05.95  1:41.96    2:18.27   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.06  1:07.72  1:45.05    2:22.19   
Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning  DEN  31.58  1:07.83  1:45.84    2:24.77   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.68  1:10.36  1:47.29    2:25.31   
Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.88  1:09.88  1:47.84    2:25.44   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    32.12  1:08.75  1:46.84    2:25.48  Deltar ej i final 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.68  1:09.38  1:47.36    2:25.87   
Emilia Christiansen  1999  S71    31.66  1:08.37  1:47.39    2:26.53   
10  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    33.02  1:09.86  1:48.29    2:27.32   
11  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.73  1:09.15  1:47.52    2:27.73   
12  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.54  1:09.74  1:48.21    2:27.76   
13  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.41  1:09.00  1:47.88    2:28.07   
14  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    32.01  1:09.50  1:49.13    2:28.84   
15  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.73  1:11.56  1:50.84    2:30.24   
16  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.15  1:11.74  1:51.61    2:32.76   
17  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.44  1:12.86  1:53.40    2:34.95   
18  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    33.29  1:11.49  1:52.29    2:35.44   
19  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    33.86  1:12.45  1:52.68    2:35.46   
20  Katrine Tetzschner Madsen  2000  Gladsaxe Idræts Forening  DEN  34.45  1:15.13  1:57.82    2:42.15   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 26, 200m Medley Men, Finaler 
Sponsor: Malmsten AB 
World Seniors: Ryan Lochte (1984) 1:54.00 2011-07-28 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:03.72 2013-07-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.08  56.07  1:31.74    2:01.48   
Yakov Toumarkin  1992  Israel  ISR  26.24  56.84  1:33.55    2:02.57   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.92  58.90  1:33.30    2:03.40   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.83  1:01.87  1:39.38    2:08.20   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    28.48  1:02.13  1:39.14    2:08.66   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.75  1:00.16  1:38.74    2:09.49   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    28.73  1:02.98  1:40.20    2:09.79   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.17  1:02.26  1:39.52    2:10.97   
Jacob Jörgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.07  1:03.31  1:40.90    2:11.14   
10  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.10  1:02.25  1:41.40    2:13.11   
11  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    28.68  1:05.40  1:42.21    2:13.92   
12  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.46  1:03.09  1:42.54    2:14.11   
13  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    28.84  1:03.69  1:43.71    2:14.64   
14  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.56  1:04.64  1:43.97    2:15.53   
15  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    28.94  1:06.21  1:43.90    2:16.80   
16  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    29.25  1:06.13  1:45.33    2:16.88   
                     
 
Gren 26, 200m Medley Men, Försök 
Sponsor: Malmsten AB 
World Seniors: Ryan Lochte (1984) 1:54.00 2011-07-28 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:03.72 2013-07-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Yakov Toumarkin  1992  Israel  ISR  27.07  58.62  1:36.52    2:07.38   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.76  1:00.98  1:37.05    2:07.39   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    28.37  1:02.28  1:38.67    2:07.68   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    27.98  1:01.94  1:37.59    2:08.63   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.96  1:01.05  1:39.06    2:08.69   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.97  59.73  1:38.35    2:08.78   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.05  1:00.42  1:40.06    2:10.35  Deltar ej i final 
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    28.83  1:02.22  1:39.48    2:10.58   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.33  1:01.62  1:39.05    2:11.05   
10  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.31  1:02.11  1:40.79    2:11.37  Deltar ej i final 
11  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    27.68  1:01.93  1:41.08    2:12.36   
12  Jacob Jörgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.24  1:04.04  1:42.04    2:12.59   
13  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    28.65  1:05.42  1:41.70    2:13.19   
14  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    27.81  1:01.10  1:42.36    2:13.63  Deltar ej i final 
15  Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    27.16  1:04.71  1:43.65    2:13.67  Deltar ej i final 
16  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.76  1:04.30  1:43.86    2:15.46   
17  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.46  1:04.76  1:43.81    2:15.51   
18  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    28.94  1:05.51  1:44.56    2:15.56   
19  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    30.10  1:06.93  1:45.30    2:16.43   
20  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    28.53  1:05.62  1:43.47    2:16.55   
21  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    29.50  1:07.12  1:46.92    2:16.63   
22  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    29.09  1:07.27  1:46.31    2:17.10   
23  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.26  1:05.75  1:46.35    2:17.14   
24  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    29.71  1:05.68  1:45.00    2:17.75   
25  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    29.51  1:07.13  1:45.11    2:18.25   
26  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    27.99  1:04.46  1:46.09    2:18.50   
27  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    29.45  1:05.87  1:46.12    2:19.11   
28  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.80  1:06.22  1:46.88    2:19.77   
29  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    29.91  1:06.30  1:46.74    2:20.18   
30  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    29.97  1:06.54  1:49.39    2:21.01   
31  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    30.74  1:09.79  1:50.44    2:24.34   
32  Emil Hedegaard  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.28  1:09.12  1:52.58    2:24.92   
                     
