Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2016


Upsala Simsällskap har för avsikt att delta på/genomföra nedanstående tävlingar under 2016 års tävlingssäsong.

Vissa tävlingar har åldersgränser eller tidskrav så grupperna som anges nedan ska ses som målgrupp snarare än garanti för att hela den gruppen kommer att delta på en viss tävling.

 

Datum

Tävling

Plats

Grupper

Ansvarig

Inbjudan

PM

Startlista

Resultat

5-6/1 Palles Minne Bollnäs C2A,C1,B,A,E Vitalik Inbjudan US-PM Startlista Resultatlista
Klubblista 
30-31/1 Grand Prix 1 Malmö Uttagna Vitalik       Resultatlista
5-7/2 NUSS Äldre (25m) Linköping B,A,E
(2002 oä) 
  Inbjudan     Resultatlista
5-7/2 NUSS Yngre (25m) Örebro C2,C1,B
(2003 oy)
  Inbjudan US-PM    Resultatlista 
7/2 Bålsta Swim Open Bålsta T2-T3,C3,S Tobias Inbjudan US-PM Startlista
US-deltagare
Resultatlista
27-28/2 Falu Skins Games Falun C2,C1,B,A,E Vitalik Inbjudan Tävlings-PM
US-PM
  Resultatlista
Skins herrar
Skins damer 
6/3 Poängsim 3 Uppsala Haj,T1,T2,T3,C Tobias Inbjudan  US-PM Startlista
US-deltagare
Resultatlista
Poäng P3
Totalt P1-P3
2-3/4 Knattesim Åland T3,C,B
(2003 oy) 
Anders Inbjudan US-PM  Startlista   
23/4 Vårsimiaden, kval Uppsala T1-T3,C,B
(2003 oy)
  Inbjudan  Tävlings-PM Startlista
US-deltagare
 
6-8/5 Masters-SM (25m) Helsingborg Masters Egen anmälan Inbjudan  Tävlings-PM 

Startlista

US-deltagare

 
7-8/5 Vårsimiaden, final Karlskoga Kvalade   Inbjudan US-PM Startlista  
14-15/5 Jöns Svanberg (50m) Uppsala T3,C,B,A,E   Inbjudan
Anm-fil
Tävlings-PM  Startlista   
25-29/5 Masters-EM (50m) London Masters Egen anmälan        
29/5 Poängsim 4 Uppsala MH,T1,T2,T3,C Tobias Inbjudan  US-PM Startlista
US-deltagare
Resultatlista
Poäng P4
Totalt P1-P4
11-12/6 DM/JDM (50m) Köping Uttagna Vitalik Inbjudan US-PM 

Startlista

US-deltagare

 
13/6 Vårplasket Uppsala MH, T1, T2, T3          
1-3/7 HEAD Summer Cup Stockholm C2,C1,B,A,E          
29/6-3/7 SUM-SIM Riks (50m) Linköping Kvalade Vitalik        
6-10/7 SM/JSM (50m) Norrköping Utagna Vitalik        
                 

Datum

Tävling

Plats

Grupper

Ansvarig

Inbjudan

PM

Startlista

Resultat

11/9 Arena Open Uppsala Alla          
14-15/10 Öppna Masters NM Oslo Masters Egen anmälan        
1-2/10 Jöns Svanberg (25m) Uppsala T3,C,B,A,E          
15-16/10 DM/JDM (25m) Borlänge Uttagna Vitalik        
16/10 Poängsim 1 Uppsala Haj,T,C,Sy          
2-6/11

SM/JSM (25m)

Stockholm Uttagna          
12-13/11 SUM-SIM region Eskilstuna C,B,A,E
(2000 oy) 
         
26/11 Höstsimiaden Sandviken T2,T3,C,B
(2004 oy)
         
28-29/10 Masters-SM (50m) Burlöv Masters Egen anmälan        
2-4/12 SUM-SIM Riks Jönköping Kvalade          
3-4/12
Julklappsdoppet Stockholm C,B,A,E          
4/12 Poängsim 2 Uppsala Haj,T,C,Sy          
18/12 KM Uppsala Alla          
Uppdaterad: 2016-06-08 07:14
Skribent: Simkommittén

Postadress:
Upsala Simsällskap - Simidrott
Box 16018
75016 Uppsala

Besöksadress:
Idrottsgatan 2
75333 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-22 21 64
E-post: This is a mailto link

Se all info