 
Gren 27, 400m Freestyle Women, Finaler 
Sponsor: OATLY 
World Seniors: Katie Ledecky (1997) 3:58.37 2014-08-23 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 4:06.04 2014-03-16 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 4:12.24 2013-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:03.41  2:10.50  3:18.41    4:24.46   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:04.37  2:11.55  3:19.88    4:27.22   
Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:04.20  2:12.16  3:20.91    4:29.74   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:05.39  2:14.53  3:23.05    4:31.11   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:04.53  2:14.14  3:24.93    4:34.82   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:05.51  2:15.87  3:26.36    4:36.31   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:06.16  2:16.62  3:27.95    4:37.85   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    1:05.65  2:17.15  3:28.48    4:38.54   
                     
 
Gren 27, 400m Freestyle Women, Försök 
Sponsor: OATLY 
World Seniors: Katie Ledecky (1997) 3:58.37 2014-08-23 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 4:06.04 2014-03-16 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 4:12.24 2013-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:05.21  2:13.83  3:23.06    4:30.47   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:06.22  2:15.43  3:23.86    4:30.52   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:04.93  2:13.64  3:22.70    4:30.82   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:04.20  2:13.18  3:23.27    4:31.80   
Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:05.40  2:14.41  3:23.73    4:32.95   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:05.44  2:13.84  3:23.87    4:35.17  Deltar ej i final 
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    1:05.52  2:15.76  3:26.62    4:35.80   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:07.10  2:15.65  3:25.69    4:36.05   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:06.83  2:16.90  3:27.47    4:36.13   
10  Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    1:06.15  2:16.28  3:27.05    4:36.46   
11  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:04.67  2:15.09  3:26.35    4:36.69   
12  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.73  2:16.46  3:28.39    4:37.55   
13  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:07.69  2:19.14  3:29.51    4:37.61   
14  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:05.90  2:16.18  3:27.83    4:39.19   
15  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:06.97  2:19.08  3:31.20    4:40.00   
16  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:07.28  2:18.51  3:30.18    4:40.16   
17  Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:08.10  2:19.28  3:30.51    4:40.75   
18  Frederikke Dons  1998  Hvidovre Svømme Klub    1:07.87  2:19.76  3:31.66    4:41.54   
19  Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.13  2:18.16  3:30.69    4:42.78   
20  Marie-Loiuse Stentved  2000  Herlev Svømning  DEN  1:07.40  2:19.30  3:32.34    4:42.98   
21  Gloria Muzito  2002  Sundsvalls Simsällskap    1:09.38  2:20.57  3:32.77    4:43.04   
22  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:06.19  2:17.98  3:30.83    4:43.29   
23  Silja Nielsdóttir Hansen  2001  Hvidovre Svømme Klub    1:08.55  2:20.36  3:32.98    4:44.33   
24  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:07.82  2:20.67  3:34.63    4:48.24   
25  Emma Dimitriou Sagré  1999  Väsby Simsällskap    1:07.39  2:21.49  3:35.86    4:48.60   
26  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:08.72  2:21.95  3:35.71    4:48.75   
27  Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    1:07.85  2:20.85  3:35.44    4:49.11   
                     
 
Gren 28, 50m Freestyle Men, Finaler 
Sponsor: Nordic Feel 
World Seniors: Cesar Cielo Filho (1987) 20.91 2009-12-20 
Europe Seniors: Frederick Bousqet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 22.94 2014-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap            23.28   
David Gamburg  1993  Israel  ISR          23.28   
Marcus Shlesinger  1991  Israel  ISR          23.37   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.91   
Mark Shperkin  1998  Israel  ISR          23.94   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            24.08   
Meiron Cheruti  1997  Israel  ISR          24.08   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.12   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            24.34   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            24.34   
11  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap            24.43   
12  Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap            24.46   
13  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.50   
14  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            24.51   
15  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap            24.74   
16  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap            24.76   
                     
 
Gren 28, 50m Freestyle Men, Försök 
Sponsor: Nordic Feel 
World Seniors: Cesar Cielo Filho (1987) 20.91 2009-12-20 
Europe Seniors: Frederick Bousqet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 22.94 2014-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Marcus Shlesinger  1991  Israel  ISR          23.27   
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap            23.51   
David Gamburg  1993  Israel  ISR          23.55   
Mark Shperkin  1998  Israel  ISR          23.96   
Meiron Cheruti  1997  Israel  ISR          24.03   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.06   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.25   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            24.36   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.48   
10  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            24.49   
11  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            24.53   
12  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            24.54   
13  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap            24.59   
14  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap            24.72   
15  Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap            24.73   
16  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap            24.80   
17  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            24.83   
18  Oliver Jacobsen  1997  Hvidovre Svømme Klub            24.86   
19  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap            24.89   
20  Daniel Izenberg  1998  Israel  ISR          24.91   
21  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            24.93   
22  Marcus Stridfäldt  1995  Södertörns Simsällskap            24.96   
23  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            24.97   
24  Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          25.01   
25  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          25.02   
26  Frederik Rindshøj  1999  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          25.03   
27  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            25.05   
28  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.07   
29  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon            25.11   
30  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            25.15   
31  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02            25.24   
32  Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap            25.36   
33  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening  DEN          25.37   
34  Alfred Christensson